Öfke Kontrolü Teknikleri


Tahmin ediyoruz ki diğer insanlar gününüzü berbat ediyorlar. Bazı insanlar düzenli olarak bunu yapmaya bayılırlar, çünkü onlar tepki bağımlısıdır. O sırada iyi hissetmek için neye ihtiyaçları olduğunu düşünüyorlarsa onu yaparlar. Gününüzü mahvetmek için diğerleri boş sözler söylediklerinde kendinizi nasıl hissederseniz? Öfkeli… yılgın… keyifsiz… endişeli?

İnsanlar her zaman beklediğiniz hareket etmezler. Bunu anlamak, sizi daha etkili bir kişi yapar. Bunu değiştiremezsiniz, fakat tepkinizi değiştirebilirsiniz. En stresli durumda bile sakin kalmayı öğrendiğinizde başkalarından saygı görmeye başlarsınız. İlişkileriniz iyi yönde değişir ve daha fazla takdir edilirsiniz.

Öz yönetime sahip olmak

Duygularınızdan arınmayı öğrenin. Bir yönetici olarak ya da hayatınızın başka bir alanında başarılı olmak için öz yönetime sahip olmanız gerekir. Duygusal olarak arındığınız zaman daha iyi kararlar verirsiniz ve diğerleriyle daha olumlu ilişkiler kurarsınız. Bu zihninizi mümkün olduğu kadar açık tutar.

Öz denetim kolay gibi görünen bir kavramdır, fakat hiç de öyle değildir. Diğer insanlar sizi alt üst ederken ya da stresli durumlarla uğraştığınızda kendinizi rahat hissetmenin ne kadar zor olabileceğinizi biliyoruz. Bu özellikle hazırlıksız yakalandığınız zamanlarda geçerlidir. Bu durumlarda öz denetimi nasıl uygulayacaksınız?

İşte size sakin kalmanız ve  öfkenizi kontrol altına almanız için bazı kanıtlanmış stratejiler.

Tepkinizi erteleyin

Bir stres etkenine karşı tepkinizi ertelemeyi öğrendiğinizde anlık patlamaya hazır bir tepkinin alışkanlık yapan döngüsünü kırarsınız. Sakinleşmeye ihtiyacınız olduğunda 10’a kadar saymayı öğütleyen basit tavsiyeyi büyük ihtimalle duymuşsunuzdur. 10’a kadar saymak tepkinizi ertelemek için bir yoldur. Bir durumda oldukça yararlıdır: Olabildiğince yavaş bir şekilde saymanız gerekir. Bunu yaptığınızda tepkinizi etkili bir biçimde ağırdan alırsınız. Siz gevşeyip kaslarınızdaki gerilimi bırakırken 10’a kadar saymak zihninizi patlamaya hazır bir durumdan uzaklaştırır.

Nefesinizi kontrol edin

Çoğu kez en önemli adım nefes alıp verişinizi kontrol etmektir. Psikolojik düzeyde düzenli nefes almak, kalbin yavaşlayarak düzgün bir biçimde atmasını sağlar, oksijen beyne ve tüm vücuda düzenli bir biçimde gider. Diyaframınızdan derin derin bir şekilde ve yavaşça nefes alın. Tepki vermeden önce 10 saniye nefes almanız bile koşullanmış reflekslerinizi azaltıp yenilerini yaratmada büyük bir adım olabilir.

Yaratıcı olun

Müzik uzun zamandır bilinen etkili bir rahatlama aracıdır. Stresli bir çevrede olduğunuz zaman rahatlatıcı bir şarkı açarak bunu kendi avantajınıza kullanın. Son araştırmalar göstermektedir ki bir şarkı mırıldanarak ya da genellikle meditasyonu çağrıştıran türde bir ses çıkarmak (hmmm) stres döngüsünü dağıtmaya yardımcı olur.

Çok fazla gerilim hissetmeye eğilimli olduğunuzda çene kaslarınızı gevşetmek de yardımcı olabilir. Hata sakız çiğnemenin bile stresli durumlarla başa çıkabilme yeteneğinizi güçlendirdiği ortaya çıkmıştır. Etkili stres yönetimi tekniklerini ortaya çıkarmayı amaçlayan araştırmalar devam ediyor ve bu buluşların bazıları sizi şaşırtabilir. Bu son teknikleri okuyup bilgi edinin, onları denedikçe aklınızda tutun ve durumu kontrol etmede en çok neyin işe yaradığını bulun.

Bir seferde tek bir iş yapın

Gerçekte duygusal sorunlarımızın çoğu, bir durumda rahat olmadaki yetersizliğimizden kaynaklanır. Hayatımızda başarılı bir şekilde değiştirebileceğini ve kontrol edebileceğiniz tek şey kendinizsiniz. Bu yüzden başka her şeyi bir kenara bırakarak sadece burada şimdi ortaya çıkan soruna duygusal olarak karşılık verin. Belirli bir zamanda bir durumun tek yönüne odaklanmak sorununuzu daha kolay bir şekilde çözmenize yardımcı olur.

Dinleyin

Anlaşılır biçimde iletişim kuracak iki insan için bir konuşmacı ve bir dinleyici gerekir. Bununla birlikte bir tartışmada iki konuşmacı vardır ve dinleyen yoktur. Bu yüzden bir tartışmayı sonlandırmak ve büyümesinden kaçınmak için diğer kişiyi dinleyin. Yanlış olsalar bile duygularınızın, kontrolü ele almasına izin vermeyin. Başkalarını yüksek ve gerçekçi olmayan standartlarda görmeyin. Kimse mükemmel değildir. Bunu kabul edin ve saygılı bir şekilde dinleyin.

Gözünüzü kendinizi sakin olarak canlandırın

Rahatsız edici ve öfkeli insanlar, her şeyi ve herkesi suçlayarak durumun en kötü yanını abartırlar ve berbat sonuçlara ulaşmaya eğilimli olurlar. Sakinleşin ve ne söylemek istediğiniz hakkında dikkatlice düşünün. Birini kırabilir ve iki saniye sonra pişman olabilirsiniz. Geçmişte kontrolünüzü kaybedip aşırı tepki verdiğiniz durumları gözünüzün önüne getirmeyi deneyin. Şimdi sükunetinizi koruduğunuzu ve ağırbaşlı bir şekilde hareket ettiğinizi hayalinizde canlandırın. Zihninizde deneyimlerinizi yeniden yazın, bu sayede gerçekte de onları daha iyi bir şekilde yeniden yazabilirsiniz.

Güvenli bir yer yaratın

Güvenlik, kontrol hissini besler. Korunmalı ve güvenli hissettiğinizde daha etkili bir biçimde durumların üstesinden gelirsiniz. Bir duruma daha iyi karşılık vermek için seçtiğiniz yere yerleştiğinizde daha güvenli hissedersiniz ve düşünmeden tepki verme olasılığınız daha az olur.

Fakat bir durumun yol açtığı başlangıçtaki duygulardan uzaklaşmak için nereye gideceksiniz? çalışma gününün ortasında odayı hışımla terk edemezsiniz. Dinlemek için her zaman vakit bulamazsınız. Stresli, yoğun hayatınızın ortasında mantıklı bir karar vermek için koruma nerede bulacaksınız?

Zirve başarıya sahip olanlar kendi sığınaklarını yaratır. İkinci Dünya Savaşı’nın son aylarında bir gazeteci Başkan Truman’a, başkanlık görevlerinin tüm zorluklarıyla ve gerilimleriyle, kendisinden öncekilere oranla, nasıl daha kolay bir şekilde başa çıkabiliyor gibi göründüğünü sordu. Bu zor zamanlar boyunca nasıl gençlere özgü bir enerji yayıyordu? Truman’ın sırrı açıkça güler yüzlülüğünde yatıyordu. Hayalinde rahatlamaya ve gücünü geri kazanmaya ihtiyaç duyduğu, her seferinde köşeye çekilebileceği huzurlu bir yer yarattığını açıklamıştı. Tüm endişelerden ve sorunlardan uzaklaşabileceği bir yerdi.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir