Stres

Stresi Başarıya Dönüştürmenin 6 Basit Yolu


Kendinize bir hedef belirlediniz ve bu hedefi gerçekleştirmek için uğraşmak sizi endişeli bir hale mi getirdi? Peki, kendinize “Ben neden bu hedefi seçtim?” sorusunu hiç sordunuz mu? Eğer cevabınız hayır ise, sorun. Bu soruya vereceğiniz cevap sizin odak noktanız olmalı ve duyduğunuz endişeyi lehinize kullanmalısınız. Biz de yasam.io ekibi olarak sizlere bu yazımızda bunu nasıl yapabileceğinizi anlatmaya çalıştık.

İşte, stresi başarıya dönüştürmenin 6 basit yolu:

Enerjinizi doğru yere yönlendirin

Hedefinize ulaşmak için ilk gün ki tutkunuzdan bir şey kaybetmemek çok önemlidir. İlk gün ki heyecan ve hevesle hedefinize sarılmak sizi başarıya götürecek olan etkendir. Bu tarz bir tutkuyla çalışırken ortaya çıkan stres, sizi yavaşlatmak yerine sizi asıl hedefinize doğru itmeye yardımcı olacak bir enerji türüdür. Bu nedenle, amacınızdan emin olun ve çıktığınız bu yola ne için çıktığınızı asla unutmayın.

Rolünüzü belirleyin

Mutlak bir şekilde elde etmek için yola çıktığın hedefe varmak için hangi role bürünmen gerektiğinin farkında mısın? Bazen hedeflerimiz uğruna fedakârlıklar yapmamız gerekebilir ve bizi hedefimize ulaştıracak olan şeyler ise bu yaptığımız fedakârlıklar olabilir. Bunun bilincinde olup, bu şekilde hareket etmek sizi bir adım ileri taşıyacak olan şeydir.

Hedefiniz kendinize bir iş kurmak ise öncelikli olarak bir sermayeye ihtiyacınız vardır ve eğer öğrenciyseniz yeterli sermayeniz yoktur. Bunun için hafta sonu tatillerinde veya okuldan sonra oluşan boş vakitleriniz de bir işe girip çalışarak bir miktar para biriktirmek, sermayenize katkı sağlamak için yapılan bir fedakârlıktır.

İyi ve kötü stres arasındaki farkı öğrenin

Vizyonunuzu oluşturmaya çalışırken stres yaşayacaksınız, ancak iyi stres ile kötü stres arasındaki farkı öğrenmelisiniz. Vücut, strese tepki olarak gelişim gösterir. Stres, karakter gelişimini, duygusal gelişimi, manevi gelişimi ve kas gelişimini tetikler. İyi ve kötü stres arasındaki farkı biliyorsanız bu gelişimleri lehinize kullanabilirsiniz demektir. Kötü stres, genellikle işler sizin istediğiniz gibi gitmediği zamanlarda ortaya çıkar ve işlerin daha da kontrolden çıkmasına yol açabilir.

Bu gibi durumlarda kontrolü tekrar ele almak için boş mazeretlerin arkasına saklanmaktan vazgeçip gerçekçi davranmanız gereklidir. “Şu an durum ne kadar kötü?” ve “ Daha ne kadar kötüye gidebilir?” sorularıyla yüzleşmeli ve mevcut kriz büyümeden çözüm önerileri üretmelisiniz. Kötü stres vücudunuzu sardığında panikleyip, uzaklaşmak yerine kalıp savaşırsanız hedefiniz size doğru bir adım daha atar.

Hedefinize ulaştığınızı gördüğünüz hayaller kurun

Kendinize, hâlihazırda çabaladığınız şeylere ulaştığınızı görebileceğiniz bir yerden bakın. Bu hayalin size vereceği enerjiyi hissedin. Dünya başarılı insanların ve hedeflerine ulaşmış insanların örnekleriyle dolu. Kendinizi bu insanlardan biri gibi görmeye başlayın ve bunu her duraksadığınızda tekrar tekrar düşünün.  Bu başarılı insanların hayatta neler yaptıklarına bakın ve onları örnek alın.

Kendinize güvenin

Sizi hedeflerinizden uzaklaştırmak isteyen insanlar mutlaka olacaktır. Şu an sizden daha iyi bir yerde olabilirler ve amaçları gerçekten size yardımcı olmak olabilir, ancak bu kişilerle yaptığınız konuşmaların ve tartışmaların ardından kendi fikrinizi ve düşünceleriniz sorgulamaya başlamamalısınız. Seni gittiğin yoldan döndürmelerine izin verme. Fikirleriniz ve düşünceleriniz üzerinde mutlak hâkimiyet kurun ve kişilerin bunları değiştirmesine izin vermeyin.

Yersiz korkular duyarak kendinizi geri çekmeyin

Henüz daha hedefinize ulaşmak için uğraşırken başarısızlığı düşünerek kendi motivasyonunuzu düşürmeyin. Başarısızlıktan da haksız çıkmaktan da korkmamalısınız. Aksine korkularınızın üstüne gitmeli ve onları yenmek için çabalamalısınız çünkü hedefinize doğru gittiğiniz bu yolda duyduğunuz her yersiz korku, yolunuza koyduğunuz bir taş gibidir. Sizin hedeflediğiniz yere gecikmenize veya takılıp düşmenize neden olabilir. Korkularınızdan arının ve hedefe giden yolunuzu taşlardan temizleyin.

Unutmayın ki, hedefe varmanızdaki en önemli etkenlerden biri attığınız adımları ne kadar kendinize güvenerek attığınızdır. Yere sağlam basın, hedefinize doğru emin adımlar atın, düşmekten korkarak atacağınız adımlar daha çok tökezlemenize neden olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir