Özgüven

Özgüven Nasıl Sağlanır?


Özgüven oyunları her yaştan öğrenciye kendi özgüvenlerini oluşturmaları ve daha ileri bir öz saygı kurmaları konusunda yardımcı olabilir. Bu oyunlar sadece öz saygı oluşturmaları için değil aynı zamanda insanların kendi içlerinde olan değerleri görmelerine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Özgüven oyunları her yaşta oynanabilir fakat bu oyunlar özellikle gençlerin geleceklerini başarılı şekilde oluşturabilmelerine yardım etme konusunda yararlıdırlar.

Kendimle Gurur Duyuyorum

Öğrencileri büyük gruplar halinde ayırın. Bu oyun tanıtıcı aktivite olarak oldukça başarılıdır, özellikle eğer öğrenciler yeni bir sınıfa giriyorsa ya da gençlik grubu ya da kampı gibi yeni bir ortamda tanıştırılıyorsa. Öğrenciler sırayla ayağa kalkar ve “benim adım şu ve ben kendimle gurur duyuyorum çünkü…” der ve kendileriyle gurur duyma sebeplerini açıklarlar. Bu bazılarına kibirli gelse de aslında bu öğrencilerin kendileri hakkında pozitif yönde konuşabilmeleri için bir şanstır. Bütün öğrencilerden bunu yapmaları istendiğinde, her bir öğrenci grup üyeleri gibi kendileriyle gurur duymalarının sebeplerindeki değeri görebilecekler.

Favori Zamanını Yeniden Sahneleme

Öğrenciler küçük gruplara ayrılmalı ve birkaç kısa skeç planlamalılar. Her öğrenci hayatının başardığı ya da yaptığı bir şeyden dolayı favorisi olarak düşündüğü bir zamanını gösteren ya da yeniden canlandıran bir skeç yazmalıdır. Gruptaki diğer öğrenciler hatıradaki diğer insanların rollerini oynayabilirler. Örneğin; beş öğrencilik bir grupta, skeç bir öğrencinin yetenek yarışmasını kazandığı bir gün hakkında olabilir, bir diğeri başka bir öğrencinin koşuda birinci geldiği bir gün hakkında olabilir. Her öğrenci kendileriyle çokça gurur duydukları bir günü yeniden canlandıran bir skeç sunmalıdır.

Ne Yapabildiğime Bak

Ne Yapabildiğime Bak oyunu öğrencileri yaşıtlarından oluşan küçük gruplara özel yeteneklerini göstermeye teşvik eder. Göster ve Söyle’deki gibi , öğrenciler bir kaç öğrenci akranlarının önünde ne yapabileceklerini gösterme şansına sahipler. Öğrenciler yapabildikleri şeyleri diğer öğrencilere öğretmeli, böylece küçük bir grupta diğerlerine piyano çalmaya öğreten bir öğrenci, diğerlerine boncuk işi yapmaya öğreten başka bir öğrenci ya da ezbere şiir okumayı öğreten bir öğrenci bulabilirsiniz. Diğer öğrencilere göstererek ya da öğreterek her öğrenci gerçekten kendi güvenini oluşturma şansına sahip olur.

Yetenek Yarışması

Yetenek yarışması Ne Yapabildiğime Bak oyunundan farklı, çünkü diğerlerine öğretmek yerine öğrenciler basitçe güven oluşturacak şekilde diğerleri için gösterme şansı elde ederler. Her öğrenci diğerleri için yeteneklerini gösterme şansına sahip olduğunda, daha fazla güven bile oluşturabilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.