İnternet

Sosyal Medya Uygulamaları Gençlerin Psikolojik Sağlığını Tehdit Ediyor


İnstagram gençlerin akıl sağlıklıları için zararlı bulundu. Yaşları 14-24 arası değişen 1500 kişiyle yapılan ankete göre bu uygulama insanlarda yetersizlik hissi ve anksiyete oluşturuyor. Krallık Toplum Sağlığı Kurumu(RSPH) ve Genç Sağlık Hareketi(YHM) tarafından hazırlanan #StatusOfMind raporunda en popüler 5 sosyal medya ağı için gençlerin verdiği oylarla değerlendirme yapıldı.

Bu 5 uygulama içerisinde en yararlı görülen Youtube olurken, en zararlı sondan ikinci Snapchat oldu ve onu takiben Facebook geldi. Ankette gençlere, uzmanlar tarafından en önemli etmenler olarak açıklanan 14 adet insan sağlığını ilgilendiren meselelerden sorular soruldu.

Araştırmaya göre 5 büyük uygulamadan 4’ü, yani Facebook, Snapchat, Twiter ve İnstagram, gençlerde anksiyete problemlerini arttırıcı etkide bulunuyor. Rapora göre her 6 gençten biri hayatlarında anksiyete bozukluğuyla boğuşmak zorunda kalacak. Bu son 25 yıldı %70 artış anlamına geliyor.

Rapora göre Snapchat ve İnstagram’daki bu sıkıntı yaratıcı sonuç, görsel olmalarından kaynaklanıyor. RSPH’nin yöneticilerinden Shirley Cramer, “Snapchat ve İnstagram’ın bu araştırmada en zararlı siteler olarak gözükmesi ilginç, görünen o ki bu görsel yoğunluklu siteler insanlarda anksiyete ve yetersizlik hislerini açığa çıkarıyorlar.” demekte.

Laci Green isimli sağlık alanında videolar çeken YouTuber, sosyal medyanın insanların iletişim kurmalarını, sosyalleşmelerini ve ilişkilerini çok ciddi şekilde etkiliğini belirtiyor. Ona göre, “Facebook ve İnstagram gibi platformlarda etrafımızdaki insanların en şişirilmiş versiyonlarını gördüğümüz için bu bizde gerçeklikten bir kopuş yaratıyor.”

RSPH sosyal medya platformlarının bundan sonra dijital ortamlarda oynanmış fotoğraflara bunu bildiren bir ek koymalarını öneriyor ve aşırı kullanım karşısında bunu kullanıcılara bildirecek bir sisteme geçiş de planlıyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.