Özgüven
Özgüven

Zihinsel Olarak Güçlü Kişilerin Sahip Olduğu 19 Özellik


Teorik olarak hayatımızda karşılaştığımız tüm deneyimler bizi daha güçlü yapar. İyimser olmak, kendimiz için üzülmemek, hayatımızı kontrol altına almak gizi karakteristik özelliklerimizi güçlendirmeliyiz. TopluBilgi olarak bu makalede zihnen güçlü olan kişilerin sahip olduğu bazı karakteristik özelliklerine değineceğiz.

1 Duyguları ve Mantığı Dengede Tutar: Bu duygularınız ya da mantığınızla ilgili yönetilip yönetilmediğinizle alakalı bir durum değil. Bu özellikle karar verme sürecinde mantığımızın ne zaman devreye alınacağı ya da ne zaman duygusal olarak bir karar vereceğimizle alakalıdır. Zihinsel olarak güçlü insanlar ikisi arasında denge kurmayı bilirler.

2 Zamanını Verimli Kullanır: Bir kişi bitirmediği iş ile ilgili yüzlerce mazeret bulabilir. Ancak zihinsel olarak güçlü kişiler ne zaman ne istediklerine ya da ne yapmaları gerektiğine karar verip zamanını en verimli şekilde kullanır. Ayrıca verimsiz faaliyetlerden de kaçınır.

3 Değişikliklere Uyum Sağlar: Yaşam sürekli değişiyor ve bazen yeni koşullara uyum sağlamak zordur. Çoğu insan bu değişikliklere direnmeye çalışıyor ancak zihinsel açıdan güçlü insanlar hızlı değişen gerçeklerle başa çıkmaya odaklanıyor.

4 Korkularıyla Yüzleşir ve Üstesinden Gelir: Çoğu insan korkularından kaçınır; Bazı insanlar korkularını yalnızca başkalarının önünde iyi görünmek için yüzleşir. Ama zihinsel olarak güçlü kişilerin kanıtlayacak bir şeyi yoktur. Kendilerinin daha iyi bir versiyonu olmalarını engelleyen korkularıyla yüzleşir ve üstesinden gelirler.

5 Hatalarından Ders Çıkarır: Zihinsel olarak güçlü insanlar eylemlerini haklı göstermeye veya başkalarından gelen hatalarını gizlemeye çalışmazlar. Hatalarından ders alırlar ve daha iyi olmayı umarlar.

6 Kim Olduğunu Bilir Daha İyisi Olmaya Çalışır: Zihinsel olarak güçlü bir kişiyseniz, şu anda kim olduğunuzu kabul edebilirsiniz, ancak daha iyi bir kişi olmak için asla çalışmayı bırakmazsınız.

7 Başkalarının Başarılarını Kutlarlar: Zihinsel olarak güçlü olmak, nasıl işbirliği yapacağını bilmek demektir. Başkalarının başarısı sizi asla kıskanç hissettirmez. Aksine, zihinsel açıdan güçlü insanlar, başkalarının mutluluk ve başarılarını nasıl kutlayacaklarını bilir.

8 Değerlerini Göz Önünde Bulundururlar: Değerlerinize göre yaşıyorsanız ve önceliklerinizi anlıyorsanız, asla karar vermede sorun yaşamazsınız demektir. Bu yetenek, insanları zihinsel olarak güçlü kılıyor.

9 Tanınmaktan Çok Gelişmeye Yönelirler: Genel olarak, insanlar başkalarından onay talep etme eğilimindedir. Fakat zihinsel açıdan güçlü insanlar tanıma arayışına girmeden yeteneklerini geliştirmeye odaklanırlar.

10 Otantik Bir Hayat Yaşarlar: Zihinsel olarak güçlü insanlar kendilerine karşı dürüsttürler. Eylemleri, sözlerine asla aykırı değildir.

11 Zaferlerin Beklenilmeye Değer Olduğunu Düşünür: Zihinsel olarak güçlü insanlar ödüllerini nasıl bekleyeceklerini bilir; meyvelerin olgunlaşmasının çok uzun süreceğini biliyorlar. Ayrıca sabırsızlık bizi sadece zayıflatıyor, değil mi?

12 Eylemlerin Sorumluluğunu Alır: Zihinsel güç, hiç hata yapmayacağınızı garanti etmez. Sen yapacaksın, ama asıl şey onlardan öğrenmek ve devam etmek.

13 Zorlukları Fırsat Olarak Görür: Karşılaştığınız her engeli ve sorunu, büyümeniz için başka bir fırsattır. İnsanlar genelde zorluklardan rahatsız olurlar ancak zihinsel açıdan güçlü insanlar zorlukları kabul ederler ve daha da iyi olurlar.

14 Minnet Duymayı Bilirler: Daha fazlasını istemek yerine, zihinsel açıdan güçlü insanlar, ihtiyaç duyduklarından daha fazlasına sahip olduklarına ve bunun için nasıl minnettar olacağını bilirler.

15 Gerçekçi Bir İyimserdirler: Burada bahsettiğimiz şey polyannacılık değildir. Zihinsel açıdan güçlü insanlar engeller ile karşılaştıklarında en iyisini umarlar ancak aynı zamanda her iki ayağını da sağlam basmayı bilirler.

16 Zayıf Yönlerini Saklamazlar: İnsanlar güvenlik açıklarını gizleme eğilimindedir. Fakat zihinsel açıdan güçlü insanlar en büyük zayıf yönlerini göstermek ve onlarla uğraşmaktan korkmazlar. Onlar için önemli olan zayıf yönlerini güçlendirebilmek ya da ortadan kaldırmaktır.

17 Dikkatsizlik Yüzünden Kavga Etmez: Mükemmellik için gayret etmek doğal ancak zihinsel açıdan güçlü bir kişi, özellikle diğer insanların küçük hataları yüzünden öfkenizi kaybetmenin bir faydası olmadığını bilir.

18 Sorunları Çözmeye Odaklanır: Sorunlarınız hakkında şikayette bulunabilir ve küçük şeylerden büyük olaylar yaratmaya devam edebilirsiniz. Yoksa zihinsel olarak güçlü insanlar gibi sorunları çözmeye başlayabilirsiniz.

19 Her Zaman Öğrenmeye Hazırlar: Yeni bir gün, yeni bir kişi veya yeni bir deneyim, bir şeyler öğrenmek için başka bir fırsattır. Yaşam onlara ne verirse versin zihinsel olarak güçlü insanlar her zaman öğrenmeye heveslidirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir