Sosyal Aylaklık Nedir?


Teknolojinin insanlara birçok fayda sağladığı kesindir. Ancak bunların yanı sıra kişilere birçok kötü durum yarattığı da ortadadır. İnsanlar zaman içinde eylemlerinde teknolojinin rahatlığını sıklıkla kullanır olmuşlardır. Eskiden insan iletişimin önemli olduğu bir toplum içinde yetişiyoruz. Bizim için mahalledeki manavı bakkalı tanımak oldukça büyük bir meseledir. Ancak zaman içinde bütün bunlardan geri kalmaya başlamış bir hal aldık. Eskiden bir iş yerinde çalışan insanların hepsinin birbirini kontrol etmesi ve bu sayede işin gelişmesi baz alınırken artık bu durum 1000 kişilik kadrolar ile küçülmeye giden şirketler halini almış durumda yaşanılan bu durumların en büyük nedeni ise insanların sosyal hayat içinde ki duruşlarından kaynaklanmakta.

Teknoloji bizim için birçok sorunu çözdü. Evet; ancak birçok sorunu da beraberinde getirdi. Bu sorunlardan birisi de sosyal aylaklık oldu. Peki; sosyal aylaklık nedir?

Sosyal aylaklık kavramı şu şekilde ele alınabilir. Etrafımızda olan insanların varlığı bize kendimizi rahat verdiği hissettirdiği anlarda, bu kalabalık insan topluluğu içinde yok olmak yani araya kaynamak olarak bilinmektedir. Sosyal aylaklık teknolojinin getirdiği bir durumdur.

Bir şirkette birden fazla kişi aynı işi yapıyor ve veriler ortalaması alınmış bir şekilde sunuluyorsa mutlaka bir birey sosyal aylaklık konumuna girecektir. Bireysel bir şekilde performansımızın değerlendirilmeyeceğini bildiğiniz anlarda sosyal aylaklık ortaya çıkmaktadır. Birçok kişi içinde yani topluluk içinde değerlendirildiğiniz zaman fark edilmemenizin verdiği bir rahatlık söz konusu olmaktadır.

Bu durum; İstiklal Marşı söylerken müziğin ses sitemine verilmesi ve arkada bir korunun İstiklal marşını söylemesi anında net bir şekilde görülür, marşı söyleyip söylemediğiniz fark edilemez.

Sosyal aylaklık durumu bizim için kendimizi rahat hissetmemizi sağlayan bir dönemdir. Basit işler bizim için başarı kıssası değildir daha az başarmak burada sorun olmamaktadır, üstün performans gerektirmeyen işlerde sosyal aylaklık sergileriz.

Bizim için sosyal aylaklık aşılası gereken bir durumdur. İnsanların toplum içinde benim yerime bu işi bilgisayar yapar, başka bir kişi yapar rahatlığı içinde olmaması gerekmektedir. Herkesin bir başkasına bindirdiği yük bir süre sonra etrafta bu işleri yüklenmekten kaçınacak kişilerin var olmasına neden olacaktır.

Küçükken bahçede çöplerin toplatılmasının nedeni budur. Toplum içinde sosyal aylaklar olmamanız için sürekli olarak kendinizi bir işleyiş içinde hissetmeli ve küçük şeylerin de büyük performanslar kadar etkili olduğunu kabullenmelisinizdir. Küçük bir performans sizin için anlam ifade etmese de koca bir çevrenin siz gibiler sayesinde temiz kalmasını sağlayabilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir