Patlıcan Moru
Patlıcan Moru

Patlıcan Moru Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


Mor renginin koyu tonları arasında yer alan patlıcan moru asaletin en belirgin simgelerinden biridir. Daha resmi ve zengin bir ortamı çağrıştırdığı için genelde özel günlerde/davetlerde ve resmi mekanlarda kullanılır. Psikolojik olarak başta asil bir duygu hissettirmek üzere çeşitli duyguları da beraberinde getirir.

Patlıcan morunu kıyafetlerde kullanmak isteyenler resmi parçalar ya da abiye kıyafetleri tercih edebilir. Resmi kıyafetler üzerindeki bu renk daha çok liderlik duygularını aşılar. Hakimiyet psikolojisine yöneltir. Bu nedenle iş toplantılarında liderlik ve hakimiyet duygularını ön plana çıkartmak amacıyla kullanılabilir. Bu rengin hakimiyet psikolojisini gerektiğinden fazla üzerinde hisseden kişilerde olumsuz birtakım durumlar da açığa çıkabilir. Bu nedenle resmi olarak sık aralıklarla giyilmemesi tavsiye edilir.

Abiye kıyafet olarak kullanılan patlıcan moru kişinin kendisini önemli ve değerli hissetmesini sağlar. Karşı taraf için daha ulaşılamaz bir hava yaratır. Koyu bir renk tonu olduğu için her ne kadar asil ve değerli hissettirse de kişinin tek başına bu rengi üzerinde taşıması karamsarlığa ve yalnızlığa itebilir.

İş yeri dekorasyonunda patlıcan moru rengini tercih etmek özellikle müşteri açısından olumlu bir psikolojik etki yaratır. Müşteriye ciddiyet ve güven duygularını aşılar. Ev dekorasyonunda bu renk kullanılırsa ortamda mesafeli bir hava oluşabilir. Aile bireyleri psikolojik olarak birbirlerinden uzak durma eğiliminde olurlar. Bu nedenle evde patlıcan moru kullanımı tavsiye edilmez.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.