alınganlık

Nasıl Daha Olgun Olunur?


  • Daha çok tecrübe kazanın. Dünyayı gezmek ve farklı kültürleri görmek, farklı düşünen kişilere karşı açık fikirli olmanıza yardımcı olur. Gruplara dahil olmak ve hobilerle uğraşmak sosyal olarak gelişmenizi sağlar. Başkalarıyla zaman geçirmek size nasıl daha olgun davranılacağını öğretir.
  • İlgi alanlarınızı değiştirin. Bilgisayar oyunları ve televizyon şovlarını bir kenara atın. Tüm insanlığın iyiliğine olan ve buna etki eden şeylerle ilgilenin.
  • Düşünme ve konuşma şeklinizi değiştirin. Bir çocuk ve yetişkinin konuşması arasında fark vardır. Kendinize güvenle ve mantıklı konuşun. Kararlarınızı duygularınızla değil mantığınızla verin.
  • Daha fazla sorumluluk alın. Daha oldun olabilmek için daha fazla sorumluluk almanın yollarını arayın. Bunu hayatınızın her kısmında yapabilirsiniz. Evinizdeki işlerle ilgili daha fazla sorumluluk almanın yollarını bulun. İşinizde daha fazla sorumluluk isteyin. Hayatınızda aldığınız kararların sorumluluğunu alın. Kendi koşullarınız için başkalarını suçlamayın.
  • Kendiniz için bir şeyler yapın. Bir görevi ya da işi başkasına devretmek kolaydır. Kolay kaçış yolları bulmak yerine kendiniz için bir şeyler yapmaya başlayın. Daha fazla işi yapmayı öğrenmek sizi daha olgun yapar ve kendinize güveninizi artırır.
  • Başkalarına değer verin. Bencillik olgunlaşmamış insanların ortak yönüdür. Başkalarının ihtiyaçlarına önem verin ve başarılı olmalarına yardım edin.
  • Kendinizi bilin. Çoğu insan kendisini tanımakta zorlanır. Olgun olabilmek için, önünüzdeki seçeneklerin nedenlerini ve yaptığınız şeyleri neden yaptığınızı bilmeniz gerekir. Duygularınızı dışa vurabilmeli ve hissettiklerinizi açıkça anlatabilmelisiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir