Sosyalleşme
Sosyalleşme

Sosyalleşme Nedir ve Neden Önemlidir?


Sosyalleşme nedir sorusuna verilebilecek yanıt, sosyalleşmek veya bir diğer adıyla toplumsallaşma, bir kültürün parçası olmayı öğrenme sürecidir. Sosyalleşme, bireyin kişiliğinin oluşmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Sosyalleşme bir başkasıyla etkileşime girildiğinde oluşur. Peki, sosyalleşme nedir ve neden önemlidir? Sosyalleşme, bir topluluktaki tüm bireylerin çok benzer değerleri, normları ve inançları geliştirmelerini sağlar. Toplumsallaşma, yaşam boyu sürecek olan bir süreçtir, ancak sosyalleşmenin ilk evreleri oldukça önemlidir. Sosyalleşme olmadan bir kişi kendisine farklı fiziksel ve zihinsel engeller geliştirir. Tam da bu yüzden sosyalleşme, bireyin yaşamının devamını da etkileyecek olan çok önemli bir yaşam sürecidir. Peki, sosyalleşme nedir ve neden önemlidir?

Yer yüzündeki bütün canlılar, kendi türlerin deki aynı canlıların arasında doğarlar. Bu durumda kimi canlı doğduğu andan kendi başının çaresine bakar kimi ise herhangi bir destek veya yardım almadan vardığını sürdüremez.
İnsanlarda bu şekilde doğduktan sonra 5-6 yıl destek alamadan hayatlarını sürdüremez bazı istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daima yardıma ihtiyaç duyarlar ve içerisinde bulunduğu topluma adapte olma süreci içerisindedir ve uyum sağlamaya çalışır.

Sosyalleşmeyi sağlamak için yapılması ve yapılmaması gereken şeyler nelerdir?

İsterseniz, daha sosyal bir kişi olmayı öğrenebilirsiniz. Genellikle içine kapanık insanların aksine sıcakkanlı ve dışa dönük insanlar, dışarı çıkmak ve yeni insanlarla tanışmak konusunda daha az sorun yaşarlar. Ancak bu tip insanların da sosyalleşmelerine balta vuracak bazı yanlış davranışları olabilir. Eğer siz de dışa dönük ve sıcakkanlı bir insan olduğunuzu düşünüyorsanız, dışarı çıktığınızda sosyalleşme sürecinize zarar verecek bazı hatalar yapabilirsiniz demektir. Nedir bu hatalar? Bu hataların önüne geçmek için nelere dikkat etmeliyiz? Sosyalleşme nedir sorusunun yanıtını aldığımıza göre içeriğimizin devamında bu sorunların da cevabını açıklayıcı bir şekilde bulacaksınız.

Yapılması gerekenler:

Konuşmayı başlatın

Birçok kişi dışarıdayken başkalarının onlarla konuşmasını bekler. Hâlbuki konuşmayı başlatan ve buzları eriten kişi olmak yolun yarısını kat etmektir. Bunu birkaç denemeden sonra, kendinizi daha rahat hissettiğinizde ve verimli arkadaşlıklar kurduğunuzda göreceksiniz. Başlarda reddedilme korkusu yüzünden biraz yıldırıcı olabilir ancak bir yüzde vermemiz gerekiyorsa ve eğer siz de karşınızdaki kişiye ürkütücü bir şekilde yaklaşmıyorsanız bunun gerçekleşme ihtimali %5 civarıdır. Bu yüzden bu negatif düşünceyi aklınızdan çıkarın. En kötü ihtimalle olumsuz, ancak sizi kırmayacak nazik bir yanıt alırsınız. Unutmayın ki, insanlar sosyalleşmek için dışarıya çıkarlar. Evet, herkesin kendi arkadaş grupları vardır ve onlarla zaman geçirirler fakat bu yeni insanlar tanımak istemedikleri anlamına da gelmez.

Gülümseyin

Mutsuz biri gibi göründüğün sürece insanların seninle iletişim kurma arzusu da aynı oranda azalır. Yeni insanlarla tanışmaya açık ve sosyal bir birey olarak görünmenin en temel ve en kolay adımı gülümsemekten geçer. Konuşmayı başlattığınızda gülümsemeniz de eşlik etmelidir. Bu sayede karşınızdaki kişiye pozitif bir enerji verirsiniz ve konuşmanızın devam etme olasılığı artar.

Arkadaş ortamınızın keyfini çıkarın

Eğlendiğiniz dışarıdan da görülürse, anında daha fazla sevimli bir hal alırsınız. İnsanlar, eğlenceli insanları, kendi arkadaş gruplarında eğlenen insanları tanımak isterler. Arkadaşlarınızla çıktığınızda iyi vakit geçirin ve eğlenmenize bakın. Çünkü birçok insan, dışarıya çıkıp gittikleri mekânı kesmekten başka bir şey yapmadan geri dönüyor.

Arkadaşlarınızla geçirdiğiniz vakitten keyif aldığınız ve eğlendiğiniz sürece, dışarıdan bunu gören insanlar o arkadaş grubunun içinde olmak isteyecek ve sizinle vakit geçirmek için çabalayacaktır.

Rastgele arkadaşlıklar edinin

Bu bir gülümseme yardımıyla gerçekleşebilir. Eğer göz teması kurduğunuz biri gülümsemenize karşılık veriyorsa, bu arkadaşlığı kurmak oldukça kolaylaşacaktır. Daha sonra yanına gidip konuşmayı başlatmaktan başka yapacağınız bir şey kalmaz.

Giyim tarzı

Bu işin en önemli kısmı olarak bu maddeyi seçebiliriz. Bir yere aitmiş gibi görünmek veya o yere ait değilmiş gibi görünmek tamamen sizin elinizde, ancak asıl dikkat etmeniz gereken nokta tamamen kendiniz olmaya özen göstermek. Şık bir giyim tarzı, dışarıya çıktığınızda, gittiğiniz yerlerde yeni insanlarla tanışmak, yeni arkadaşlıklar edinmek noktasında ilk izlenim olarak etkili bir imaj bırakır. Bu noktada yapmanız gereken şey, kendi tarzınızı yansıtmak ve giydiklerinizin üzerinizde emanet gibi durmaması. Bu kısma dikkat ederek, sosyalleşmek konusunda kendi işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Dinleyin

İnsanlar kendileri hakkında konuşmaktan hoşlanırlar. Karşınızdaki insanlar bunu yaparken onlara gerçek bir ilgi gösterin. Dinliyormuş gibi yapmaktan ziyade, gerçekten dinleyin ve size anlattıkları konular hakkında sorular sorarak bu ilginizi ona da gösterin. Sizin için cidden sıkıcı bir konuşma gerçekleşiyor olsa bile sıkıldığınızı karşınızdaki kişiye belli etmek, bir arkadaşlığın başlamadan bitmesine yol açabilir. İlginizi hep canlı tutmak ve konuşulan konuya ortak olmak sosyalleşme noktasında sizi bir adım ileri taşıyacaktır.

Soru sorun

İnsanlardan iyi yanıtlar almanın en iyi yolu iyi sorular sormaktır. Yeni tanıştığınız birine “Ne yapıyorsun?” ve “ne kadar güzel bir hava” gibi karşı tarafa açıkçası boş gelecek soru ve cümleler yerine sizi ilgilendiren şeyler hakkında konuşmaya özen gösterin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar kendilerinden bahsetmeye bayılırlar, bu yüzden bunu bir avantaja çevirin ve doğru sorular sorun.

Göz temasını koruyun

Biriyle konuşurken bulunduğunuz çevreyi gözlemlemekten vazgeçin. Bu durum, karşınızdaki kişiyle yaptığınız konuşmanın sizin ilginizi çekmediğini gösterir ve karşı taraf açısından oldukça kırıcı bir durumdur. Eğer size anlatılan şey gerçekten ilginizi çekmiyorsa, etrafı süzmek yerine konuyu değiştirin. Her konuşmanın anlamlı olması gerekmez.

Bir şeyler yapın – İlk başta kulağa bir yardım cümlesi olarak geliyor olabilir. Fakat burada anlatmak istediğimiz şey, hiçbir şey yapmadığınız bir gün hakkında konuşmanın ne kadar zor olacağı ile ilgili. Karşınızdaki insanı etkileşime sokmanın yolu biraz ilginç olmaktan geçer. Gün içinde okuduğunuz veya yaptığınız bir şeyi anlatın ve onun bu konu hakkında düşüncelerini sorun. Herkes yapılan bir eylem karşısında yorumda bulunmak ister.

Yapılmaması gerekenler:

Telefonunuzla ilgilenmeyin

Bir konuşma sırasında veya arkadaş ortamında telefonunuzu görmezden gelin. Mümkün olduğunca açmak zorunda olduğunuz çağrıları kısa tutun. Bu sürenin 30 saniyeden fazla olmamasına özen gösterin. Karşınızdaki kişi için telefonla ilgilenmeniz ve uzun süren konuşmalar yapmanız son derece kaba bir davranıştır ve arkadaşlık edinme noktasında sizi zora sokar.

Rastgele arkadaş edinmeye kapalı olmayın

Daha önce de belirttiğimiz gibi rastgele insanlarla tanışmak çok eğlencelidir. Buna kapalı olmanız sizi kaba ve itici bir duruşa sahip yapar. Bu yüzden eğer biriyle tanışmak istemiyorsanız bile, sizinle tanışmak isteyen kişiyi muhabbet ederek ve kibarca reddedin.

Gereksiz sorular sormayın

Gereksiz sorulara karşı çoğu insan oldukça olumsuz bir zihin yapısına bürünür. Siz de onları bu olumsuz zihin yapısına büründürmemek için gereksiz sorular sormaktan kaçının. Karşınızdaki kişiye sizinle bir mülakata gelmiş gibi davranmayın. “İleride ne yapmayı düşünüyorsun?” veya “Hangi işle uğraşıyorsun?” gibi sorular karşınızdakini genelde sıkan sorulardır. İnsanlar çoğunlukla sıkıcı iş hayatlarından kafalarını kaldırıp biraz nefes almak için dışarıya çıkarlar. Bunu göz önünde bulundurarak soracağınız sorulara şekil verin.

Sarhoş olup, bilinçsiz hale gelmeyin

Eğer sosyal bir insan olmak için dışarı çıkıyorsan, bir zombi gibi olmak en son isteyeceğiniz şey olsun. Tabii ki sarhoş olacağınız zamanlar da olacaktır ancak bu zamanları sosyalleşmek için ayırdığınız zamanla karıştırmayın. Verimli bir zaman geçirmek istiyorsanız, en azından biraz bilinçli kalın ve konuştuklarınızı bilip, hatırlayın.

Sürekli eleştiride bulunmaktan vazgeçin

Gittiğiniz yerdeki müziği veya servise küçük bir eleştiride bulunabilirsiniz fakat bu durumun sizi olumsuz bir yapıya sokmasına izin vermemeniz gerekmektedir. Kimse küçük şeylerden dolayı sürekli söylenen ve enerjisi düşen biriyle vakit geçirmek istemez. Beğenmediğiniz şeyler olsa bile keyfini çıkarmaya çalışın.

İnsanları yargılamayın

İnsanlarla iletişime geçmeden önce onları kendi kafamızda mutlaka değerlendiririz. Bu değerlendirmenin yargılamaya dönüşmemesi ileride kurulacak bir arkadaşlık açısından oldukça önemlidir. Karşınızdaki kişi ile görüşleriniz uyuşmuyor diye onu yargılamak yerine onun fikirlerine saygı duymayı öğrenmelisiniz. İlk başta uyuşamadığınız ve fikir ayrılıklarına düştüğünüz kişiyle sağlam bir arkadaşlık temeli atmış olmasanız bile, onu yargılamayarak ve fikirlerine saygı duyarak ileride daha sağlam bir arkadaşlık temeli atabilirsiniz.

Toplumlaşma süreci Nasıl Olmalı?

İnsan içerisinde doğduğu toplumun kültürel değerlerini öğrenip, kendine özgü beceriler elde eder, kendi bilincine ulaşmış ve bazı ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir birey haline gelir. Toplumsallaşma diğer adı sosyalizasyon ise; bir bireyin (duruma göre bir gurubun) üyesi olduğu veya olacağı grup yada toplumun kültür, değer ve normlarını öğrenerek o toplumun aktif bir üyesi haline gelmesidir. Diğer bir tanıma göre ise toplumun hayatına hazırlanma sürecidir.

Sosyalleşme, genellikle iki kategoride değerlendirilir. Birincisi aile ve bakıcılar tarafından yürütülürken diğeri ise okullar, medya vb. gibi diğer sosyalleşme araçlarıyla gerçekleşir. Sosyalleşme sürecinde yalnızca resmi değerleri değil gayri resmi değerlerde bireylere aktarılmalıdır. Sosyalleşme yalnızca resmi gruplar değilde resmi olmayan gruplar tarafından da yürütülmelidir. Bu süreç içersin de bireyin nasıl öğrendiği değil ne öğrendiği önemlidir.

Sosyalleşme yalnızca belirli kişi ya da gruba ait bir şey değildir. Sosyalizasyon sürecinde sosyalizasyona uyan tüm bireylerde aynı değildir. Günümüzde ise toplum ile birey arasında sayısız küçük gruplar vardır. bunlar ise sosyalizasyonun temel aygıtlarıdır. Özellikle de aile,okul, arkadaş grubu ve kitle iletişim araçları temel sosyalizasyon ajanslarıdır. Sosyalleşme önce aile, okul ve çevre içerisinde devam eder birey artık doğum ile sosyal bir birey haline gelmektedir. işte onun sosyal kişiliği de sürekli olarak sosyalizasyon ile gelişir.

Kısaca bir cümle ile özetlemek gerekir ise ; birey yavaş yavaş etrafındaki insanlarla doğal olarak birlikte yaşadığı bir dünya kurmaya başlar . Birey ilk başlarda ; bu dünyanın başka sayısız insanın dünyasından oluştuğunu bilmiyordur. Belli bir sosyal çevre içerisine girmiştir ve o an sadece bunun farkındadır. Bu etraf da dünyanın geri kalanın, birey için gelişen ve bireyi de geliştirecek bir çevredir. Birey için dünya gelen olarak bundan ibarettir.
Sosyalleşme insanın benin rahatlattığı gibi insanlarda çok iyi gelebiliyor insanın çevresi olmazsa yalnız ve mutsuz bir hal alabilir. İnsan sosyalleşemez ise bu yalnızlık kişinin peşini asla bırakmaz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

indian escorts in dubai pornocu porno hikayeler sex hikayesi hd porno izle paply.org