Stres
Tired and stress business people concept. A stressed Asian business woman looks tired in her office. Beautiful Asia female model in her 20s

Sınav Kaygısı ve Sınav Stresini Azaltma Yolları


Sınava giren arkadaşlar dikkat… Sınava hazırlık sürecinde beslenme ve spor aktiviteleri; sınava hazırlık ve aile eğitimi kadar önemli bir konudur. Maalesef ki bu konularda çevremizde çok fazla yanlış bilgiler mevcut olmakla beraber özellikle spor ve fiziksel aktiviteden sınavdan dolayı kaçınılmaktadır. Tabi bu vereceğim bilgiler genel bilgiler olup, beslenme programı, fiziksel aktivite planlaması ve kariyer planlaması kişiye özel olmalıdır.

Öğrencilik hayatı her çocuğa zor gelir. O günlerin değerini ilerleyen yaşlarda daha iyi anlarız. Fakat öğrencilik zamanlarında çocuklar en çok sınav kaygısı yaşamaktadır. Aslında bir bakıma tatlı ve telaşlı bir andır. Anneler babalar çocuklarının üzerindeki sınav kaygısını üzerlerinden alırken bu kaygıyı farkında olmadan kendilerine yüklerler.

Sınav kaygısında ailelere düşen görevler

 • Öncelikle çocuğunuzu uygun dille, fazla baskıcı olmadan sakinleştirmeye çalışın. Böyle bir durumda serinkanlı olmak çok önemli bir faktördür.
 • Sınav yerini çocuğunuzla birlikte sınav tarihinden önce mutlaka görmeye gidiniz.
 • Sınav önceki günde çocuğunuzun ders çalışmasına izin vermeyip onu rahatlatacak ve seveceği aktivitelerde bulunun. Akşam uyku saatini programlayın.
 • Ona asla kaygı verecek cümleler kullanmayın. Kısacası dilinizi tutun. Sınavdan başarısız olması dâhilinde ceza gibi işlemlere başvuracağınızı belirtmeyin yani öncelikle siz sakin olun 😉
 • Sınavın ve sonucunun asla ondan önemli olmadığını küçük ve esprili cümlelerle çocuğunuza hatırlatmayı unutmayın.
 • Onunla sınav hakkında konuşun hatta kendi öğrencilik hayatınızdan da örnekler vererek rahatlatmaya çalışın.
 • Çocuğunuzun sınav günü kahvaltı atlamasına izin vermeyin. Uzmanların notları arasında, yumurta gibi bir yağsız protein ile birlikte tam tahıllı gevrekler zengin bir kahvaltının çocuğunuzun enerjisini korumak ve sınav sırasında onu daha uyanık tutmak için kanıtlanmış olduğunu göstermektedir.

Araştırmalar sınav öncesi rahatlama egzersizlerinin kaygıyı azalttığını göstermektedir. Gevşeme öğrenme ve pratik gerektiren bir beceridir. İşte çocuğunuza sınava girmeden birkaç hafta önce öğretebileceğiniz ve sınav sabahı kendisinin de yapabileceği egzersiz örnekleri: Kendi kendine konuşma, kas gevşetme, derin nefes alma,

Sınav Kaygısını Kontrol  Etme

 • Sınav kaygısının kontrolünde en önemli aşama, hedeflerin gerçekçi bir biçimde belirlenmesi ve buna yönelik planlı bir çalışma programı oluşturulmasıdır.
 • Sınav kaygısını azaltayım derken artırmaktan da kaçınmalıyız. Çocuk ve çocuğun başarısı kesinlikle akranlarıyla karşılaştırılmamalıdır.
 • Dopamin öğrenme hızını arttıran en güzel hormondur. Sağ- sol beyin eğitim egzersizleri sınava hazırlık aşamasında en güzel yardımcı eğitimdir.
 • Stresle ve kaygıyla ilgili yapılan çalışmalarda C vitamini alımının çok güzel sonuçlar verildiği görülmüş. Kuşburnu, yeşilbiber, tam buğday ekmeği, muz, çilek, kivi, yeşil yapraklı besinlerin tüketimi arttırılmalıdır.
 • Uyku kalitesi ve uyku esnasında saat 12 ve 3 arasında salınan melatonin hormonu da başarı oranının arttırılmasında çok önemli bir faktördür. En az 7-8 saat uyku şart.
 • Kandaki şeker düzenlemesi için tarçın çok önemli bir besin. Kabuk tarçınlı bitki çayları içebilirsiniz. Yatmadan önce melisa papatya çayı içmek çok rahat ve kaliteli uyku uyumanızı sağlar.
 • Süt, ayran, yoğurt laktik asit üretimine sebep olduğu için akşam tüketilmelidir.

Unutmayalım ki, çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğu her şeyden önemlidir…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir