Öfke Kontrolü Nedir? Öfke Kontrolünü Sağlamak İçin 9 İpucu


Bazen hepimiz biraz aşırıya kaçacak şekilde huysuzlaşabilir ve sinirlerimize hâkim olamayabiliriz. Gerek aile içinde, gerek iş veya okul arkadaşlarımız içerisinde olsun, kontrolü kaybetmemize neden olabilecek birçok etkenle karşı karşıya kalabiliriz. Ancak bu kontrolü kaybettiğimiz durumlarda bizler genelde zararlı çıkanlar oluruz.  Bu yüzden, öfkeli anlarımızda sinirlerimizi kontrol edebilmeli ve daha sonraları yaptığımız için pişmanlık duyabileceğimiz şeyler yapmaktan kaçınmalıyız. Biz de epsikoterapi.net ekibi olarak sizlere, ileride pişmanlık duyacağınız şeyler yapmamanız için öfke kontrolü sağlamanıza yardımcı olacak ipuçlarını derledik. İşte, öfke kontrolünü sağlamak için ipuçları:

1- İtiraf edin

Tek yapmanız gereken şey öfkeli olduğunuzu kendinize itiraf etmek. Bunu kimseye itiraf edemiyorsanız bile en azından kendinize itiraf edebilmelisiniz. Duygularınızı inkâr etmeyin veya aslında sahip olmadığınız bir duygunun arkasına (mutluluk gibi) saklanmayın. Eğer bu negatif duygular sizi motive etmek yerine, demotive ediyorsa mutsuzsunuzdur. Öfkenizi çevrenizdekilere yansıtmadan önce, yaşayabileceğiniz hayal kırıklıklarını ve kırabileceğiniz kalpleri düşünün. Öfkenizi birilerine itiraf etmeden önce kendinize kabul ettirin. Bu sayede öfkenizi kontrol altında tutmak daha kolay olacaktır.

2- Kabullenin

Öfkeli olduğunuzu kabullenirseniz, öfkeniz sizi aciz bir duruma düşürmez aksine daha güçlü bir duruma getirir. Öfkenizi kabullenmediğiniz durumlarda birçok hata yapabilir ve öfkenizin kontrolü altına girebilirsiniz. Ancak öfkeli olduğunuzu kabullendiğiniz anda, artık gafil avlanma ve öfkenizin size istemediğiniz şeyler yaptırma olasılığı oldukça düşer. Çünkü her şeyin farkındasınızdır ve her şey kontrolünüz altındadır.

3- Karar verin

Bir karar vermek çok önemlidir. Davranış Terapisi İşbirlikleri Müdürü Dr. Steven B. Gordon’a göre bunu yapmanın en iyi yolu, “isteklerinizi ve ilgilendiğiniz şeyleri planlı bir şekilde sıralamak.” Sinirli veya öfkeli olduğumuzda bile kararlarımızı sağlıklı bir hedef üzerine oturtmalıyız. Gerçekten önem verdiğiniz şeylerin farkında olun. Önceliğiniz diğer insanlara zarar vermemek mi, kendinizi geliştirmek mi yoksa sevdiğiniz insanlara yardımcı olmak mı? Bir şekilde bir karar verin ve enerjinizi buna yönlendirin.

4- Zihninizi meşgul edin

Yoga ve meditasyon türleri, zihninizi sizi sinirlendirebilecek, moralinizi bozabilecek ve öfkelendirebilecek şeylerden uzak tutar. Meditasyon yapmak, öfke gibi olumsuz ve sizi demotive eden duyguları yaratıcı bir şekilde kendinizden uzak tutmanızın anahtarıdır. Bu konuda daha fazla araştırma yapmak isterseniz, aşağıdaki içeriğimize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

5- Yürüyün

Yoga ve meditasyon gibi yürümekte kendi benliğinizde olan kilidi açmanın ve öfkeli olmanıza neden olan stresi hafifletmenin en iyi yollarından biridir. Sessiz bir doğa yürüyüşü veya bir kumsalda dalgaların sesi eşliğinde yapacağınız yürüyüşler, zihninizi boşaltmanıza yardımcı olacağı gibi öfke duygusundan da arınmanıza katkıda bulunacaktır.

6- Kendinizi oradan uzaklaştırın

PACE Danışmanlık görevlisi Paula Anderson, “Sahneyi değiştirin” diyor. Kızgın olduğunuz kişiden kendinizi uzaklaştırmak için farklı bir odaya gidebilir veya dışarıya çıkabilirsiniz. Kendinizi öfke kaynağından uzaklaştırmak, hem kısa hem de uzun vadede yararlı bir çözümdür. Hayatınızdaki belirli bir kişi sürekli olarak bir negatif enerji ve öfke yaratıyorsa, artık kendinizi oradan uzaklaştırmanız yetmeyebilir. Belki de o kişinin hayatından komple uzaklaşmanızın vakti gelmiştir.

7- Azaltın, Geri dönüştürün, Yeniden kullanın

Öfke bir enerjidir. Bu enerjiyi daha üretken bir şekilde geri dönüştürmeniz gerekiyor. Öfkenizi azaltın, kontrol altına alın, onu daha pozitif bir şey haline getirin ve üretken bir şey için yeniden kullanın. Öfkeye neden olan duruma gelince, kendinize hâkim olabilecek kadar sakinleşince, sizi öfkelendiren şeyi tekrar düşünün. İşte şimdi bunu verimli bir enerji olarak kullanabilirsiniz.

8- Gülümseyin

Belirli bir kişiye kızıyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey onlara gülümsemektir. Sizden nefret eden insanlar, sizi gülümserken görmekten nefret ederler. Sizi sevmeyen insanları sevindirmemek biraz da olsa öfke kontrolü sağlamanıza yardımcı olacak ve zihnen size iyi gelecektir, ayrıca bu gülümsemeyi kendinizi mutlu etmek için olduğu kadar, sizden nefret eden insanları mutsuz etmek için de yapın.

9- Çığlık atın!

Eğer kısa bir süre içerisinde sakinleşmek istiyor ve öfke kontrolü sağlamak istiyorsanız, çığlık atın. Çığlık atmak, sakinleşmenin en iyi yollarından biridir. Kısa sürede büyük bir rahatlama sunar. Bunu evinizde ya da mahallenizde yapmanız mümkün olmayabilir fakat kendinize biraz zaman ayırıp, yalnız kalabileceğiniz bir yere gidip çığlık atma terapisini kendinize uygulamanız, nasıl bir rahatlama duygusuyla kucaklaşacağınızı sizlere gösterecektir.

https://itiraf.gen.tr/


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir