Anksiyete
Anksiyete

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Belirtileri ve Tedavisi


En bilinen özellikleri samimi ilişkilerden aniden rahatsız olma, aynı tür ilişki kurma yeteneğini kaybetme, sosyal gruplarda yetersiz kalma, anormal davranışlar ve algıda yanılmalardır.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bu rahatsızlığa sahip kişilerin hisleri ve davranışları normal insanlardan çok farklıdır. Bir ortama girdiklerinde rahatsızlık duyarlar, herkesin ona baktığını düşünürler ve hatta kendisi hakkında planları olduğuna dair kuşkulara sahiptirler. Ya da kendisinin özel güçleri olduğuna ve dünyaya bu amaçla gönderildiğine inanırlar. Bu ve bunun gibi “egzantirik, büyüsel” düşüncelere sahiptirler. Bu nedenle de bir olaya karşı verdikleri tepkiler de oldukça sıra dışı olmaktadır.

Şizotipal kişilik bozukluğu hastalarına dair kayıtlara geçmiş birçok davranış bozukluğu tanımlanmıştır. Bu davranış bozukluklarını belirli bir kategoriye koyamadığımız gibi bunları sınırlandıramayız da. Her hasta kendi içinde farklı bir dünya olduğu için, her hastayla birlikte yeni semptomlar da keşfedilmektedir. Ancak kaba hatlarıyla bu hastaları diğerlerinden ayırmak mümkündür. Bu sayede de tedaviye başlanarak olumlu bir ilerleme kaydedilmektedir.

Şizotipal Kişilik Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

Şizotipal
Şizotipal
  • Kendisini ilgilendirmese de yakın çevresinde olup biten şeylerden kendisine negatif anlamda pay çıkarır. İnsanların kendisi hakkında planlar yaptığına, kendisiyle uğraştıklarına inanır. Gazete yayınlarından veya okudukları haberlerden harf ve rakamları seçerek şifreli deliler üretirler. Başkalarına kanıt olarak sunduklarında anlamsız bulmalarını, şüpheli bulurlar.
  • Yaşadığı çevrenin kültürüne ters düşen ilginç ve normal dışı, soyut dinsel düşünceleri vardır. Özellikle burç, fal, büyü, muska ve nazar gibi terimlerle çok ilgilidirler. Falında veya burcunda yayınlanan günlük gelişmeleri yaşadıklarını düşünürler. Bazı şizotipal kişilikler o kadar zekidirler ki yukarıda sayılan terimlerden ticari kazanç sağlayabilirler. Olayları ve yaşananları gerçek olmayan varlıkların müdahalesi varmış gibi algılarlar ve o şekilde anlatırlar.
  • Vefat eden bir sevdiğinin halen kendisini izlediğini düşünerek ona uygun davranışlar sergilemeye dikkat ederler. Algı bozukluğu yaşadıkları için gerçek olmayan şeyleri gerçekten yaşıyormuş gibi anlatırlar ve bu aslında olmayan olayların etkisinde kalırlar. Tersine ikna etmek çok zordur.
  • Çevresindekileri şaşırtacak boyutta detaylara girer ve bu detayları anlatırken konunun kendisini unuturlar. Sorulara anlamından farklı cevap verirler ve mecazi bir üslup takınırlar. Bazen ise soruyu direkt cevaplamak yerine, uzaktan ilgili argümanları kullanarak soru soranı şaşırtabilirler. Canları istediğinde ise sorulara, alışılagelmiş bir takım kalıpları kullanarak genel geçer ifadelerle cevap oluştururlar. Bu örneklerin hepsinde iletişim kurduğu insanı bezdirir.
  • Paranoya ile birlikte seyrettiği görülmüştür. Paranoyanın eşlik ettiği durumlarda, özellikle kalabalık ortamlarda sürekli bir müdahale veya saldırı gelecekmiş gibi tedirgin ve huzursuzluk yaşamalarından ötürü sosyalleşmeyi pek istemezler.
  • Duygularını sınırlarda yaşarlar. Aşırı gülme, öfkelenme, üzülme veya ağlamalarına rastlanır.
  • Kılık kıyafet konusunda oldukça marjinaldirler. Giydikleri ile konuştukları uyumsuzluk gösterir.
  • Çok yakın akrabalar dahi şizotipallerin bir müddet sonra sıkılmasına engel olamaz.

Şizotipal Kişilik Bozukluğu Tedavisi Nasıl Olur?

Şizotipal kişilik bozukluğu tedavisinin pek çok farklı yöntemi vardır. Bunlar; psikoterapi, antidepresanlar ve antipsikotik ilaçlardır. Ama en önemlisi terapi almaktır. Terapiye ek olarak ilaçlar da hastalığın iyileşmesinde büyük katkı sağlamaktadır. Tedavi için en önemli adım alanında uzman bir psikiyatrist bulmaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.