Stres
Tired and stress business people concept. A stressed Asian business woman looks tired in her office. Beautiful Asia female model in her 20s

Sınav Kaygısı ve Sınav Stresini Azaltma Yolları


Sınava giren arkadaşlar dikkat… Sınava hazırlık sürecinde beslenme ve spor aktiviteleri; sınava hazırlık ve aile eğitimi kadar önemli bir konudur. Maalesef ki bu konularda çevremizde çok fazla yanlış bilgiler mevcut olmakla beraber özellikle spor ve fiziksel aktiviteden sınavdan dolayı kaçınılmaktadır. Tabi bu vereceğim bilgiler genel bilgiler olup, beslenme programı, fiziksel aktivite planlaması ve kariyer planlaması kişiye özel olmalıdır.

Her sene değişen sınav sistemi zaten zor olan sınava hazırlanma sürecini daha da zor hale getiriyor. Sürekli bir yarış içinde olan ve sınavlarda iyi puan almak için uğraşan gençlerin bu süreçte kaygı yaşamaları çok doğal bir durum. Daha geleceklerinde ne yapmak istediklerine karar vermeden, üniversiteye girebilmek için sürekli bir çalışma halindeler. İlkokula başlanılan günden itibaren sınava hazırlanma süreci de başlıyor. Bu dönemde kendi zevklerini keşfedip, doğru bir tercih yapabilmek gerçekten çok zor ve karmaşık bir durum. Bütün bu durumlar da strese, kaygıya ve neticesinde konsantrasyon sorunlarına, panik ataklara ve daha farklı psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir.

Öğrencilik hayatı her çocuğa zor gelir. O günlerin değerini ilerleyen yaşlarda daha iyi anlarız. Fakat öğrencilik zamanlarında çocuklar en çok sınav kaygısı yaşamaktadır. Aslında bir bakıma tatlı ve telaşlı bir andır. Anneler babalar çocuklarının üzerindeki sınav kaygısını üzerlerinden alırken bu kaygıyı farkında olmadan kendilerine yüklerler.

Sınav Kaygısında Ailelere Düşen Görevler

 • Öncelikle çocuğunuzu uygun dille, fazla baskıcı olmadan sakinleştirmeye çalışın. Böyle bir durumda serinkanlı olmak çok önemli bir faktördür.
 • Sınav yerini çocuğunuzla birlikte sınav tarihinden önce mutlaka görmeye gidiniz.
 • Sınav önceki günde çocuğunuzun ders çalışmasına izin vermeyip onu rahatlatacak ve seveceği aktivitelerde bulunun. Akşam uyku saatini programlayın.
 • Ona asla kaygı verecek cümleler kullanmayın. Kısacası dilinizi tutun. Sınavdan başarısız olması dâhilinde ceza gibi işlemlere başvuracağınızı belirtmeyin yani öncelikle siz sakin olun 😉
 • Sınavın ve sonucunun asla ondan önemli olmadığını küçük ve esprili cümlelerle çocuğunuza hatırlatmayı unutmayın.
 • Onunla sınav hakkında konuşun hatta kendi öğrencilik hayatınızdan da örnekler vererek rahatlatmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun sınav günü kahvaltı atlamasına izin vermeyin. Uzmanların notları arasında, yumurta gibi bir yağsız protein ile birlikte tam tahıllı gevrekler zengin bir kahvaltının çocuğunuzun enerjisini korumak ve sınav sırasında onu daha uyanık tutmak için kanıtlanmış olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar sınav öncesi rahatlama egzersizlerinin kaygıyı azalttığını göstermektedir. Gevşeme öğrenme ve pratik gerektiren bir beceridir. İşte çocuğunuza sınava girmeden birkaç hafta önce öğretebileceğiniz ve sınav sabahı kendisinin de yapabileceği egzersiz örnekleri: Kendi kendine konuşma, kas gevşetme, derin nefes alma,

Sınav Kaygısının Önüne Geçecek Pratik Öneriler

Kaygı

Hayatımız boyunca pek çok sayıda sınava gireriz. Bunların bazıları o kadar önemli olmasa da kimi sınavlar deyim yerindeyse kaderimizi belirliyor. Aylar öncesinden hazırlandığımız, kurslara para döktüğümüz, ailelerimizin büyük beklenti içinde olduğu sınavlar çok yüksek kaygı ve stres barındırabilir. Bu stresi de büyük oranda o sınava yüklenen toplumsal anlamlar oluşturuyor. Kişi ister istemez  o beklentilerin ve kaygıların altında ezilmeye başlıyor. Sınav öncesi okunan dualar, ritüeller, gelen mesajlar kişiyi belki daha motive etmek amacıyla gerçekleştiriyor ancak kişi kendisinden beklentileri hissediyor ve telaşa kapılıyor. Sınavın teknik hazırlığı kadar psikolojik hazırlıkları da göz ardı edilemez. Sınavda sırf stres ve kaygı yaşadığı için bildiğini unutan öğrencilere sık sık rastlarız. İşte sınav kaygınızı en azından belli bir seviyeye indirecek pratik öneriler.

Negatif düşünce ve negatif ihtimaller kaygıyı tetikler, bunun yerine bu sınavı başarmanız halinde sizi bekleyen güzellikleri düşünmeye çalışın. Stres yaşadığınızda vücudunuzda net bir kasılma oluşur. Bu durumda vücudunuzu kısa sürede gevşetmelisiniz. Egzersiz yapanlar size en temel gevşeme tekniklerini gösterecektir. Kaygılı olduğunuz anlarda doğru nefes almayı öğrenin. Diyaframı kontrol edebilmek ve derin nefes almak sizi kısa sürede ferahlatacaktır. Sınav öncesinde beslenme düzenine özen gösterin. Sınava doğru bu düzenin asla dışına çıkmayın. Aynı şekilde uykunuzu da belli bir ritimde götürün. Uykusuz geceler, stres duygunuzu olumsuz etkiliyor. Öte yandan sınava son saatlerde bile çalışmak kaygıyı azaltmaz, aksine çoğaltacaktır.  Sınavdan en az 3 gün öncesine kadar çalışmayı bırakın ve ruhunuzu dinlendirin.

Sınav Kaygısını Kontrol  Etme

 • Sınav kaygısının kontrolünde en önemli aşama, hedeflerin gerçekçi bir biçimde belirlenmesi ve buna yönelik planlı bir çalışma programı oluşturulmasıdır.
 • Sınav kaygısını azaltayım derken artırmaktan da kaçınmalıyız. Çocuk ve çocuğun başarısı kesinlikle akranlarıyla karşılaştırılmamalıdır.
 • Dopamin öğrenme hızını arttıran en güzel hormondur. Sağ- sol beyin eğitim egzersizleri sınava hazırlık aşamasında en güzel yardımcı eğitimdir.
 • Stresle ve kaygıyla ilgili yapılan çalışmalarda C vitamini alımının çok güzel sonuçlar verildiği görülmüş. Kuşburnu, yeşilbiber, tam buğday ekmeği, muz, çilek, kivi, yeşil yapraklı besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.
 • Uyku kalitesi ve uyku esnasında saat 12 ve 3 arasında salınan melatonin hormonu da başarı oranının arttırılmasında çok önemli bir faktördür. En az 7-8 saat uyku şart.
 • Kandaki şeker düzenlemesi için tarçın çok önemli bir besin. Kabuk tarçınlı bitki çayları içebilirsiniz. Yatmadan önce melisa papatya çayı içmek çok rahat ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar.
 • Süt, ayran, yoğurt laktik asit üretimine sebep olduğu için akşam tüketilmelidir.

Unutmayalım ki, çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğu her şeyden önemlidir…

Anne baba olarak çocuğunuzun yanında olup, onunla iletişim kurmanız ve onu anlamaya çalışmanız çok önemli. Böyle zamanlarda gençlerin desteğe, ilgiye ve anlayışa ihtiyaçları var, onları verdiğimizde gençler de kaygıyı yenebilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.