Wellness nedir, amaçları nelerdir?


Wellness nedir ? Wellness, bir kişinin zihinsel ve fiziksel sağlığının bir ölçüsüdür ve genellikle terapistler, tıp doktorları ve alternatif tıp uygulayıcıları tarafından bir kişinin genel sağlık ve esenliğini karakterize etmek için kullanılır.

Wellness nedir, amaçları nelerdir?

Wellness genellikle iyi bir sağlık belirtmek veya bir kişinin genel sağlık durumunu değerlendirmek için değiştirilebilir olarak kullanılır. Bununla birlikte, wellness’ın daha geniş anlamları vardır. Wellness genellikle bir kişinin fiziksel ve bazen psikolojik sağlığına atıf yaparken, sağlıklılık değerlendirmeleri, dengeli ilişkiler, egzersiz, beslenme, temiz suya erişim ve güvenlik ve güvenlik gibi sağlığı etkileyebilecek bir dizi faktörü de dikkate alır. Bu faktörler bazen uzun vadeli sağlığa tahmin yapar, çünkü belirli bir konu henüz bir kişinin sağlığını etkilemese bile, sonuçta ileride ortaya çıkabilir.

Wellness, alternatif tıpta gittikçe daha popüler hale gelen bir terimdir. Bütüncül tıp bir kişinin yaşam biçiminin tamamını ele alıyor ve yaşam biçiminin, ilişkilerin ve çevrenin medikal sorunlara katkıda bulunduğu yolları ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bütüncül pratisyenler ve tıp doktorlarının genellikle hastalığı tedavi ettiğini savunuyorlar. Ana-akım tıbbı bütünsel tıp unsurlarını gittikçe birleştiriyor. Örneğin tıp doktorları, bir hastayı bir akupunktur uzmanına veya psikoterapöre sevk edebilir ve yaşam biçiminin genel sağlığı nasıl geliştirebileceği konusunda sıklıkla tavsiyelerde bulunabilirler.

Psikolojide wellness’ın yeri

Zihin ve beden ayrı, ayrı varlık değildir ve fiziksel sağlık duygusal refahı etkiler. Yetersiz beslenme alan bir kişi psikolojik sorunlarla daha fazla mücadele edebilir ve kronik stres bir takım fiziksel sağlık koşullarına katkıda bulunabilir. Birçok terapist ve diğer zihinsel sağlık uzmanları hastalarına, sağlıklarıyla ilgili durumlarını sorar ve genel sağlıklılığı iyileştirmek için tavsiyelerde bulunurlar. Bu tavsiyeler, egzersiz yapmayı, daha fazla su içmeyi veya her günün dışında vakit geçirmeyi içerebilir.

Wellness nedir sorusunun tam olarak yanıtı, sağlıklı ve tatmin edici bir hayatın farkına varma ve onları seçme yolunda aktif bir süreçtir. Hastalıktan uzak olmaktan çok, dinamik bir değişim ve büyüme sürecidir. Varoluşun iyi ya da tatmin edici bir durumu; sağlık, mutluluk ve refaha sahip insan olma yolunda atılan adımdır.

“Wellness, fiziksel, zihinsel ve sosyal refahın tam anlamıyla gelişen bir durumdur ve yalnızca hastalığın veya zayıflığın yokluğu değildir.” – Dünya Sağlık Örgütü.

Çeşitli araştırmalara göre, dünyadaki en yaygın sağlık sorunu depresyondur. Bu problem genellikle uykusuzluk, stres, zayıf beslenme, fiziksel hareketsizlik, obezite ve kalp hastalığı vb. şeklinde kendini gösterir.

Kişinin yaşı, boyutu, şekli veya algılanan cazibesi göz önüne alınmaksızın, yaşam kalitesinin temel taşı olan şey sağlıktır. Eninde sonunda nasıl başkalarına baktığımızıhissettiğimizi, etkileşim kurduğumuzu ve yaşamda ve işte başarılı olduğumuzu belirler.

Wellness, bütün benliğin bilinçli gelişmesidir. Bir sağlıklı yaşam yolculuğuna çıkmak, sizi daha sağlıklı ve mutlu bir insan haline getirmek için uygun “araçlar” ararken, devam eden büyüme ve gelişme için bu “araçları” kullanmanın kendi etkili yöntemlerini keşfetmenin bir yoludur. Yaşamın her alanında çok çeşitli olduğu gibi, sürekli değişen bir sağlıklı yaşam yolunda kendinizi yetiştirmenin sayısız yolu da vardır.

Çeşitli sağlıklı yaşam kavramlarının hepsinin en azından aşağıdaki kuralları içermesi gerektiğini bilmek önemlidir:

Sağlığınız ve refahınız, yaşamın çeşitli yönleri ile sağlıklı yaşam arasındaki sürekli etkileşimin sonucudur. Her boyut diğerleriyle ilişkilidir. Amaç, hayatınızı mümkün olduğunca tam olarak yaşayan, bir bütün olarak ve tamamlanmış bir insana ulaşmak için bilinçli olmaktır.

Balance/Denge – Hayatınızın sürekli değişen doğasını kabul ederken, boyutların her birine büyük önem verilerek dengede durmaya çalışıyorsunuz. Herhangi bir boyuta yeterince dikkat edilmemesi, bir kişi olarak optimalden daha az gelişimle sonuçlanır ve muhtemelen kronik mutsuzluğa neden olabilir.

Kişisel Sorumluluk – İyi bir kişi sağlık ve mutluluk sorumluluğunu üstlenir ve başkalarının kendisi için yapması gereken kararlar üzerinde kontrolü ele geçirmesine izin vermez. Kendi kendine sorumluluk, kendine özgü farkındalığın öncülüğünü belirtir; buna davranışının hem sebepleri hem de sonuçlarının giderek daha fazla farkına varma süreci de dâhildir.

Pozitif ve Proaktif – Sağlıklı yaşam öncelikle olumlu bakış açıları ve değerler gerektirir. Ayrıca, güçlü bir amaç duygusu ve bilinçli, kasıtlı eylem gerektirir. Bunlar başlangıç ​​varsayımlarımızdı ve zamanla iyi durumda durdular. Bununla birlikte, bunlar yalnızca basit bir çerçeve sağlar. Bu çerçevenin içine koyduğunuz tamamen size kalmış.

Wellness nedir sorusuna tekrar gelinecek olursa, Wellness, spa dünyasındaki sıcak yeni kelimedir. Kaplıcayı sadece lüks olarak görmeye karşı herkesin yapabileceği en güçlü argüman, ev bütçesinden kesilebilen hoş bir deneyimdir.

Wellness, en uygun sağlık, esenlik ve canlılıkta yaşadığınız anlamına gelir; buna erişmenize yardımcı olan şeylere para, zaman ve enerji yatırırsınız. Bu, iyi bir diyet, egzersiz ve masaj ve vücut çalışması gibi en iyi şekilde çalışmanızı sağlayan tedavileri içerir.

Wellness hayatımızı daha zengin ve keyifli kılar.

Son olarak

Wellness nedir sorusunu içeriğimizin birçok bölümünde yanıtladık. Optimum düzeyde sağlıklı kalmanın sağlanması, daha kaliteli yaşamayı sağlamak için çok önemlidir. Wellness önemlidir çünkü yaptığımız her şey ve hissettiğimiz her duygu sağlığımız ile ilgilidir. Buna karşılık, refahımız doğrudan eylemlerimizi ve duygularımızı etkiliyor. Bu sürekli devam eden bir döngüdür. Bu nedenle, herkesin stresini azaltmak, hastalık riskini azaltmak ve olumlu etkileşim sağlamak için en iyi sağlıklı yaşamı elde etmesi önemlidir ve bu da Wellness ile mümkündür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir