Özgüven
Özgüven

Özgüven Eksikliğini Gidermenin Yolları


Özgüven eksikliği nedir sorusu son zamanlarda sıklıkla sorulan sorulardan biri haline gelmiştir. Bunun yanıtını verebilmek için öncelikle özgüven nedir sorusunun yanıtını vermek gerekmektedir. Özgüven, kişinin kendine duyduğu güven, yeterlilik ve saygı olgusudur. Bu yüzden özgüven eksikliği, bireyin yaşantısını doğrudan olumsuz yönde etkileyecek en büyük sebeplerden biridir. Çünkü özgüven eksikliği, içinizde olan potansiyelin dışarı vurulmasını engeller. Yani, kimse kendisine olan güveninden daha fazlasını yapamaz. Bu söz aslında özgüven eksikliği olgusunun insan hayatında yarattığı en temel sorunların nedenini açıklar niteliktedir.

Özgüven eksikliğinin birçok nedeni bulunmaktadır. Ancak en temel nedenlerinden biri sosyal anksiyete, yani sosyal fobi denen kaygı bozukluğudur. Biz de yasam.io olarak sizlere bu içeriğimizde özgüven eksikliği ve onu nasıl yenebileceğiniz hakkında bir takım ipuçları vereceğiz. İçeriğimizde özgüven eksikliği nedirözgüven eksikliğininnedenleri, belirtileri nelerdir ve özgüven eksikliği nasıl giderilir sorularının yanıtını da bulacaksınız. Gelin daha fazla zaman kaybetmeden, özgüven eksikliği nedirözgüven eksikliği nasıl giderilir ve özgüven eksikliğinin tedavisi nedir birlikte görelim.

Özgüven eksikliği nedir ve özgüven eksikliği nasıl giderilir?

Yaşantımız içerisinde hepimizin olumsuz ve olumlu yönlerimiz vardır. Ancak her birimiz hayatımızın bir noktasında ya da belirli konular içerisinde özgüven eksikliği yaşıyoruz. Özgüven eksikliği ve eksik benlik saygısı bizlere kendimizi yetersiz, değersiz ve kabul edilemez hissettirmektedir. Bu hissiyatlar ise yaşantımızı doğrudan etkileyen davranışlar sergilememize ve tercihler yapmamıza neden olur.

Eksik özgüven, kişinin kendi kendine iç dünyasında, iş hayatında veya sosyal hayatında kendine olan saygısını daha da düşüren negatif düşüncelere kapılmasına neden olur ve özeleştiri dozunun fazlasıyla artmasına sebebiyet verir. Kişinin kendine olan güveni ve saygısı düşük seviyelerde oldukça, özgüven sorunu yaşayan kişinin bu durumdan kurtulması çok kolay olmayacaktır. Bu da özgüven eksikliği nedirsorusunun yanıtını niteliğindedir. Bu yüzden ilk yapılması gereken şey, kişinin kendine olan saygısını ve güvenini geliştirmektir. Bunu gerçekleştirmenin bazı temel yöntemleri ve etkili ipuçları vardır. İşte, bu temel yöntemler ve ipuçları:

Özgüven eksikliğini gidermek için yapılması gerekenler

Özgüven

1- Sadece anı yaşayın

Özgüven problemi çocuk yaşlarda başlayan ve ilerleyen zaman diliminde daha da büyüyen bir problemdir. Bu problemin yaşanmaması için, çocuklarda özgüven eksikliği olmaması için doğru eğitim ve aile yaşantısı oldukça önemlidir. Özgüven probleminin nedenleri, belirtileri ve tedavisi çocuk yaşlarda tespit edilir ve uygulanır. En başarılı özgüven kitabı olarak insanlar arasında son derece popüler olan ve bilişsel davranışçı psikoterapi tekniklerinin anlatıldığı “Bilişsel Davranışçı Terapi” kitabı hem kendiniz hem de varsa çocuğunuzun sosyal fobi yaşamadan büyümesi için son derece faydalı teknikler içeren bir kitaptır.

Bu kitabın özgüven geliştirme konusunda faydaları nelerdir diye soracak olursanız, balıkta belirttiğimiz “anı yaşamak” olgusuna harika bir şekilde değinmekte ve negatif duyguları oluşmadan bitirme üzerine harika yöntemler vermektedir. Anı yaşayarak, geçmişinizdeki acılarınızın etkisi altında kalmadan, geleceğe dair büyük endişeler duymadan bilinçli bir şekilde akılcı davranışlarda bulunabilirsiniz.

Buradan kişisel gelişim kitapları listesinin yanı sıra, sizin için faydalı olabilecek diğer kitaplar hakkında bilgilere ve listeye de ulaşmanız mümkündür.

2- Farkındalığınızı geliştirin

Farkındalığı geliştirmek, kişinin özgüveninin armasındaki temel gerekliliklerden biridir. Ayrıca negatif ve bilinçsiz davranışa karşı edinilmesi gereken en önemli özelliklerin başında gelmektedir. Özgüven eksikliği ve geliştirme konusu, farkındalık yetisini kendimize yerleştirmeden üstesinden gelebileceğimiz bir konu değildir. Farkındalık bu yüzden son derece önemli bir kişilik özelliğidir.

Farkındalığımızı geliştirdiğimiz zaman her türlü durumda, ne gibi tepkiler verdiğimizin bilincinde oluruz ve duygularımız ile davranışlarımız arasında bir denge yaratabiliriz. Bu sayede, sonrasında daha sağlıklı tepkiler ve daha sağlıklı cevaplar verebileceğimiz gibi daha doğru davranışlarda da bulunabiliriz.

3- Günlük tutun ya da yazılar yazın

Özgüven eksikliği ve geliştirme yolları arasında bulunan bir diğer temel yöntem ise günlük tutmak ya da yazılar yazmaktır. Çünkü düşüncelerimizin ve duygularımızın büyük bir kısmı bilinçaltımızda ve zihnimizin içerisinde hapistedir. Yani bir içine kapanıklık durumu hepimizde mevcuttur. Yazmak, düşünce ve duygularımızı kâğıda dökmek bizim de duygularımız ve düşüncelerimiz ile yüzleşmemize yardımcı olur. Tamamen düşündüğümüz, hissettiğimiz ve içimizden geldiği gibi yazmak, bir şeylerin farkına varmamıza da yardımcı olur. Bu yazılar sırasında kendinizi eleştirmekten geri durmamak tabii ki çok önemlidir. Bunu yaparak, gerçek benliğinizi görmenize yardımcı olabilirsiniz. Gerçek benliğinizi, gerçek düşünce ve duygularınızı görmek, kim olduğunuz konusunda size daha iyi fikirler verir ve bu da daha özgüvenli ve benlik saygılı bir insan olmanıza yardımcı olur.

4- Sürekli olarak yargılayıp durmayın

Yargılayıcı bir tutuma sahip olma durumu, size bu konuda olumlu yönde herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Yargılayıcı olmak, sizi zaman içerisinde sosyal fobi ile mücadele eden bir bireye dönüştürecek ve negatif düşüncelere sahip olma eğilimli kılacaktır. Burada devreye kişilik bozukluğu kavramı girmektedir. Peki, kişilik bozukluğu nedir? İşte, bu bir nevi kişilik bozukluğu göstergesidir. Özgüven kazanma yolları arasında az bilinen ama en etkili ipuçlarından biri de yargılayıcı tutumun aşırılığından uzak durup, olayları olduğu gibi kabullenmek ve gerçekleştiği şekilde yorumlamaktır. Bu size daha gerçekçi bir tutum sergilettirir ve hangi durumlarda ne gibi tepkiler vereceğinize, hangi sorunlar karşısında ne gibi çözümler üretip ne gibi davranışlar sergilemeniz gerektiğini bilmenize yardımcı olur.

5- Kendinizle iletişimde kalın ve kendinize bağlı olun

Özgüven kazanmak istiyorum diyen bir bireyin takınması gereken tavırlardan biri de kendi fikirlerine ve düşüncelerine önem vermesidir. Burada kastettiğimiz şey bencillik değildir. Asla yalnızca kendi çıkarlarını ve menfaatlerini düşünen bir zihin yapısına bürünmemeli, aksine bir davranış ya da bir söylem sergilerken başkalarının da çıkarlarını ve iyiliklerini gözetmelisiniz. Kişi özgüveni tamamen benliğinden almalıdır ancak kendi fikirlerinizin ve düşüncelerinizin de arkasında olmalı ve kendinizden emin bir tutum sergilemelisiniz. Özgüven eksikliği nedir sorusunun bir diğer cevabı da bu cümlede gizlidir. Bu şekilde alacağınız birkaç karar, göreceksiniz ki bazı şeylerin daha yolunda ve daha doğru gitmesini sağlayacaktır. Bu da kendinize olan güveninizi ve benlik saygınızı arttıracaktır.

6- Meditasyon yapın

Özgüven eksikliği belirtilerini azaltmak için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise meditasyon yapmaktır. Özgüven nasıl kazanılır diye soran ve bir türlü aradığı cevabı bulamayan biriyseniz, içeriğimize rastlamış olabileceğinizi düşünerek 6.tekniğimizden biraz daha ayrıntılı bahsetmek istiyoruz. Meditasyon yalnızca stresten uzaklaşmak demek değildir. Meditasyon yaşadığımız hayatta geçici olduğumuzu kabul etmek anlamına da gelir. Bu yüzden meditasyona her gün birkaç dakikanızı ayırarak, elde etmek istediğiniz şeye, yani kendinize olan inancınıza odaklanın. Yaşadığınız süre zarfı boyunca, en çok saygı duymanız gereken kişinin kendiniz olduğunu, meditasyon sırasında bilinç altınıza iyice yerleştirin.

7- Hayatınızın içinde olun

Gerçek anlamda özgüvene sahip insanların tamamı, kendi hayatları üzerinde etkin roller oynayan kişilerdir. Ne demektir bu? Yani hayatlarını başkalarının düşüncelerine göre yaşamayan, başkaları ne der korkusunu çoktan geride bırakmış ve kendi kararlarını alıp, onları kendinden emin bir şekilde hayata geçirebilen insanlar özgüven sahibidir. Siz de artık özgüvene sahip olmanın en etkili yolunun buradan geçtiğini öğrenmiş biri olarak, yapmanız gerekeni yapmalı ve başkalarının fikir ve düşüncelerine göre yaşamamalısınız.

Her durumda kendi kararlarını alabilen bir birey olabilmek, kendi hayatınız üzerinde söz sahibi olmak ve kendi hayatınızı kendi fikirlerinize göre idame ettirebilmek, özgüvenli bir birey için olmazsa olmazdır. Özgüven problemi ve özgüven sorunu yaşayan herkes öncelikli olarak bu soruna odaklanmalı ve kendi iç dünyasında bunun üstesinden gelmelidir.

8- Öğrenmeye açık bir zihin yapısına sahip olun

Bir önceki maddemiz olan hayatınızın içinde olun maddesinde belirttiğimiz “Başkalarının fikir ve düşüncelerine göre kendi hayatınızı yaşamayın.” Cümlesinden başınıza buyruk ve dediğim dedik olun anlamını çıkardıysanız, yanılıyorsunuz. Şu bir gerçektir ki, yalnızca kendine güveni olmayan bir kişinin başkalarının düşüncelerine ve fikirlerine saygısı yoktur. Özgüven sahibi olan her insan, gerek iş hayatında, gerek aile yaşantısında, gerek eğitim hayatında gerek ise sosyal hayatın her alanın da başkalarının fikir ve düşüncelerinden bir şeyler öğrenebilen insandır.

Özgüven eksikliğinizi gidermek, kendinizi eleştirmekten, kendinizi geliştirme yolunda atacağınız adımlardan ve önyargılı davranışa karşı mesafeli olmaktan geçer. Bu yüzden birinin açık fikirliliğini ve öğrenme arzusunu, kişinin özgüveninin aynası olarak görebilirsiniz.

9- Olumlu özelliklerinize odaklanın

Özgüven kazanmak istiyorum diyen birinin ne yapması gerektiğini içeriğimizin her maddesinde teker teker dile getirdik. Peki, bunlarla sınırlı mı? Tabii ki hayır. Benlik saygısı ve özgüven kazanma yolları arasında en önemlisi kişinin olumlu niteliklerine odaklanmasıdır. Olumlu yönlerimiz, bizlerin kendimize olan güvenimizi sağlamlaştırmamız için birer araçtır. Elinize bir kalem ve kâğıt alın ve kendi hakkınızda düşündüğünüz olumlu yönlerinizi yazın. Bu yönlerinizi ve özelliklerinizi elinize alıp baktığınızda kendiniz hakkında daha fazla farkındalığa sahip olacaksınız.

10- Daha iddialı olun

Özgüven eksikliği nedir ve özgüven eksikliği nasıl giderilir sorularına yanıt verdiğimiz içeriğimizde 10.tavsiyemiz daha iddialı olmanız yönünde. İddialı olduğunuz zaman benlik saygınızın artmasına yardımcı olabilirsiniz. Hepimiz zaman zaman özgüven eksikliği yaşıyoruz, bu son derece olağan ve normal bir durumdur. Ancak iddialı yapımızı ve tutumuzu asla kaybetmememiz gerekmektedir. Bilişsel davranışçı psikoterapi tekniklerinde bu durum açıkça dile getirilmektedir. Kaygı, korku, endişe ve güvensizlik gibi negatif duyguları bir kenara bırakıp, iddialı yapınızı ne olursa olsun korumalısınız. Bu durum kendine olan güveninizi ifade eder.

11- Bir taklitçi, palavracı ya da isim arayan biri olmakta kaçının

Özgüven eksikliği belirtilerini iyice araştırdığımızda, başkalarını taklit eden, kendisine saygı duyulması için sıklıkla palavra atan ve davranışlarını tamamen kendinden söz ettirmek için yapan insan profilleri ile karşılaşıyoruz. Özgüven geliştirmenin en etkili yolunun kendiniz olmaktan geçtiğini biliyor muydunuz? Bu yüzden olmadığınız biri gibi davranmayı bırakmalı ve kendi tutum, davranış ve düşünceleriniz ile yola devam etmelisiniz.

Özellikle çocuklar özgüveni anne babadan aldıkları ve gördükleri eğitim ve davranışlar ile kazanırlar. Bu yüzden o yaşlardan itibaren gelişmeye başlayan özgüvenden dolayı anne ve babaların bu konuda daha da dikkatli olması gerekmektedir. Çocuklarınızda özgüven eksikliği ve geliştirme yolları için, içeriğimizin birinci maddesinde belirttiğimiz son derece iyi bir özgüven kitabı olan “Bilişsel Davranışçı Terapi” kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Çocuklarınızı kendileri olmaya yönlendirmeniz, bu konuda anahtar rol oynamaktadır.

Özgüven eksikliği nedenleri nelerdir?

1- En sonunda hatalı çıkma korkusu ve aşırı kaygılı olmak

Bu maddenin içerisinde birçok etken sığdırabiliriz. Günümüz hayatının yoğun iş temposunun getirdiği stres, girilen toplantılardan duyulan endişeler ve sınav kaygısıyla dolu bir öğrencilik hayatı. Bunlar gibi birçok etken, birike birike kişide bir özgüven eksiği oluşturmaktadır. Bunların bilincinde olup, farkındalığınızı arttırırsanız ve yukarıda sizler için listelediğimiz yöntemleri uygularsanız, bu sorundan kurtulmanız hiçte zor değildir.

2- Negatif düşüncelere sahip aile, iş ve arkadaş çevresi

Özgüven eksikliği nedir ve özgüven eksikliği nasıl giderilir sorularının yanıtını verdikten sonra, içeriğimizin “özgüven eksikliği nedenleri” kısmına gelmiş bulunmaktayız. Bu kısımda ikinci sıraya yazabileceğimiz en bariz neden başlıktan da anlaşılacağı üzere sosyal hayat çevresidir. Ailenizi ve iş arkadaşlarınızı seçmek konusunda çok sınırlı olsanız da, arkadaş çevrenizi belirlerken sürekli olarak olumsuz zihin yapısına sahip insanları hayatınıza dâhil etmemeye özen gösterin.

3- Vücudundan memnun olmama

Özellikle gençler arasında en yaygın özgüven eksikliği nedenlerinden biri de vücudundan memnun olmama durumudur. Gençler, özellikle de genç kızların büyük bir kısmı vücut yapılarını beğenmediklerini ve bu yüzden özgüven eksikliği yaşadıklarını açıkça dile getirmektedirler.

4- Erken boşalma

Özellikle erkeklerin günlük yaşantılarına ve benlik saygılarına olumsuz bir şekilde yansıyan erken boşalma sorunu, özgüven eksikliği yaşanmasındaki en temel nedenlerden biridir. Erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin sadece cinsel olarak güvenleri kırılmaz, sosyal yaşantısında ve ikili ilişkilerdeki kararlılığı da bu sorun nedeni ile büyük ölçüde azalır.

5- Bir önceki kötü tercihler

Özgüven eksikliği nedir sorusunun yanıtını verdiğimiz, özgüven eksikliği nasıl giderilir sorusuna da ipuçları ve yöntemler ile cevap verdiğimiz içeriğimizin nedenler kısmındaki son maddesine geldik. Bireylerin özgüven eksikliği yaşamalarındaki en büyük nedenlerden biri de geçmişte yaptıkları ve kendileri için hüsranla sonuçlanan bazı seçimlerdir. Aynı hayal kırıklığını ve hüsrana uğrama kaygısını hala içinde barındıran bireyler, bu tercihlerinden sonra kendilerine artık eskisi kadar güvenemezler ve bu noktadan sonra başkalarının fikir ve görüşlerine, kendi düşüncelerinden daha fazla önem vermeye, başkalarının fikir ve görüşleri ile hayatlarını devam ettirmeye çalışırlar.

Mantıken, kendi seçimleri sonrası yaşadıkları hayal kırıklığının tekrarlanacağını düşünseler ve bu yüzden bir karar vermekten çekinseler de bu durum son derece yanlış ve benlik saygısını azaltan bir eylemdir. Bireyler sonucu ne olursa olsun, hayatları ile ilgili kararları tamamen kendileri almalıdır. İlk tercih ve seçimlerinde yanılan ve kötü sonuçlarla karşılaşan bireylerin özgüven eksikliği yaşamamaları için hatalarından ders çıkarmaları ve bir sonraki tercihlerini bu doğrultuda yapmaları gerekmektedir.

Herkesin görüşüne önem verdiği bazı kişiler vardır ve bir karar almadan önce tabii ki onlarında fikri ve düşünceleri sorulu, değerlendirilir. Bu son derece normaldir. Ancak bunun sonrasında alınacak karar tamamen bireye bağlı olmalıdır. Bunun için iyi bir farkındalık yeteneği ve cesaret gereklidir.  Pişmanlıklardan, kaygılardan ve endişeli düşüncelerden kendinizi uzak tutarak, olabilecek her şeyi önceden hesaplayıp, göze alarak kendi tercihlerinizi kendiniz vermelisiniz. Her seferinde yanılamazsınız. Ve hayatınızı her daim başkalarının görüşleri ile idame ettiremezsiniz. Bu yüzden aldığınız karar yanlış bile olsa bu size ait olmalıdır.

Son olarak

Özgüven nedir sorusundan başlayarak sırasıyla özgüven eksikliği nedirözgüven eksikliği nasıl giderilir ve özgüven eksikliğinin nedenleri nelerdir sorularına detaylı ve açıklayıcı anlatımlar ile yanıt verdik. İçeriğimizde yer alan yöntem ve ipuçlarını hızlı bir şekilde uygulayama başlayarak özgüven konusunda yaşadığınız sıkıntılara bir son verebilirsiniz. Zaman içerisinde sahip olduğumuz tecrübeler, kişilere kendilerini ifade etme ve kendini yönlendirme yetisi kazandırır. Başka insanlarla girilen fikir alışverişleri ve tartışmalar bu yüzden hayatımızda önemli bir yere sahiptir.

Unutmayın ki, hayatınız tamamen size aittir. Vereceğiniz kararlar yanlış bile olsa, size ait olmalıdır. Yanılsanız bile bir sonraki kararı da kendiniz vermekten geri kalmayın. Hatalarınızdan ders çıkararak doğru kararlar vermeyi öğreneceksiniz. Ayrıca sayılı günlerimizin olduğu bu hayatta “Başkaları ne der?” diyerek yaşamaktan vazgeçmeli ve içinizden geldiği gibi davranmalısınız.

Özgüven sahibi her insan, kendi doğrularını çekinmeden uygulayan insanlardır. Farkındalık işin anahtar noktasıdır. Kendinizin farkında olmak, kaygılarınızın, korkularınızın, endişelerinizin ve hatalarınızın farkında olmak, özgüven kazanmanın en etkili yollarından biridir. İnsanları yargılamayı bırakmalı, çevrenizde size negatif enerji veren insanları barındırmamalı ve kendi olumlu yönlerinize odaklanmalısınız. Tüm bunları yaptığınızda, kendinize olan güveniniz ve benlik saygınız size geri dönecektir.

Kişi özgüveni zaman içerisinde yitirebildiği gibi zaman içerisinde kazanabilir de. İçeriğimizde de belirttiğimiz gibi anne babadan alınan eğitim ve gördüğümüz davranışlar ile elde edilen kendine güven olgusunu korumak ve geliştirmek önemlidir. Bunu korumaz ve geliştirmez isek, zaman içerisinde kişilerde içine kapanıklık gibi durumların yanı sıra başka insanlarla anlaşamama, zaman zaman kendilerini ifade edememe durumları da ortaya çıkabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir