Sağlıklı ve Mutlu Olmak İçin Neler Yapılabilir?


Hepimiz, mutlu, sağlıklı, stressiz, özgür ve hayata karşı daha verimli olmak isteriz. Eğer daha mutlu ve daha fazla donanıma sahip olmak istiyorsak, o zaman sağlıklı bir zihin ve vücuda sahip olmamız gerekir. Formda kalmanın, kendinize bakım yapmanın ve insanlara gülümseyerek bakmanın ne kadar önemli olduğunu  bu makalemizde sizlerle paylaşacağız.

Yeterince Uyumak :  Yeterince uyumak sizi sağlıklı tutar. Sağlıklı olunca da mutluluk beraberinde gelir.Bu sebepten dolayı erken uyumaya yeterince özen göstermek çok önemlidir.Ama bazen bazı sorunlar nedeniyle uyuyamadığımız zamanlarda sorun teşkil ettiğinden sağlık problemleri ile karşılaşabiliriz. Telaşa gerek yok. Genellikle, bir yetişkin için uyku yaklaşık 8-9 saat ve tüm çoğunlukla çocuklar gençler için ve bu seviye biraz daha üsttedir, çocukların günde ne kadar uyması gerekir derseniz 9-10 saat uyumaları yeterli olacaktır. Beyin prototipleme açısından bir çok konularda uykunun yararının mutluluğa nasıl etki yaptığını,  tüm bu sarhoş toksinleri temizlediğini ve belki de önceki günden daha iyi bir güne daha iyi başlamak için, pozitif düşünen biri olmamızı hazırlar. Her zaman kaliteli bir uykuya geçmeden önce yatmadan bir saat önce dinlenmek gerekir. Örneğin  bir kitap okumak, TV (şiddetli, saldırgan, filmler hariç tercihen bir belgesel ) izlemek. Aklınızda yapılacak ödev veya bir iş varsa uykuya geçmeniz zorlaşabilir. Yâda çok stresli iseniz, sürekli aklınızda bir şeyler varsa uykuya geçiş biraz zor hatta imkânsızlaşır. Bu nedenle sakin ve stressiz olmanızı öneririz.

Sağlıklı Beslenin önemsiz gıdalardan kaçının ve sağlıklı gıdalar tercih edin, yeşil yapraklı sebzeler ve meyveler her zaman sağlığınız için en iyi seçim olacaktır. Bu tarz sağlıklı beslenme genellikle insanın daha enerjik ve mutlu olmasını sağlar. Gereksiz kalori içeren hazır gıdalar, sağlıksız atıştırmalıkları değiştirin, meyve ya da belki bir avuç fındık size ve vücudunuza daha iyi gelecektir. Ayrıca diğer meyvelerden mesela elma, karpuz, papaya, üzüm gibi sağlıklı yiyeceklerden yemeniz her zaman daha iyi olacaktır. Çoğunlukla çok işlenmiş gıdalardan (salam, sosis, sucuk) kaçının. Bu meyveler bağışıklık sistemini güçlendirir. Cildinize netlik / parlaklık vereceğinden tüm vücut fonksiyonlarınızı da yeniler.

Bol Su İçin : Su vücudumuzdaki her şey için iyidir, suyun faydalarının hepsini listelemek için çok büyük bir deftere ihtiyacımız olabilir. Su sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlar. Cildiniz parlarsa sizinde kendinize güveniniz artar. Su genel sağlığınız için kendi içinde inanılmaz bir kaynaktır. Yani işte ya da ders çalışırken her zaman yanınızda olduğundan emin olun, hatta egzersiz seansları sırasında su içmeyi asla atlamayın. Yani günde 8 bardak içmeye çalışın. Eğer suyun tadını gerçekten sevmiyorum diyorsanız suya değişik aromalar veya belki biraz limon dilimleri ekleyebilirsiniz. Su içmek her zaman, her konuda size yarar sağlayacaktır.

Egzersiz Yapmak: Kendi odanıza yapacağınız bir dans, bir yürüyüş, hızlı bir koşu yapmak, dövüş sanatları, kardiyovasküler egzersizler, aerobik, olsun,  mutlu ve güçlü olmanızı sağlar. Vücudunuz daha dinamik ve sağlam olur.

Açıkçası, spor yapmaya vakit bulamıyorum diyorsanız en yakın spor salonuna kaydınız yaptırabilirsiniz. Orada bulunan spor salonu eğitmenleri size yardımcı olacaklardır. Akşamları iş çıkışlarında ve hafta sonları bu spor salonlarından faydalanabilirsiniz. Sağlıklı bir bünye ve mutlu bir yaşam beraberinde gelecektir..  bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde sporun ve egzersizlerin ne kadar faydalı olacağını tüm yaşamınızda fark edeceksiniz. Kendinize zaman ayırın ve spor yapın.

Kendinizi Şımartın. Belki beğendiğiniz o ayakkabıları satın alma, kitap deposundan ilham alacağınız kitapları satın alma veya bir fincan kahve içmeniz sizi şımartabilir. Mutlu olmanızı sağlar. Aynaya baktınız ve saç renginiz beğenmediniz hemen bir kuaföre gitmek bayanların favori şımartma yöntemidir. Ayrıca bir park, bahçe, ya da yalnız düşünmeye ihtiyacınız olan herhangi bir yere gidebilirsiniz. Bazen yapacağınız ufak kaçamaklar olan kocaman bir çikolata yemek sizi olduğundan mutlu edecektir.

Arkadaşlarla Geçirilen Zaman: Gerçek arkadaşlarınız ve dostlarınızla geçireceğiniz vakitler rahatlamanızı ve mutlu olmanızı sağlayacaktır. Kimseye aldırış etmeden gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilir ve arkadaşlarınızla sohbet ortamları yaratabilirsiniz. Kurulacak bu ortamlar sizi daha mutlu edecektir.

Gülümseme ve Gülmek. Küçük konularda üzgün olmak ve canınızı sıkmak sizi mutsuz eder. Hayatta her şeye gülmek veya gülmeyi becerebilmek gerekir. Mutlu olmanın ilk adımı gülümsemekten geçer. Genel olarak karamsar olmayın. Hayattan hep zevk almaya bakın. Pozitif düşünün hayatı pozitif yaşayın. Siz güldüğünüzde etrafınızdaki kişilerinde size güleceğini hiçbir zaman unutmayın.

Hobilere Zaman Ayırın: Bu hobiler sanat, müzik, sporun dalları olabilir ya da sizi mutlu edecek ya da kendinizi iyi hissedecek bir faaliyette olabilir.  Başaralı olduğunuz her dalda kendinizi ödüllendirmeyi unutmayın. Güzel bir resim yaparak da mutlu ve huzurlu olabilirsiniz. Hatta yaptığınız bu resmi yakın dostunuza hediye edebilir. Hem arkadaşınızı hem de kendinizi çok mutlu edebilirsiniz.

Ailenize Ev İşlerinde Yardım Etmek: Aile bir insan için çok önemlidir. Aileyle geçirilen her zaman dilimi insanı çok mutlu eder. Annenize ve babanıza ev işlerinde yardım etmelisiniz. Hem işler kolaylaşır hem de aile bağları güçlenir. Aileniz ve siz etrafınıza mutluluk saçarsınız. Bu durumdan bir tek siz mutlu olmazsınız. Mutfakta annenize edeceğiniz yardımla annenizde çok mutlu olur.

Sizi Mutsuz Dden İnsanlardan Uzak Durun: Ne yazık ki, bazen hayatında sadece drama ve strese neden olan insanlar olabilir. Bu nedenle,  bu tarz insanlardan uzak durmak sizin için en iyisi olacaktır. Negatif elektrik saçan insanlar her zaman insanı gergin, sinirli ve mutsu yapar. Eğer bu insanlar size yaklaşmak isterlerse bir bahane bulup hızla oradan uzaklaşın. Kendinize yapacağınız en iyi iyilik bu olur. Bu insanlar sizi kıskanabilirler bu duruma hazırlıklı olun sizi psikolojik olarak etkilerler. Onlarla mecburen ilişki kurmak zorundaysanız mutlaka aranıza bir sınır koyun. Sizinle yapacakları konuşmaları da fazla dikkate almayın. Yeri geldiğinde bu insanlara karşı kulaklarınızı tıkayın. Yani duymayın. Bir anda hayatınızı ve bakış açınızı değiştirebilirler.

Aşık Olmayı Deneyin: Bu hayatta her insanın bir partnere ihtiyacı vardır. Güzel cümleler duymak ve hoş cümleler sarf etmeyi kim istemez.Yapacağınız tek şey aşık olmak.Aşık olunca insan hayata hep başka bir pencereden bakar.Kelebek misali mutluluktan nereye uçacağını bilemez.Aşık olmak,sevmek sizi mutlu eder.

Hayatınızda Stres Yönetme: Bu yöntemle kesinlikle mutlu, dinamik ve sağlıklı olabilirsiniz. Yaşantımız boyunca hep mutlu olamayız. Sürekli gülücükler atamayız. Hayatta bazen sıkıntılı durumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bunlar,  boşanma, aile fertlerinden birinin vefatı, stresli zamanlarımız, arkadaşlarımızla aramızın bozulması bizi oldukça üzer ve strese sokar. Kendinizi rahatlatmak ve daha sakin olabilmemiz için kendimizi değişik yöntemlerle sakinleştirmemiz gerekir. Sakin bir odaya geçip rahat bir pozisyon alıp stresimizi yönetebiliriz. Nasıl mı? Yoga ve meditasyon size bu konuda yardım edebilir. Tek şart gerçekten stresten kurtulmayı istemenizdir.. Sonuç olarak karmaşık ve son derece kritik sorunları çözmek için kendimize güvenmemiz gerekir. Çünkü sakin, rahat ve stressiz bir hayatta mutlu olunabilir. Stresli durumları mücadele ederek aşabiliriz. Seveceğinizi düşündüğünüz bir kitap okumak, bir günlük tutmak, müzik dinlemek, pencereden güzel görebileceğiniz her şeye bakmak ve güzel gökyüzüne bakmak stresi yönetme konusunda size her zaman fayda sağlayacaktır. Mutlu olmak insan hayatında gerçekten çok önemli bir yere sahiptir.

Emin Olun: İçeride ve dışarıda kendinizden her zaman emin olun.Aynaya bakmak ve güzelliğinizi görmek size kendinizi iyi hissettirecektir. Canınızı sıkan bir Akneyle mi güne uyandınız. Bu akneden kurtulmak için gece uyumadan önce akneli bölgeyi yıkayın. Nemlendirici kullanın ve vücudunuzu yenileyin. Kendinize güveniniz gelecektir. Gülümseme ve mutluluk yanınızdan hiç ayrılmayacaktır. Dik durun ve kendinize güvenin. Kendinizden emin olmak için öğrenin. Kimse bu hayatta mükemmel değildir. Sadece mükemmel olmak için çaba sarf edin ve buna gönülden inanın.

Kendinize Hedefler Belirleyin: Başarısızlık halinde mutlu olmayı beklemeyin maalesef olamazsınız. Bunu hayal bile edemezsiniz. Her konuda başarılı olmak için kendinize hedefler koyun. Tabii ki gerçekçi hedefler ve hayaller olmalı. Ancak bunun için çalışmak gerekir. Organizasyon yapmak hedeflerine ulaşmada çok önemli bir rol oynar, böylece kendinizi organize edebilir. Hayattan zevk alabilir. Çok mutlu mesut olabilirsiniz.

Okulda ve Her Yerde Düzenli Olmak: Kimimiz hayatta düzenli olmayı pek becerememişizdir. Bu durumda canımızı sıkıyor ve bizi daraltıyor olabilir. Öncelikle okulda düzenli ve sorumluluk sahibi olmak kendi elimizdedir.Bunun için planlı yaşamak çok önemlidir.Neler mi? Verilen ödevleri zamanında yapmak ve tertibli, düzenli olmak bize kendimizi iyi hissetirecektir.Dağınık ve özensiz bir ortamda yaşarken mutlu olmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Bizden söylemesi…

Dışarı Çık ve Biraz Temiz Hava Al: Arkadaşlarınızla dışarı çıkın mesela bir partiye gitmek, ailenle beraber hafta sonu pikniğe gitmek, bisiklete binmek, kısa yürüşler yapmak sizi mutlu edecektir. Kafanızdaki ve bedeninizdeki yorgunluğu atmanız için bu aktiviteleri atlamayın.

Kendinize Karşı Dürüst Olun: Herkes ve her şey için kendinizi ve düşüncelerinizi asla değiştirmeyin. Her zaman inançlarınıza sahip çıkın. Bu inançlarınız başkalarına yanlış bile gelse sizin için hep doğru olarak kalsınlar. Kendinize her zaman ve her koşulda dürüst olun. Doğru olan hiçbir şeyden vazgeçmeyin.

Müzik ve Verdiği İlham: Müzik sizi etkileyecek ve bütün hayatınızı değiştirecek. Ne kadar inanılmaz değil mi? Yani müzikle insan nasıl mutlu olabilir? Burada bakış açınız devreye giriyor. Hayata nasıl bakarsanız öyle yaşarsınız. Evde, okulda, parkta, yolda kısacası her yerde müzik dinlemek sizi mutlu edecektir.

Yüzeysel Olmayın: Yapacağınız ve uygulayacağınız bütün işlerde yüzeysel olmayın.Her işi ciddiye alarak yapın.Kendinize inancınız yükselir ve mutlu olursunuz.Aynaya baktığınızda kendinize güveniniz gelir.

Hayatı Sevin: Hayatınızı ve yaşamayı çok sevin. Hatta yaşamınızla gurur duyun ve gülmeyi ihmal etmeyin. Bu hayatta Keşfetmeyi öğrenin. Hayal edin. Kendinizi sevmeyi de unutmayın. Kendinizi seveceksiniz ki hayatı sevesiniz.  Eğer bu konuda elinizden geleni yapıyorsanız, başarısızlık hakkında endişelenmenize gerek olmayacaktır. Pes etmeyin. Minik yolculuklara çıkın kendinizi şımartın. Güçlü olmayı hedefleyin. Unutmayın başarısızlık başarının kapısıdır. Bazen başarısız olabilirsiniz. Her insan hata yapar önemli olan bu hatalardan ders çıkarmak ve bir daha yapmamaktır. Hayatta gülmekten, güldürmekten ve mutlu yaşamaktan daha önemli ne olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir