Risk almakla başarı arasında herhangi bir ilişki var mı?


Evet, risk almakla başarı arasında belirgin bir ilişki vardır. Aynı zamanda, bu iki şeyle deneyimlerinizi derinleştirmenin bir yolu olarak fırsatlara ‘evet’ deme alışkanlığınız arasında da bir bağlantı vardır.

Genellikle karşılaştığınız fırsatlar riskli görünür, fakat ödülü yüksek olacaktır. Çoğu insan öngörülebilirliğin göreceli rahatlığını tercih ederek risk almamayı seçer.

En büyük rüyalar nadiren riske girmeden gerçekleşir. Evet, büyük riskler almaya istekli insanlar aynı zamanda çok büyük başarısızlıkları da riske ediyorlar. Ancak ileriye gitme ve risk alma, içgüdü ve deneyime kaldıraç gücü uygulama -evet demekten ileri gelir- isteği sizi çoğunlukla diğerlerinin rüyalarında bile gerçekleşmeyecek ilerlemeye ve başarıya götürür.
Risk alma davranışınızı geliştirirseniz böylece öncekinden daha hızlı bir şekilde hedeflerinize ulaşırsınız. İleriye doğru başarısız olun. Bir aksilik ya da başarısızlık yaşadığınızda bunu yeni bir yol geliştirmek için bir fırsat olarak görün. Bir başarısızlık, umutlarınızdan ve hayallerinizden vazgeçmek anlamına gelmez.

Ünlü petrolcü Jean Paul Getty, Arap Çölü’nde petrol arıyordu ve 1950’lerin başlarında servetinin bir milyon dolarını buna harcamıştı. Arkadaşları onu kalan son milyon dolarlarını alıp eve dönmesi için teşvik etmişlerdi; fakat o olumluydu, haklıydı ve bu çıktı. Orta Doğu Tarafsız Bölgesi’nin petrol rezervlerinden faydalandıktan dört yıl sonra Getty dünyadaki en zengin insan oldu.

Getty gibi servetinizi riske etmenizi mi öneriyoruz? Bunu yapmak, akla uygun bir tercih olması olasılığına rağmen gerekli değil. Bu, ne yaptığınızdan ne kadar emin olduğunuza bağlıdır. Kesin olan bir şey var. Vazgeçeceğiniz şey, asla sizin tarafınızdan gerçekleştirilemez. Hayalinizin ya da hedefinizin ne kadar önemli olduğunu ve onu elde etmek için neleri riske etmeye hazır olduğunuzu kendinize sorun. Eğer giderleri düşürürseniz bu yenilenebilir bir kazançtır. Her zaman daha fazlasını alabilirsiniz, işinize geri dönebilir, farklı bir iş kurabilir ya da sermayenizi artırabilirsiniz. Fakat bir kez hayalinizden vazgeçerseniz ve biri bunu fark edip kendi yararına kullanırsa onu bir daha geri alamazsınız.

Elbette, size Empire State Binası’ndan atlamanızı önermiyoruz. Atlamadan önce bakmanız tedbirdir. İki yönden de gelen bir tren olmadığından emin olduktan sonra arabanızı demiryolu hattına doğru sürün. İşte bu temel ilkedir. Risk almak için hazır hissedene kadar duraksadığı-nızda ve bir an beklediğinizde fırsatlar yanınızdan geçer ve bir eylemsizlik durumunda kilitli kaldığınızdan öz güveniniz gerçekten azalır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir