Vajinismus
Vajinismus

Vajinismus Nedir? Belirtileri, Nedenleri, Tedavisi


Kadınlarda cinsel ilişkiye girememe nedenlerinin başında gelen vajinismus fiziksel bir sorun olmamasına rağmen ilişkiye girememe korkusu, cinsel ilişkiye karşı hissedilen kaygı ve endişe durumu olarak bilinir. Vajinismus sanılanın aksine kolayca tedavi edilebilen, psikolojik bir durumdur ve gözde büyütülmemelidir. Sizinle paylaşacağımız bilgiler ışığında vajinismusu, vajinismusun belirtilerini, vajinismusa neden olan durumları ve tedavisinin gerçekleşmesi sırasında izlenilen yollar hakkında bilgi alacaksınız.

Bununla birlikte, cinsel yaşam ile ilgili sorunlar genellikle üstü kapatılan pek de rahatlıkla konuşulamayan konulardır. Çiftler kendi aralarında konuşmadıkları gibi, bir uzmandan yardım alma konusunda da çekinceleri olabilir, başvurmak genellikle ertelenir.

Vajina Nedir?

Vajina vücudumuzun diğer bölgeleri gibi kendisine özgü bir işleyiş mekanizmasına ve dokuya sahip bir bölge olup halk arasında hazne olarak adlandırılmaktadır. Rahme kadar giden bir geçiş bölgesi olan vajina içerisinde yer alan PC kası ile üriner sistem ve üreme sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Vajinismus Nedir?

Vajinanın dış üçte bir kaslarında cinsel birleşmeyi engelleyecek bir biçimde kasılma olmasıdır. Bu kasılma tekrarlayıcı biçimde ya da sürekli olabilir ve irade dışıdır.

Vajinadaki bu kasılma cinsel birleşmeyi engellediği gibi, parmak ya da tampon girişini, jinekolojik muayeneyi engelleyebilir. Ancak bazı kişilerde zorlama ile az da olsa giriş sağlanabilir. Bazılarında da vajina kasları ile birlikte vücudun diğer bölgeleri – özellikle de bacaklar- kasılır ve kapanır.

Bu kişiler cinsellik konusunda isteksizlik yaşamasa da eş, cinsel birleşme girişiminde bulunduğunda eşi itme, korku ve panik duyguları ortaya çıkabilir.

Sanılanın aksine vajinismus ilk gece/birleşme ile yakalanılan bir rahatsızlık değildir. Bir çok vakada vajinismus cinselliğin ilk yaşanmaya başladığı zamandan beri vardır. Ancak kişi cinsel birleşmeyi denememiş olduğu için ortaya çıkmamıştır. İlk cinsel birleşme denemesinde kasılma, korku ve eşi itme gerçekleşince sonraki denemelerin sıklığı oldukça azalır. Çiftler git gide birleşmeyi denemeden cinselliği yaşama alışkanlığı geliştirirler. Çiftler genellikle ilk bir yıl içinde tedaviye başvururken, 20 yılı aşkın süreler başvurmayan da vardır.

Ülkemizde cinsel tedavi birimine başvuran kadınların %50 si vajinismus şikayeti ile başvurmaktadır. Vajinismus diğer dünya ülkelerine göre ülkemizde 4-5 kat daha fazla görülmektedir.

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismusun sebepleri arasında bir çok psikolojik faktör bulunmaktadır. Bunlardan en önemlileri işlevsel olmayan aile tutumları, aşırı baskıcı, cezalandırıcı ve otoriter tutumlar, bazı travmatik yaşantılar, yanlış cinsel bilgilenme ve koşullanmalardır. Örneğin, ilk cinsel ilişkinin kadın için aşırı acı verici ve tehlikeli olduğu inancı, çok kanama yaşanacağı düşüncesi kadında yerleşmiş olabilir. Bu yanlış bilgiler , işlevsel olmayan düşüncelere ve korkuya, paniğe yol açar. Cinsel birleşme denemesinde otomatik ve istemsiz kasılmalar oluşur.

Özellikle ailesine bağımlı, onun değerlerini sürdüren ve “iyi kız olma” çabası sürdüren kadınlarda vajinismusun görülme olasılığı çok daha yüksektir. Aynı zamanda büyürken cinselliğin kötü, mide bulandırıcı olduğuna dair genç kızlarda yaratılan korku ileride vajinismus yaşamalarına neden olabilir.

Vajinismus sorunu, en çok evlenmeden önce ve hatta evlendikten sonra cinsel ilişki yaşamamış kadınlarda görülmektedir. Bazı kadınlar ise, cinsel ilişki yaşasa da kasılmalardan dolayı yoğun ağrı ve baskı hissederler. Yani, kadın ya bakiredir ya da cinsel ilişkiyi keyifsiz ve acı verici, korkutucu bir eylem olarak yaşarlar.  Kadın evlilik sırasında ya da evlilik öncesi cinsel ilişki yaşayacağı sırada yaşayacağı ağrı, yırtılma, çok kan akması gibi korkuları sonucunda adeta panik atak krizi geçirerek kendilerini koruma içgüdüsü ile vajinal kaslarını refleks olarak kasmaktadırlar. Vajina bölgesinde gerçekleştirilecek her tür işlemi itici, acı verici bir işlem olarak gören kadınlar yaşadıkları kasılmalar ve vajina bölgesinin kapanması sonucu cinsel ilişki yaşayamama durumunu sürdürmeye devam etmektedirler.

Vajinismus Toplumda Ne Sıklıkta Görülüyor?

Vajinismus

Vajinismus gerek ülkemizde gerek dünyada oldukça sık karşılaşılan bir cinsel sorun olarak görülüp; istatiksel olarak her 10 kadından birisinde görülmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu da ülkemizde evli her on kadından birisinin eşi ile vajinismustan kaynaklanan cinsel problemler yaşadığı kaydedilmiştir.

Cinsel Bilgi Eksikliği…

Toplumumuzda çocuklar -özellikle kız çocukları- yetiştirilirken cinsellikle ilgilenmemeleri öğretilir. Cinsel ilgi ve aktiviteler kınanır ve kısıtlanır. Toplumda kulaktan dolma bilgiler ve hurafeler de bazı cinsel mitlerin oluşmasına sebep olur. Örneğin: Vajina duvar örülmüş gibi zarla kapalıdır ve penis bunu delip geçer… Cinsellik kadının zevk alması için değil, erkek için varolan bir şeydir…

Çok canın acıyacak ve kanayacak… gibi.

Bir çok kişi soru ve çözümünü kızlık zarı ile ilişkilendirir. Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilişkisi yoktur ve kızlık zarının operasyonla alınması sorunu çözmez. Çünkü burada kasılan vajinanın girişinde ilk 1/3 lük bölümdeki kasların istemsiz kasılmasıdır.

Nasıl Tedavi Edilir?

Organik olmayan vajinismus ile ilgili bir ilaç ya da operasyon yoktur. Vajinismus cinsel terapi ile tedavi edilir. Tedavi cinsel terapi uzmanları tarafından yapılır. Tedaviye devam eden ve egzersizleri takip eden kişilerde başarı oranı %100 civarındadır. 8-10 seans arasında ve 1-4 ay arasında değişen bir sürede ve haftada-iki haftada bir yapılan seanslardan oluşur.

Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir. Tedavinin esası vajinadaki istem dışı kasılmanın aşamalı egzersizlerle ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide gevşeme, imajinasyon, duyarsızlaştırma teknikleri kullanılır. Ayrıca vajinusmusa yol açan diğer etkenlerin çözümlenmesi sağlanır. Kasılmanın önüne geçilir ve acısız, ağrısız birleşme hedefine ulaşılırken çiftin genel cinsel ilişkisi de düzenlenir.

Vajina Kasılmaları Nasıl Gerçekleşiyor?

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların, ön sevişme sırasında kaslarının kasılmadığı hatta ön sevişmeden keyif aldığı gözlenmektedir. Bu sorunu yaşayan kadınların, cinsel birleşme sırasında cinsel birleşme ile ilgili korku ve endişelerinin bilinçaltından bağımsızlaşarak vücudu ele geçirmesi sonucu vajina kaslarının kasılarak vajina girişini kapattığı, aynı zamanda çoğu kadının bacaklarını kapattığı ve erkeği iterek kendisinden uzaklaştırdığı gözlemlenmektedir. Vajinismus sırasındaki kasılmalar, vücutta panik atak benzeri bir durum yaratır. Aynı zamanda vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda yaşanan kasılmalar tamamen kadının kontrolünün dışında gerçekleşmektedir.

Vajinismusun Belirtileri Nelerdir?

Cinsel bir sorun olan vajinismus belirtileri ile bu soruna tanı koymak mümkündür. Aşağıdaki belirtileri inceleyerek vajinismus rahatsızlığı yaşayıp yaşamadığınızı anlamanız mümkündür:

 1. Yaşanan korku ve endişelerden dolayı cinsel ilişkinin gerçekleşmemiş olması, kadının hala bakire olması
 2. Kadının cinsel ilişki sırasında çok acı ve ağrı hissetmesi
 3. Kadının tampon kullanamaması
 4. Vajinanın içerisine fitil yerleştirilmesi gereken durumlarda yerleştirememe
 5. Jinekolojik muayene olmasını gerektiren durumlarda kadının muayene olamaması (Jnekolojik muayeneden korkma, itici bulma ve bundan kaynaklı gerçekleşen kasılmalar sonucu vajina girişinin kapanıp muayenenin gerçekleşememesi)
 6. Kadının cinsel ilişki sırasında rahat olamamasından dolayı cinsel ilişkiyi farklı pozisyonlarda deneyememe
 7. Vajina içerisine parmak sokulamaması
 8. Yetiştirilme tarzından kaynaklanan ve bilinçaltına yerleşen cinselliği korkutucu ve tabu faaliyet olarak ele alma
 9. Tam bir cinsel ilişki yaşayamama. Erkeğin penisinin sadece bir kısmının vajinaya girebilmesi
 10. Kadının genital bölgesi ve kadınlığı ile barışık olmamasından dolayı aynada genital bölgesine bakamaması

Vajinismusun Nedenleri

Vajinismusa hem psikolojik hem de fiziksel nedenler yol açabilmektedir. Psikolojik kaygılar vajinismusa %90 olasılıkla yol açarken; sadece %10’luk bir kısım yapısal(organik) nedenler vajinismusa yol açmaktadır. Bu neden ile vajinismus nedenleri büyük bir kısmının psikolojik kaynaklı nedenlerden oluştuğunu söyleyebiliriz.

Vajinismusun Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus

Aşağıdaki nedenler arasından biri ya da birkaçı vajinismus sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir:

 • Bekaret ve kızlık zarı hakkındaki korkular ve dayatmalar
 • Taciz, cinsel istismar, ensest, tecavüz, fiziksel şiddet gibi cinsel travma yaşama
 • Hamilelik korkusu ve buna bağlı korkular(Doğum, kürtaj korkusu)
 • Cinselliği ayıp, suç, tabu, günah gibi kavramlar ile eşleştirerek kendisini soyutlamak
 • Geleneksel aile hayatına bağlılık sonucu oluşan cinsel tabular
 • Aşırı korumacı ve müdahaleci ebeveynler sonucu iç disiplinin fazla gelişmesi, cinsellikten soyutlanma
 • Hoyratça ve kadını korkutan jinekolojik muayeneler yaşanması
 • Katı ahlak kuralları, toplum düzeni sonucu yaşanan korku ve kaygılar
 • İyi kız olmaya çalışma sonucu ebeveynlerin cinsel konulardaki diretmelerinin, evlilik sonrası da devam ederek kadında kitlenmeye neden olması
 • Vajinanın aşırı dar ve küçük olduğunu düşünerek, penisin vajinayı yırtacağını, aşırı kanama yaşanacağını ve aşırı acıyacağını düşünerek cinsel ilişkiden korkma
 • İlk gece korkusu yaşamaya neden olacak abartılı söylemlere maruz kalmak ya da cinsellik konusunda bilgisiz olmak
 • Cinsel ilişki sırasında tecrübesiz olma, rezil olacakmış hissi ya da kitlenme korkusu yaşama.

Vajinismusun Yapısal Nedenleri Nelerdir?

Vajinismusa yol açan diğer bir neden vajinanın yapısıdır. Bazı kadınların vajinasının yapısında kızlık zarının yüksek kenarlı ve kalın olması, vajinanın içerisinde yer alan ara bölmeler, kızlık zarının ara bölmeli veya elek gibi anormal bir zar yapısına sahip olması gibi yapısal farklılık ve zorluklardan dolayı vajinismus oluşabilir. Ancak daha önceden değindiğimiz gibi bu %10’luk bir yüzdeye sahip olup nadiren görülmektedir. Bu nedenle vajinal muayene ile tespiti gerçekleştirilebilir.

Nedeni Bilinmeyen/Belirlenemeyen Vajinismus Nedir?

Bazen vajinismusa yol açan neden ne psikolojik ne de yapısal bir nedendir. Bu şekilde ortaya çıkan vajinismusa nedeni bilinmeyen/belirlenemeyen vajinismus denilir. Bu durumda telaşlanmak yersizdir; çünkü vajinismusun çözümünde nedenleri tespit etmek zorunlu değildir. Tedavide önem arz eden nokta vajina kaslarının hafızasını yeniden oluşturarak kasılmaların önüne geçmektir.

Vajinismusta Jinekolojik Muayenenin Önemi

Vajinismusa fiziksel/yapısal bir durumun neden olup olmadığının tespitinde fiziksel muayenenin önemi büyüktür. Ancak muayeneyi gerçekleştirecek jinekologun hastasının durumunun farkında olarak yeteri özen ve hassasiyeti göstermesi gerekmektedir. Hoyratça ve hastayı korkutarak gerçekleştirilecek muayene tedavinin ilerleyişinin önünde büyük bir engel oluşturacaktır.

Vajinismus Tedavi Edilebilir Mi?

Tedavide uygulanacak uygun yöntem ve zaman ile şunu söylemek mümkündür: Vajinismus %100 tedavi edilebilen bir cinsel sorundur. Tedavide en önemli olan şey eşlerin birbirlerine olan tutumu, birbirlerini kasmadan ve destek olarak tedaviye açık olmasıdır.

Vajinismus Gebeliğe Engel Midir?

Vajinismus sorunu yaşayan çiftler cinsel birliktelik yaşayamamakta ya da tam bir birleşme yaşayamamaktadır. Bu nedenle gebeliğin oluşma ihtimali oldukça düşüktür; ancak vajina ağzına dökülen spermler aracılığı ile yine de gebe kalma ihtimali vardır.

Vajinismus Türleri Nelerdir?

Vajinismusun türleri baz alınarak ayrı tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bu neden ile hangi tür rahatsızlığın vajinismusa yol açtığının tespiti çok önemlidir. Vajinismus türleri aşağıdaki gibidir:

 1. Disparanoni: Disparoni, kadının cinsel birleşme sırasında batma, yanma ve acı hissetmesidir. Ancak cinsel birleşme sırasında yaşanan acı ve ağrılar her zaman vajinismustan kaynaklanmayabilir.
 2. Aparoni: Vajinismusun da bir türü olarak görüldüğü aparoni kişinin, birtakım fiziksel nedenlerle cinsel ilişkiye girilememesi durumudur.
 3. Primer Vajinismus: Cinsel ilişkinin hiç gerçekleşmemiş ve gerçekleşemiyor olması, cinsel ilişki korkusu
 4. Sekonder Vajinismus: Kişinin önceden sağlıklı ve sorun yaşamadığı bir cinsel hayatı varken, genital travma sonrası ortaya çıkan vajinismustur. Genital travmaya kürtaj, zor bir durum, tecavüz, taciz ya da kötü jinekolojik muayene neden olabilir.
 5. Vulvar Vestibulitis: Vulvodinia olarak da bilinen durum, kızlık zarının alt kısmında oluşan hassasiyet sonucu cinsel isteksizlik, disparoni, vajinismus, anorgazmi gibi durumların oluşması sendromudur. Teşhisinde jinekolojik muayene sırasında gözlemlenen hassaslık ve kızarıklık oluşumu dikkate alınır. Tedavisinde ise sadece bu hassasiyet gözlemlenen bölge cerrahi müdahale ile kolayca çıkarılır ve bu acı ve hassasiyet tamamı ile ortadan kaldırılır.

Vajinismus Terapisinde Nasıl Bir Yol İzleniyor?

Çift problemi ortak bir sorun olarak algılar ve birlikte başvururlarsa çözüm kolaylaşıyor.  Sanılanın aksine organik olmayan vajinismus ile ilgili bir ilaç ya da operasyon yoktur. Vajinismus cinsel terapi ile tedavi edilir. Tedavi cinsel terapi uzmanları tarafından yapılır. Tedaviye devam eden ve egzersizleri takip eden kişilerde başarı oranı %100 e yakındır.

8-10 seans arasında ve 1-4 ay arasında değişen bir sürede ve haftada-iki haftada bir yapılan seanslardan oluşur. Ancak bu süre kişiden kişiye değişebilir. Bazı durumlarda süre uzayabilir. Tedavinin esası vajinadaki istem dışı kasılmanın aşamalı egzersizlerle ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide gevşeme, imajinasyon, duyarsızlaştırma teknikleri

Kasılmanın önüne geçilir ve acısız, ağrısız birleşme hedefine ulaşılırken çiftin genel cinsel ilişkisinin de düzenlenmesi hedeflenir. Çözüm esnasından ortaya çıkan problemler ve dirençler de terapinin konusudur.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismusun tedavisinde pek çok yöntem kullanılabilmektedir. Kullanılan yöntem hastadan hastaya, olaydan olaya değişiklik gösterebilmektedir. Tedaviler şu şekildedir:

Hipnoz Tedavisi

Hipnoz tedavisi bu konuda eğitim almış bir profesyonel tarafından gerçekleştirilerek kişinin bir olay ya da durum karşısında algısını, duygu ve düşüncelerini yeniden oluşturmasını sağlamaktadır. Hipnoz genellikle ana tedavinin yanında süreci hızlandıran ve tedavinin etkisini arttıran bir ek tedavi olduğunun farkında olmakta fayda vardır. Tek başına hipnoz tedavisi vajinismus tedavisi açısından yeterli değildir.

Bilgilendirme  

Pek çok hastada bir profesyonelin cinsellik ile ilgili tabu ve yanlış bilgileri yıkan, bilgilendirici konuşması yeterli olmaktadır. Bu nedenle bir profesyonelin bu konudaki bilgilendirmesi tedavi sürecinin olmazsa olmazıdır.

Davranışsal Terapi

Davranışsal terapi ile kişide cinsellik ile ilgili düşünce ya da duygunun değişmesi ile vajinismusun tedavisi sağlanır. Çünkü bir konu hakkındaki düşünce değiştiğinde ona karşı duyulan hislerde de değişiklik gözlemlenecektir.

Psikoterapiler  

Bu konuda çiftler ile ayrı ayrı ya da aynı anda bu konuda uzman bir psikiyatrist ile yapılan vajinismus terapi seansları ile vajinismus ortadan kaldırılır.

Vajinismusun tedavisinde bu nedenle tek bir çözüm yolu yoktur; kişiden kişiye göre tedavi yöntemleri değişebilir. Ancak kesin olan tek şey hastaya hassasiyet ile yaklaşılması ve bunun tedavisi %100 olan bir cinsel sorun olduğu bilincinin aşılanmasıdır.

 Karma Tedavi

Bazı hastalarda ise pek çok tedavi yöntemi birlikte uygulanmaktadır.   

Hangi Vajinismus Tedavileri Uygulanmamalıdır?

Vajinismus tedavisinde, sadece belli türde vajinismus rahatsızlığının çözümünde kullanılan tedavi yöntemleri mevcuttur. Sadece bu tedavinin uygulanması için gerekli şartlar oluşmuş ise bu yöntemler kullanılmalıdır. Aynı zamanda vajinismus tedavisinde gözlemlenen ve tedavi sürecini uzatan hatta çiftleri cinsellikten tamamen soğutan birtakım tedavi yöntemi adı altında başvurulan yollar vardır. Bu yolların denenmemesi ve profesyonel bir kişinin uygun tedavi yöntemini belirlemesini önermekteyiz.

 • Kızlık Zarının Ameliyat İle Çıkartılması: Eğer yapısal kaynaklı bir vajinismus yaşamıyorsanız, hymen yani kızlık zarının ameliyat ile çıkarılması vajinismusun tedavisini sağlamayacaktır. Bu ancak kızlık zarı kaynaklı vajinismusta başvurulması gerekilen bir yöntemdir.
 • Kas Gevşetici İlaçlar: Kişiyi sakinleştiren kas gevşetici ve türevi ilaçlar vajinismusun tedavisi sağlamamakta, daha kötü durumların yaşanmasına neden olabilmektedir.
 • Anestezi Altında Cinsel İlişki: Kadın genel anestezi altında uyutularak cinsel ilişkiye girmesinin sağlandığı bu yöntem tedavi yöntemi olmaktan tamamen uzak, kanuna ve hukuka aykırı bir eylemdir. Kimse iradesi olmadan cinsel ilişkiye girmemelidir; baygın durumdaki kişinin iradesi alınamayacağı için bu tarz bir tedavi yöntemi uygulamak istenirse kesinlikle karşı çıkın.
 • Antidepresan İle Tedavi: Bu tedavi yöntemi sadece vajinismus sorunundan dolayı depresyona girmiş olan kişilere uygulanmalıdır. Aksi takdirde depresyonda olmayan kişide antidepresanın yaratacağı etkiler tedavide ters etki yaratabilir.
 • Alkol Alıp İlişkiye Girme: Alkol vajinismusun tedavisinde kesinlikle işe yaramayan ve çiftleri ilişkiden soğutan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Klinikte Cinsel İlişkiye Girilmesi: Kanunen ve etik olarak doğru olmayan bu uygulamayı bazı doktorlar önerse de işe yaramamakta ve çiftlerin psikolojilerini daha da çok bozarak cinsellikten utanmalarına yol açmaktadır.
 • Vajinismusun Tedavi Eden Haplar, Kremler, Jeller: Böyle bir tedavi yöntemi mevcut değildir. Bu nedenle vajinismus ilacı altında aktarlarda ve tezgahlarda satılan ürünlerden uzak durunuz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir