Olumlama Nedir? Nasıl Yapılır?


Olumlama nedir? hayatımıza katkısı nedir nasıl yapılır bunları öğrendiğiniz de güçlü bir insan olacaksınız. Nasılsın; Üzgün, kırgın, mutlu, mutsuz, enerjili, tutkulu, enerjim düşük nasılsın cevabına verdiğin cevap önemli çünkü neden biliyor musun olumlamalar ile nasıl olduğunu ruh halini değiştirebiliriz. Olumlamalarla daha enerjik, daha tutkulu, daha coşkulu, daha yetenekli, daha güçlü hissedebilirsin kendini.

Olumlamaları sadece biz kullanmadık hayatımız da bu güne kadar Muhammed Ali’den Albert Einstein’e kadar bütün dahiler olumlamaları kullandılar hatırlıyor musun? Muhammed Ali maçlara çıkmadan önce ben yakışıklıyım, ben zekiyim, kelebek gibi dans eder arı gibi sokarım gibi ifadeleri onun kendine ait güçlendirici olumlamaları idi aslında.

Peki Olumlamalar Nelerdir

Olumlama İngilizce’de affirmation kökünden geliyor yani Affirmation: Doğrulama, onaylama demek. affirmation olarak da Türkçe’ye çevrilmiş hali aslında olumlama dediğimiz zaman doğrulama ve onaylamayı kastediyoruz.

Mesela ben beceriksizin tekiyim dediğiniz de negatif bir affirmation yapıyorsun ama ben becerikliyim her geçen gün kendimi geliştiriyorum dediğin de pozitif affirmation yapıyorsun.

Programda biz aslında negatif affirmation’ları silip yerine pozitif affirmation yani olumlamalar nasıl yapacağız bunu konuşuyor olacağız seninle.

Olumlama kısaca senin iyi taraflarını ve pozitif taraflarını doğrulayan, onaylayan, sana enerji verecek, seni tekrar yapılandıracak bilincin de ve bilinç altında yapacağın işe koşullanmanı sağlayan onaylama cümleleridir ve bunu zihninde söylediğin zaman negatif düşünceye yer olmaz.

Çünkü zihin hem negatif hem pozitif düşünemez böyle bir kuralı vardır. Buna Bilişsel uyumsuzluk yasası deniyor yani zihninde hem iyiyi hem kötüyü düşünemezsin.

dene istersen hem Negatif hem Pozitif düşünmeye çalış. ben hem yetenekliyim hem yeteneksizim ikisini aynı anda demeye çalış içinden yapabiliyor musun. Bunu yapamayacağını göreceksin hem ileriye hem geriye adım atamamak gibi bir şey bu dolayısıyla pozitif varsa negatife yer yok, negatif varsa pozitife yer yok.

Biz birisini seçeceğiz olumlama bizim güçlü olana enerji vermemizi sağlıyor. Daha iyi taraflarımızı doğrulamamızı ve onaylamamızı sağlıyor. İşte bununla ilgili sana tam sır vereceğim ve sonrasında da ve benim kendi onaylama tarzımı anlatacağım.

Olumlamanın 6 Maddesi

1. Neyi istemediğinize değil, neyi İstediğinize odaklanın!

Şimdi sana şunu sormak istiyorum. Sakın pembe renkli beyaz benekli fili düşünmeyin. Aklınıza geldi değil mi? gelmeyenler, mutlaka birilerinin aklına gelmiş olabilir.

Çünkü düşünmeyin dediğim de aslında m ve mar kökü aslında bilinç altı tarafınızdan algılanmıyor, yani düşünme diyorsun ama tam aksine düşünmemek için önce düşünmen gerekiyor. Olumlamalarda da abur cubur yemek istemiyorum dediğin de yada abur cubur yemeyeceğim dediğin de aslında aburlu cuburlu kelimesini zihnine atmış oluyorsun.

O yüzden cümleyi nasıl kurduğunuz burada çok önemli olumlamaları yaparken özellikle sağlıklı ve form da olmak için dengeli besleniyorum, zinde tutacak yiyecekleri seçiyorum bu daha iyi bir olumlamadır.

Fit, formda, kuvvetli ve zinde görünmek için bana sağlık veren, forma sokacak yiyecekleri seçiyorum ve dengeli besleniyorum mesela bu olumlu bir olumlamadır. Ama aburcuburlardan uzak duruyorum kelimesi mesela olumlu gibi gözükse bile aslında istediğimiz bir olumlama kalıbı, modeli değil.

Neden çünkü aburcubur kelimesini zihnine sokuyorsun, aburcuburun yerine ne olabilir mesela (Daha sağlıklı ve Formda olabilir). Demek ki istemediğimize değil ne istediğimize odaklanıyoruz. Bir daha yataktan geç kalkmayacağım bu istemediğimiz bir şey evet olumlu gibi gözüküyor ama aslın da istemediğimiz bir durum.

yataktan her gün daha erken kalkıyorum ve hedeflerime daha güçlü adımlar atıyorum mesela bu daha güçlü bir olumlamadır senin için daha iyi olacaktır o yüzden ilk kural ne istemediğimize değil ne istediğimize odaklanmak.

2. Gerçekçi ve Ulaşılabilir Olumlamalar

Mesela ben 1 ay’da 10 kg vermek istiyorum sizce ne kadar gerçekçi olabilir. Bu senin yani ulaşabilmenden şunu kastediyoruz zıpladığın da bir ağaçta ki meyveyi kopartacak kadar uzaklıkta olması lazım senin potansiyelin de limitlerin de, potansiyelini gösterdiğin de performansa dönüştürdüğün de ulaşabileceğin kadar yakınlıkta olabilmesi lazım.

Eğer ulaşamayacak kadar uzaklıkta ise bu sana enerji vermeyecektir bu seni harekete geçirmeyecektir ama 1 ay’da 3 kg veriyorum dediğin de bu olumlama cümlesi seni motive edecektir ve enerji verecektir o yüzden olumlamalarınız uygulanabilir olsun. Günde 20 dk yürüyüş yapıyorum işte günde 15 yeni ingilizce kelime öğreniyorum gibi ihtiyaçlarına göre hedeflerine göre olumlama cümlelerini zenginleştirebilirsin.

Biz bu olumlama tekniğin de kilo verme üzerinden gidiyoruz daha kolay olması için.

3. Harekete Geçirici ve Motive Edici Olsun

Evet ulaşılabilir olması harekete geçirici ama seni daha cezbedici olumlamada ne var mesela kilo verdiğin de hangi sonuçları elde edeceksin daha seksi mi görüneceksin, daha cezbedici mi olacaksın, daha güzel mi olacaksın, daha yakışıklı mı olacaksın bunları olumlamalarına eklemen lazım çünkü bunları eklediğin de o olumlama senin için daha cazip hale gelecek daha enerjik hale gelmeye başlayacaksın.

Mesela daha yakışıklı, daha seksi, daha cazibeli olmak için her gün 20 dakika yürüyorum yediklerime dikkat ediyorum ve bir ay içinde tam 4 kilo veriyorum dediğin de bu olumlama inan bilinç altın tarafından daha fazla kabul görecektir. Bunu yaptığında değişiklikleri görüyor durumda olacaksın.

4. Olumlamalarınız Şimdiki Zamanda Olsun

İçinde nen geçsin; ve bitirilmiş gibi yapın olumlamalarınızı bitirilmiş cümleler olarak kurun olumlamalarınızı mesela, her gün 20 dakika yürüyorum Her gün sizler için mesela ben yazı yazıyorum bu yazı için bir olumlama yapacak olsam kendimi harekete geçirmek için, her hafta iki makale yazıyorum, yazacağım değil mesela yada yazdım da değil. İçin de ben kelimesi var gerek gizli gerekse ben olarak ifade edebilirsiniz.

Yada her geçen gün yediklerime dikkat ediyorum, her gün yediklerime dikkat ediyorum, yediklerimi kontrol ediyorum her gün performansımı geliştiriyorum, becerilerimi daha iyi hale getiriyorum. Her gün yeni 15 İngilizce kelime öğreniyorum gibi, bunların her birisi seni daha iyi harekete geçirecek daha motive edici ve daha gerçekleştirilmesine mümkün kılacaktır olumlamaların.

5. Çok Önemli Duygu Katın

Duygu olmazsa bilinç altı tarafından kabul görmez neden önemli, biz duygularımız tarafından yönlendiriliyoruz olumlamalara duygu nasıl katabilirsin çok basit; Zihinde canlandırarak olumlamalarını bir flim şeridi gibi zihnin de canlandır. Mesela gene kilo verme üzerinden gidelim 1 ay’da 4 kilo veriyorum ve yediklerime dikkat ediyorum, sağlıklı formda ve aynada fit bir görüntüm var. Buna duygu katabilmek için bu görüntüyü zihnin de canlandır her sabah zihnin de bu forma girdiğini hayalin de canlandır.

Gerçekten karnın biraz daha eridiğin de nasıl olacaksın, gerçekten belin inceldiğinde nasıl olacaksın, nasıl yürüyeceksin, kendini nasıl hissedeceksin ne göreceksin, ne duyacaksın, ne hissedeceksin, insanlar sana ne söyleyecek sen normal faaliyetlerini yaparken o faaliyetleri nasıl hafiflik ve konfor ve rahatlıkla yapacaksın, konuşurken nasıl bir öz güvenin olacak, nasıl bir hissiyat içinde olacaksın inan istediğin hedefe ulaştığın da çok çok iyi hissedeceğini fark edeceksin ve olumlamaların en güzel tarafı da işte bunu zihnin de yaşayabilmek bazen görüyorum olumlamaları böyle nötur cümlelerle kuruyorlar, suyut ifadelerle kuruyorlar zihinde canlandırmazsan ve duygu katmazsan ve onu bir flim haline getirmez isen bir önemi yok.

Çünkü bilinçte kalan olumlamanın pek bir faydası yok bilinç dışına, bilinç altına giriş yapabilmesi için bir görüntüyle yani bir zihinsel canlandırma ile ve o zihinsel canlandırma da hissedeceğin duyguyu mutlaka desteklemen gerekiyor.

6. Kontrol Sende Olacak

Çok önemli; Senin kendi kontrolün de olan olumlamalar yapman gerekiyor yani annein yada sevgilinin yada çocuğuna yönelik olumlamaların senin kontrolün de olmayan bir olumlamanın hiç bir faydası olmayacaktır.

Çocuğumun daha fazla ders çalışmasını istiyorum yada sevgilimin beni artık daha fazla sevmesini yada hediye almasını istiyorum bu olumlamalar senin kontrolün dışındadır, Eğlemin dışındadır. O yüzden olumlamalarını yaparken kendi kontrolün de ve davranışın içerisin de olumlamaları yapman gerekiyor.

Dedik ya olumlamaları bir tek yapan biz değiliz bu güne kadar bir çok dahi olumlamaları kullanan insanlar o güzel sözlere baktığın da aslında hepsi bir olumlama ifadesi olumlama cümlesine dönüşebilir ve ben kendi olumlama tarzımı söylüyorum sana büyük dahilerin ve önemli gördüğüm kişilerin sözlerini mesela olumlama haline dönüştürüyorum.

Benim 2 D Kuralım Var Dur Dönüştür.

Aklıma negatif bir düşünce geldiği zaman öncelikle sıkı bir ses tonu ile dur diyorum Mert, isminle hitap et kendine ve dur de, güçlü bir dur de ve dönüştür de negatif bir ifademi geldi dur de ve dönüştür.

Neye dönüştür hemen onu olumlama ilkeleriyle bir olumlama cümlesine dönüştür ya yapamayacağım, başaramayacağım, sunum istediğim gibi gerçekleşmeyecek diyelim ki böyle bir olumlama geldi hayır dur de bunu gerçekleştirebilirim, gerçekten başarabilirim rahatlıkla ve tamamen verimli bir şekilde bu sunumu gerçekleştiriyorum hemen olumlama cümlesine dönüştürüyorum yada kilo verme hedefim var işte bir şeyler yemeye başladım, tüh beslenme niyetimi bozdum, diyetimi bozdum yada kilo veremeyeceğim diye negatif düşünce geldi.

Hemen orada bir dur de yediklerime dikkat ediyorum ve bu saatten sonra yediklerimi kontrol ederek 1 ay’da 3 kilo veriyorum ve bunu yapabilmek için ise her gün 20 dakika yürüyorum ve spor yapıyorum şeklin de hemen dönüştür hemen dikkat negatif bir düşünce geldiğinde önce dur de orada ayıl ve hemen olumlamayı dönüştür.

Göreceksin çok işe yarayacak dahilerin büyük işler başarmış insanların sözlerini de olumlamalara dönüştürebilirsin. Peki olumlamalarımı nasıl uygulayacaksın.

Olumlamalar Nasıl Uygulanır

Olumlamaları nasıl uygulamamız gerekiyor, burada 21 gün kuralı dediğimiz bir kural var 21 gün boyunca olumlamalarınızı yaz, bu sana söylediğim 6 kurala göre olumlamalarını yap, kurgula ve bunları mutlaka 21 gün boyunca yaz söyle zihnin de canlandır bir film şeridi gibi gör. Neden 21 gün çünkü, beynimiz 21 gün içerisin de nörolojik yollar tam anlamıyla bir patika anlamına gelmeye başlıyor. Zihnin, gözlerin, düşüncelerin arasın da genel veri arasın da nörolojiik bir yol kuruluyor bu yüzden 21 gün ifadesi çok önemli peki sana kendi yaptığım bir sırrı da söylemek istiyorum.

Mesela sabah kalkarken ve akşam yatarken uykuya dalarken yada uykudan kalkarken yapacağın olumlamalarla olumlamaların etkisini daha da fazla arttırabilirsin çünkü, sabah kalkarken beynimiz albi frekansı yaymaya başlıyor ve akşam uykuya dalarken ahbe frekansı yaymaya başlıyorsun ve arka frekansı yaymaya başladığından itibaren bilinç altının kapıları açılmaya başlıyor.

Ve sen o sırada bilinç altına göndereceğin olumlama görüntü hedefinle ilgili canlı ve net görüntüler kendine söyleyeceğin olumlu sözler ve olumlamalar bilinç ışığı tarafından daha fazla kabul görecektir.

Demek ki olumlamaları nasıl yapıyor muşuz. 21 gün boyunca yazıyorsun, ve uykudan kalkarken olumlamanı söylüyorsun ve yatarken de olumlamanı söylüyorsun etkinin çok çok daha arttığını göreceksin. Olumlamaları negatif düşünceyi temizlemek için kullanabilirsin, zihnimizde ki enerjiyi arttırmak için kullanabiliriz, yapacağımız işe odaklanmak için kullanabiliriz.

Aslında olumlama kendi kendimize kurduğumuz telkinler zihnimizin bir düşünce mantığı zihnin bir düşünce çalışma formu diyebiliriz.

Umarım bu yazı hoşuna gitmiştir. Olumlamaları sana basit bir şekilde ama detaylı bir şekilde anlatmaya çalıştım eğer bu 6 maddeyi dikkate alırsan dikkatli, güçlü, sağlıklı ve verimli bir olumlama yapabiliyor durumda olacaksın.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

indian escorts in dubai pornocu porno hikayeler sex hikayesi hd porno izle paply.org