Genel

Renklere Göre Psikoloji ve Etkileri

Siyahın Psikolojisi 

Renk psikolojisine göre siyah otoriteyi ve gücü yansıtır ama bazı insanlar için kötü düşünceleri de temsil edebilir. Siyah giyen biri; otoriter insanlardan hoşlananlara çekici gelebilir. Bu tarz insanların önünde siyah giydiğiniz zaman size bir hayranlık beslemeye başlayabilirler. Siyah renk ayrıca sizin bağımsız bir insan olduğunuza da işaret eder. (Tabi siyah giymek sizi daha zayıf göstereceğinden kilo aldığınızı düşündüğünüzde de giyebilirsiniz)

Kırmızının Psikolojisi

Kırmızı renk; enerjiyi, gücü ve dayanıklılığı yansıtan çekici bir renktir. Kırmızı göz alıcıdır ve bu da eğer dikkatleri üzerinizde toplamak isterseniz kırmızıyı kullanışlı yapar. Kırmızı renk sinir sistemini uyararak kalbin hızlı atmasına ve hızlı soluk alıp vermeye neden olur ve bu aşırı kullanım da sinirlilik yapabilir.

Mavinin Psikolojisi 

Mavi bir odada kalmak sizi daha sakin ve rahatlamış hissettirse de mavi renk fazla kullanıldığı zaman bunaltıcı olabilir. Mavi giydiğinizde, sadık ve güvenilir olduğunuza dair bir izlenim bırakısınız. Örneğin iş görüşmelerinde mavi giymeniz tavsiye edilir çünkü (diğer değişkenleri sabit tutarsak) görüşmeyi yapan kişi bilinçsizce sizin güvenilir olduğunuzu düşünecektir.

Beyazın Psikolojisi

Beyaz renk masumiyet ve saflığı temsil eder. Beyaz rengin gelinlik rengi olması da bu inancı destekler niteliktedir.

Yeşilin Psikolojisi

Yeşil rahatlatıcı bir renk olarak bilinir. Yeşil sizi rahatlatır ve ayrıca daha iyi görmenizi de sağlayabilir. Bu da fabrika duvarlarının neden yeşile boyandığını açıklıyor. Yeşil bir odada kalmak ya da yeşil bir web siteye göz atmak insanlar için daha rahatlatıcı ve yorgunluğu giderici olabilir.

Sarının Psikolojisi

Sarı rahatsız edici bir renktir. Paket servisi olan bazı restoranlar duvarlarını sarıya boyayıp sarının telaşlandırıcı etkisini kullanarak müşterilerin restoranda uzun süre kalmasını engelliyor. Böylece daha fazla müşteri için yer kazanmış oluyorlar. Tıpkı kırmızı gibi, sarı da dikkat çekici bir renktir, kalp atış hızını artırır ve metabolizmayı hızlandırır. Ayrıca, sarı giyen insanların çoğu iyimserdir.

Morun Psikolojisi

Mor, kırmızı ve mavi karışımı bir renktir. Mor, kırmızının gücüyle mavinin dinginliğini birleştirir. Mor kıyafetler zarafet, zenginlik ve otoriteyi yansıtıyor olabilir.
Pembenin Psikolojisi: Pembe renk ise masumiyet ve kibarlığı temsil eder. Eğer birinden yardım istemeniz gerekirse pembe ya da beyaz giyinen birine yönelin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir