Sosyopat

Sosyopat Nedir? Bir Sosyopat Nasıl Fark Edilir?


Sosyopatın tanımı vicdanı olmayan ve muazzam antisosyal olan kişidir. Sosyopatlar korku, kaygı, stres, depresyon, suçluluk, pişmanlık, empati ve sevgi gibi duyguları hissetmezler. Sosyopatların da dereceleri vardır. İleri derecede sosyopatlar duyguların taklit edilmesinde çok yeteneklidirler. Bazı sosyopatlar istedikleri zaman ağlayabilirler. Bir kişinin sosyopat olup olmadığını nasıl anlarız?

Bir kişinin sosyopat olup olmadığını anlamak için bazı belirgin özelliklere dikkat etmek yeterlidir.

Utanç eksikliği yaşarlar: Hiçbir duygu ya da hisleri yoktur, gerçekten pişmanlık ve suçluluk hissetmezler.

Sürekli yalan söylerler: Yalan söylemekten asla rahatsız olmazlar ve hayatları boyunca yalan söylemeye devam ederler. Hatta bazıları sizi söyledikleri yalan inandırmak için zorlarlar. Ayrıca söyledikleri yalanlara kendileri de inanırlar.

Her koşulda sakindirler: Korku ve endişe asla hissetmezler. Her koşulda sakin kalabilirler.

Başlangıçta sevimli ve cömerttirler: Başkalarının ne istediklerini çok iyi bilirler. Bu sebepten ötürü başlarda inanılmaz derecede arkadaş canlısı ve sempatik görünürler. Ancak gerçek şu ki aslında sizinle sadece çıkarları için birliktedirler.

Manipülatiftirler: Zayıf bir kişiyi kendilerine hedef olarak belirler vee o kişinin hayatına egemen olmaya çalışırlar. Duygusal yönden zayıf insanlar ararlar ve zayıf kişilerin kontrol edilmesi daha kolay olduğu için güçlü insandan kaçınırlar. Sosyopatlar bir hedef belirlediklerinde o kişinin hayatına egemen olabilirler.

Yüksek egoları vardır: Sosyopatlar kendilerini dünyadaki en önemli insanlar sanırlar. Narsistik olma eğilimindedirler ve başkalarının dinlemek yerine kendileri hakkında konuşmaya bayılırlar.

Eleştiri kabul etmezler: Sahip oldukları yüksek ego yüzünden bir sosyopat asla eleştiri kabul etmez. Eleştiri aldıklarında çok kızgın olmaları gibi bir durum söz konusu değildir Çünkü duyguları yoktur. Sadece yaptığınız eleştirilere tamamen kayıtsız kalırlar. Yaptığınız eleştiri hakkında bir başkasının suçlayabilir ve sorumluluktan kaçabilirler.

Gerçek arkadaşları yok denecek kadar azdır: Sosyopatlar çoğu zaman arkadaş edinmede veya herhangi bir ilişki kurmada güçlük çekerler. Nadiren insanlarla bağ kurarlar. Bu durum aile üyeleri için de geçerlidir. Bu nedenle aileleri hakkında nadiren konuşurlar.

Sizi başkalarından uzaklaştırırlar: Dünyamızın merkezi haline gelmek için sizi sosyal hayattan izole etmeye ve arkadaşlarınızla olan ilişkinizi kesmeye çalışacaklardır.

Otoriter olurlar: Sosyopatlar yüksek egoları yüzünden kendilerini bir otorite olarak görürler.

Paranoid davranışlar gösterirler: Sosyopatlar insanlara güvenemez, insanların söyledikleri ve insanların yaptıkları her şeyden şüphe duyarlar.

Hayvanlara karşı acımasız olurlar: Bunu erken çocukluk dönemlerinde Sineklerin kanatları koparmak gibi bir eğilimle gösterebilirler.  Lakin bunu birçok çocuk erken çocukluk dönemlerinde yaptığı için bu davranış bir sosyopat olduğunuz anlamına gelmez. Sosyopat eğilimlerine sahip olmanın gerçek anlamda bir sosyopat olmaktan farklı olduğunu unutmayın.

Bir sosyopatla nasıl başa çıkılır?

Bazı durumlarda bir sosyopatla baş etmekten başka çareniz kalmaz ve her gün onunla konuşmanız gerekir. Bu iş arkadaşınız, ailenizin bir ferdi veya aynı mahalleye paylaştığınız komşunuz olabilir. Peki, ne yapmalısınız?

İlk yapmanız gereken şey bir sosyopata kendiniz hakkında fazla bilgi vermemektir. Sosyopatlar genellikle ilk izlenim de oldukça sempatik görünürler ve sizin hakkınızda daha fazla şey öğrenmek istiyor gibi dururlar. Ancak durum bunun tam aksi.

Tek yapmak istedikleri şey zayıf birisini bulmak ve sonra da o kişiyi kullanarak amaçlarını gerçekleştirmek için onu manipüle etmektir. Kendinizle arkadaşlarınızla ve ailenizle ilgili yaşadığınız zorlukları ve kişisel bilgilerinizi kesinlikle açığa vurmayın. Bunun yerine sosyopatlar ile olan sohbetinizi televizyon ve haberler gibi tarafsız konularla sınırlı tutun. Bu sayede size karşı olan ilgilerini kaybederler ve sizden yavaş yavaş uzaklaşırlar.

Sosyopatları karşınıza almayın: Kendinize bir sosyopat düşman edinmek tehlikelidir. Onların hesaplaşma niteliği ve yapabildikleri uzun vadeli planlar hayatınızı zor bir döneme sokabilir. Onları alt etmeye çalışmak yerine onlarla bir kazan-kazan ilişkisi kurmaya çalışın.

https://1kahve.com/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir