Pozitif

Nasıl Pozitif Olunur?


Pozitif olmak ‘’Polyanna’’ olmak demek değildir ya da gerçekçilikten çıkmak değildir, çoğu insan bunu bu şekilde yorumlamaktadır hatta dışarıda gülen birisini gördüğümüzde ‘’Deli mi acaba’’ diye düşünürüz fakat asıl farkında olmadığımız gülümsemenin nasıl yayıldığı. Siz gülümsediğinizde karşıdaki insan da size gülümser. Siz gülümsedikçe etrafa pozitif enerji yaymaya başlarsınız. Bu enerjiyi siz arttırdıkça size de pozitif enerji gelmeye başlar. İşin aslı pozitiflik biraz kısır döngüdür. Ama genel olarak negatif düşünen biriyseniz ve bir olayla olaybilecek kötü olayları düşünüp sadece risk listesi çıkarıyorsanız, daha stresli bir gün geçirmeniz muhtemeldir. Böyle durumlarda enerjisi yüksek insanların yanında bulunmanız sizi biraz daha keyiflendirebilir. Peki pozitif düşünebilmek için ve daha enerjik olmak için ne yapılmalı?

Bilimsel olarak kanıtlanmış ilacımız ‘’SU’. İnsanın içtiği su ile hem enerji depolamaya başlıyor hem de mutluluk hormonu salgılıyor. ‘’İyi ama ben mutluyum sadece pozitif düşünemiyorum’’ diyorsanız eğer, bunun da yolları var elbet!

Sizi mutlu eden aktiviteleri yapmaya çalışın ya da stresinizi alan aktiviteler. Sinemaya gidebilirsiniz, stres atmak için temizlik yapabilirsiniz. Bir süre sonra üstünüzde daha az yük hissettiğinizde pozitif düşünmeye başlayabilirsiniz, çünkü pozitif düşünemememizin sebebi kafamızın bir sürü düşünceye sahip olması ve kendimizi savunmaya almanızdır. Savunma durumunun yanında  sürekl i gülümsemeye çalışmak da sizi pozitifleştirebilir. Bu sebepten ötürü fark edeceksiniz ki kafamızdaki problemleri daha hafife indirmek adına birisiyle paylaşımda bulunduğumuzda aramızda geçen paylaşımdan dolayı daha mutlu ve pozitif hissedebiliriz.

Her negatif bir düşünceye sahip olduğunuzda kendinizce tablo çıkartın, eğer ben bu durumu negatif düşünerek zorlaştırıp sona çabuk ulaşırsam ne olur? Ya da pozitif düşünerek daha keyifli hislere mi sahip olurum? Cevabı biliyoruz sanırım.

Her zaman ‘’Kötü düşünürsen kötü olur ‘’ batıl inancı vardır, en ufağından bunu düşünün. Pozitif düşünmeye çalışın ki pozitif enerji size gelebilsin.

Sevdiğiniz müzikleri dinlemeye çalışın ya da ritmik şarkıları seçmeye çalışın, çünkü sevdiğiniz müzik kan basıncınızı arttırır bu da sizin daha enerjin olmanızı sağlar. Enerjiniz yüksek olduğunda da pozitif düşünmeniz kolaylaşır, bu sayede gün boyu gülümsemeniz yüzünüzden eksik olmaz.

Arkadaşlarınızla vakit geçirmeye çalışın, yalnız kalmamaya çalışın. Bazen elbetteki yalnızlık hepimize iyi gelir, fakat arkadaşlar ile vakit geçirmek, toplu bir paylaşımdan ötürü sizin pozitif olmanıza yarar sağlar. Çünkü etrafınızdaki insanları etkilemek istemeyeceksinizdir, haliyle siz onların enerjilerine uyum sağarsınız.

Hayal kurun, illa gerçeklesi mümkün hayaller olmak zorunda değiller, sadece sizi mutlu edecek şeyleri düşünün. Sonrası zaten kolay çünkü fark edeceksiniz ki siz etrafınızda olup biteni fark ettiğinizde, yavaş yavaş pozitif olmaya başlayacaksınız, çünkü artık daha fazla önemsemeniz gereken bir çevreniz, daha çok cesaret gerektiren kararlarınız olacak.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir