Yüz Neden Kızarır?


İnsanlar akılları olduğu kadar hisleriyle yaşayan canlılardır. Çeşitli durum ve olaylara vücutları da fizyolojik olarak tepki verebilir. Bu tepkiler en başta yüzümüzde kendini belli eder. Üzüntü, kaygı, sevinç, mutluluk, kızgınlık ve utanma gibi hislerimiz yüzümüzdeki jest, mimik ve yüz rengimizin değişmesi ile ortaya çıkar. Bu tepkiler sonucu yüzümüzdeki değişikliklerden birisi de yüz kızarmasıdır. Peki, yüzümüz niye kızarır?

Yüz kızarması; utanma, kızgınlık, suç işleme, stres gibi durumlarda ortaya çıkan vücudun doğal bir tepkimesidir. Yüzün kızarması genelde utangaçlıkla bağdaştırılır. Oysa ki yüz kızarması sadece utanma anında ortaya çıkan bir şey değildir. Alkol alımı, sıcak içecek tüketimi, egzersiz sonrası, çok baharatlı yemekler veya bazı hazır yemeklerde ve restoran yemeklerinde bulunan monosodyum glutamat yüz kızarmasına neden olabilir.

Eğer çekingen ve stresli biriyseniz kalabalık karşısında yapacağınız bir konuşma sırasında kızarabilirsiniz. Kadınlarda ayrıcalıklı olarak hamilelik dönemlerinde vücuttaki değişen hormon seviyeleri ve kan hacmindeki artış, ara ara yüz kızarmasına yol açabilir. Yine kadınlarda menopoz dönemlerinde östrojen hormonlarının yavaş yavaş azalması, yüz kızarması şeklinde kendini zaman zaman belli edebilir.

Kızarmak savaş ya da kaç tepkinizi harekete geçiren sistemle benzer çalışır. Bu sistem istemsiz bir şekilde gerçekleşir. Yani sizin elinizde olup düşünerek yapabileceğiniz bir hareket değildir. Kolunuzu istediğiniz için hareket ettirebilirsiniz. Fakat kızarmak kontrol altına alabildiğiniz bir davranış değildir. Vücut bazı durumlarda adrenalin üretir. Savaş ya da kaç tepkisini bu hormon harekete geçirir. Nefes alıp verişlerinizi ve kalp atışlarınızı daha da hızlandırmaya başlar. Sindirim sisteminizi yavaşlatır. Enerjiniz kaslarınıza doğru yönlendirilebilir. Adrenalin oksijen dağıtımını ve kan akışını hızlandırmak için kan damarlarında değişikliklere neden olur.

Yüzünüzdeki damarlar genişleyip kan akışı normal akışından fazla bir şekilde akmaya başlar. Adrenalin yüzünüze daha fazla kan akışına neden olur. Bunun sonucunda da yüzünüz kızarır. Başka kılcal damarlar da buna tepki verir fakat, kan damarları tepki vermez. Bunun için diğer bölgeler de kızarıklık yüzümüzdeki kadar belirgin değildir. Adrenalin sonucu yüz kızarmaları herhangi bir hastalığınız sebebiyle de olabilir.

Yüz kızarıklığınızı azaltmak için örneğin; yediklerinize ve içtiklerinize dikkat ederek bir takım önlemler alabilirsiniz. Normal bir yüz kızarıklığının size zararı yoktur. Ama anormal kızarmalar da bir doktora başvurabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir