NLP
NLP

NLP Teknikleri ve Temsil Sistemleri


İlk olarak tekrar NLP’yi hatırlayalım daha sonra da makalemizin konusu olan temsil sistemleri hakkında yazalım. NLP başarı olgusuyla ilgilenen bir bilim. Başarı olgusunun tanımı ve başarı olgusunu sistematrik bir hale getirilmiş bir sistemler bütünüdür, bir mükemmellik sanatıdır. NLP aslında bir teknolojidir bir davranış tarzıdır kelime anlamı (Neuro Linguistic Programming) hatırlarsak bir önceki yazımız da NLP Nedir? NLP Tekniklerin‘de açıklamıştık beyin dili programlaması olan NLP sonuçlarla ilgilenir. Kişi NLP tekniklerini kullanır ve istemediği durumlardan ve istemediği davranışlardan arzu edilen durumlara ulaşmayı hedefler ve keyifli bir yolculuktur.

NLP bir amaç değildir, NLP size hedeflerinize ulaştıracak bir araçlar bütünüdür. Araçlar ve sistemlerle donatılmış bir bilim dalıdır. Bu makalemiz de bu araçlardan bir tanesi olan temsil sistemleri ve bu sistemlerin üzerimizde ki hayatımızda ki etkileri hakkında konuşuyor olacağız.

Olaylar karşısında belirli duygu, düşünce davranışlar hep aynı sonuçları üretir yani ürettiğimiz sonuçlar 5 duyu organımız ile algıladığımız Dünya’ya göre değişir eğer iç temsillerimizi değiştirirsek yaşadığımız tecrübe ve algılarımız da doğal olarak kendiliğinden değişecektir. Yeni eğer farklı sonuçlar elde etmek istiyorsak farklı duygu düşünce davranışlar gerekmektedir.

Beynimiz olumsuz ve istemediği tecrübeleri istenilen biçim de yeniden tasarlaya bilmektedir. Bunun tam tersi de geçerli tabi ki geçerli çok mutlu olduğunuz bir anınızı hatırlamaya çalışın biraz derinleştiğiniz zaman aynı güzel duyguları tekrar yaşadığınızı göreceksiniz. Olumsuz anılarınız için de aynı durum geçerli. Her hangi bir koku size bir ortamı, bir kişiyi yada ortamı hatırlatabilir.

NLP’de duyu organlarımıza temsil sistemleri denir yani 5 duyu organımız gözümüz, kulağımız, terimiz, dilimiz ve burnumuz bizim için kayıtlar yaparlar ve beyni programlar yani 5 tip temsil sistem oluşuyor 5 duyu organımıza bağlı.

1 görsel, 2 işitsel, 3 dokunulsal, 4 tatsal ve 5 kokusal bu temsil sistemleri bizim algılarımızı oluşturuyor. Bazen izlediğimiz bir film müzik yada baktığımız bir resim bizi geçmişe götürür. Olumlu yada olumsuz sonuçlar üretiriz ya da yeni tanıştığımız bir kişi için görür görmez bir fikrinizin olduğunu hatırlayın onu tanımadığınız halde nasıl oluyor da olumlu ya da olumsuz bir sonuca varıyoruz. İşte bu bizde ki oluşan olumlu ve olumsuz kayıtlarla alakalı her hangi bir koku eski sevgilinizi ya da evinizi de hatırlata bilir.

İnsanlar olayları algılarken bazı temsil sistemleri daha fazla kullanırlar baskın temsil sistemleri vardır kişiye ait işte tam bu nokta da görsel, işitsel ve dokunsal insanlardan bahsetmemiz gerekyor. Hiç bir temsil sistemi diğerinden önemli değil yani eğer siz görsel baskın bir temsil sistemi kullanıyorsanız işitsellerden üstün yada daha değersiz değil temsil sistemleri.

Sadece her kez farklı bir öğrenme ve hayata algılayıp sonuçlar üretmek için farklı temsil sistemleri kullanılıyor ama burada asıl hedef tüm temsil sistemlerini kullanabilmek ve anlaya bilmektir.

Bu temsil sistemleri de farklı karakterlerin oluşmasın da büyük katkı sağlıyor ideal olan. Biraz önce de söylediğimiz gibi tüm temsil sistemlerini kullana bilmektir bunun için. Kendi temsil sistemimizi öğrenmeli ve gelişmesi gereken yönlerimizi belirlememiz gerekiyor.

Sevdiğimiz ve iyi anlaştığımız insanları hatırlayın ortak yönleriniz çok mu fazla neden onlarla daha iyi anlaşıyoruz bu soruları sorduğumuz zaman onlarla aynı temsil sistemlerini kullandığınızı göreceksiniz.

Eğer her hangi bir alanda gelişmek istiyorsak spor, müzik gibi o alanda o alan ile alakalı temsil sistemlerimizi geliştirmeliyiz eğer temsil sistemlerini iyi anlarsak ve uygularsak değişim bizim için bir süreç olmaktan çıkar ve anlık bir konu haline gelir değişime direnmekten vaaz geçeriz açıkçası.

Bundan sonra ki makalemiz de temsil sistemlerini madde madde inceleyeceğiz. Öğrenme sitillerini tartışacağız göz hareketlerinin neyi ifade ettiğini öğreneceğiz ama bu makalede sadece görsel insanlara bir giriş yapıp tanımaya başlayacağız.

Sistemlere temel olarak bir giriş yapmış olacağız ve son olarak temsil sistemleri ile ilgili 1 tane metafor paylaşmak istiyorum sislerle bu metafordan sonra da ve edeceğim bir sonra ki makalemizde de tek tek bütün temsil sistemlerini de inceleyeceğiz.

Arizona’da kızıl dereli mücevherleri satan bir kişi psikolog olan bir arkadaşını arar ve yaşadığı olay ile ilgili bir fikrini sorar. İş yeri sahibi çok uzun süredir satılmayan mücevherleri bir iş seyehatine çıkmadan önce çalışanlarına yarı fiyatına satmaları için bir talimat verir. Çalışanlar bu talimatı yanlış anlarlar etiketleri yarı fiyatına düşürmesi gerekirken mücevherleri 2 katı fiyatına satmaya çalışırlar. İş yeri sahibi döndüğün de tüm mücevherlerin satıldığını görür ve şaşkınlıkla psikolog olan arkadaşını arar.

Psikolog’da ona anne hindinin hikayesini anlatarak anlatabileceğini düşünür ve Anne hindilerin hikayesini anlatır. Anne hindiler kokarca düşmanlarıdır. Kokarca gördükleri zaman gagalayarak ve bağırarak yaklaşmasını önlerler yavru hindilerin gulu gulu sesi anne hindileri harekete geçirir ve yavru hindilerin kokuları, dokunmaları veya görüntüleri sesin yanın da hiç de etkili değildir yani işit sel diyebiliriz.

Yavru hindi ses çıkarmazsa anne hindi onu görmezlikten gelebiliyor hatta bazen öldürebiliyor. Deney sonucun da ip ile anne hindiye yaklaştırılan donmuş bir kokarca bile ani ve vahşi bir saldırıya uğruyabiliyor ancak aynı kokarca yavru hindilerin sesini çıkarılarak yaklaştırıldığında yavru hindiler gibi korunmaya alınıyor anne hindi tarafından.

kaset durdurulduğun da kokarca tekrar saldırıyor oluyor. Ekolojistler sadece bu durumu hindiye özgü olmadığını söylüyorlar yani mücevher mağazasına gelen müşteriler iki katına çıkarılmış turkuaz mücevherlerle düğmeye basılmış oluyor yani pahalı eşittir iyi sonucuna varıyor müşteriler.

Fiyat tek başına kalite için tetikleyen bir özellik olmuş ve fiyatta ki bu ani artış kalite isteyen tüketiciler sayesin de satışı arttırmış. Makalemizin başında söylediğimiz gibi belirli duygu ve düşünce gibi davranışlar sürekli aynı sonuçları üretir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir