Narsist
Narsist

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir?


Narsist ne demek sorusu oldukça fazla sorulan ve cevabı hiçbir zaman tam olarak alınamayan sorulardan biridir. Narsistik kişilik bozukluğu – çeşitli kişilik bozuklukları tiplerinden biri – insanların kendi önemine göre şişirilmiş duyguları, aşırı dikkat ve hayranlık duymaları, sorunlu ilişkiler ve başkaları için empati eksikliği duydukları zihinsel bir durumdur.

Narsizim insanların kendilerince abartılı bir şekilde önemli biriymiş gibi görmesi, Narsist nedir dendiği zaman karşılıklı empati kurdukları gibi belirtileri olan bir kişilik bozukluğu diyebiliriz. Bu piskolojik rahatsızlığın temelinde yoğun bir öz güven eksikliği yatar.

Narsist Ne Demek?

Narsistik bir kişilik bozukluğu ile karşı karşıya kalan kişiler, arkadaşlık ilişkilerinde, kız arkadaşıyla, iş hayatında, okulda veya finansal işler gibi yaşamın birçok alanında sorunlar yaşarlar ve onlar için bu sorunlar ile başa çıkmak son derece zordur. Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar, hak ettiklerini düşündükleri özel iyilik ya da hayranlık verilmediğinde genellikle mutsuz ve hayal kırıklığına uğrayabilirler. Bu da onların kendilerinden başka kimseyi gerçekten önemseyemeyeceğinin kanıtı niteliğindedir. Diğer insanların ilişkilerini tatmin edici bulmayabilirler ve bu kişilerin çevrelerinde olmalarından hoşlanamazlar. Narsist ne demek sorusuna verilebilecek bir diğer yanıtta bu şekildedir.

Narsisistik kişilik bozukluğu tedavisi, konuşma terapisi (psikoterapi) etrafında odaklanır. Genellikle çocukluk döneminde yaşanan bazı olaylardan ötürü edinilen bu durumun tedavisi, kişinin istediği süre boyunca da devam eder ve zaman içerisinde tedavi edilir.

Narsisistik kişilik bozukluğu belirtileri

Narsistik kişilik bozukluğunun türüne göre semptomları ve belirtileri şiddetsel olarak değişiklik gösterir. Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler çeşitli özelliklere sahiptirler. Narsisizmin özelliklerini şu şekilde listeleyebiliriz:

1- Abartılı bir kendine özen ve önem gösterme duyguları vardır

2- Hak sahibi olmayı, sürekli ve aşırı bir şekilde hayranlık duyulmasını ve dikkat çeken kişi olmayı isterler

3- Sürekli olarak etrafındaki herkesten üstün olarak kabul edilmek isterler

4- Yeteneklerini ve başarılarını gerçekte olmadığı kadar abartırlar

5- Başarı, güç, ilgi çekicilik, güzellik ya da mükemmel arkadaşlık ilişkileri ile ilgili fantezilerle meşgul olurlar

6- Narsist kişilik bozukluğuna sahip insanlar diğer insanlardan üstün olduklarına ve yalnızca eşit derecede özel kişilerle ilişki kurabileceğine inanırlar

7- Narsist kişi konuşmalarında sürekli olarak kendilerinden bahsederler ve aşağılık olarak algıladıkları insanları küçümser veya hor görürler

8- İstediklerini elde etmek için diğer insanlardan faydalanırlar, tamamen kendine aşık bir durumdadır

9- Başkalarının ihtiyaçlarını ve duygularını tanımakta yetersizlik veya isteksizlik hissederler

10- Narsistik kişilik bozukluğa sahip kişiler başkalarından çok daha kıskançtır ve sürekli olarak başkalarının onları kıskandığını düşünürler

11- Kibirli ve iddialı bir şekilde davranarak, kendini beğenmiş, yersiz övünen kişiler olarak görünürler.

12- Her şeyin en iyisine sahip olmak için ısrar ederler – örneğin, en iyi araba veya iş

Aynı zamanda, narsist kisilik bozukluğu olan insanlar, eleştiri olarak algıladıkları herhangi bir şeyi ele almada zorluk çekerler ve şu gibi davranışları sergilerler:

1- Özel tedavi almadıklarında sabırsız veya kızgın olurlar. Tedavi, isteyen kişilerde fazlasıyla işe yarar.

2- Kişilerarası önemli sorunlara sahiptirler ve kolayca ilişki kesebilirler.

3- Öfke ya da hor görerek tepki verir ve diğer kişiden üstün görünmek için küçümsemeye çalışır.

4- Duyguları ve davranışları düzenlemede zorluk yaşarlar.

5- Stresle baş etme ve değişime uyum sağlama ile ilgili temel problemleri aşamazlar.

6- Kişisel gelişim için hevesli olmadıkları gibi, gelişime açık da değildirler.

7- Yoğun bir kıskançlık duygusu hissederler, çünkü çoğu kişinin onları mükemmellikten uzaklaştırdığına inanırlar.

8- Güvensizlik, utanç, kırılganlık ve aşağılama gibi gizli duygular barındırırlar ve dış dünyaya bunları göstermeme konusunda oldukça başarılıdırlar.

Birçok araştırma makalesinde ve psikoloji sitesinde yer alan veriler de bizim bu söylediklerimiz ile bire bir uyuşmaktadır.

Narsistik kişilik bozukluğu ile nasıl baş edilir? Ne zaman bir doktora görünmelidir?

Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar, bir şeylerin yanlış olabileceğini düşünmek istemeyebilirler, bu yüzden tedaviye başvurma olasılıkları olmayabilir. Tedaviye başvururlarsa, depresyon, uyuşturucu ya da alkol kullanımı ya da başka bir ruh sağlığı problemi belirtisi daha fazladır (Borderline kişilik bozukluğudikkat eksikliği, panik atakta olma durumu ya da hiperaktivite bozukluğu). Ancak tedavi sürecinde işitilen hakaretler, benlik saygısı ile tedaviyi kabul etme ve takip sürecini zorlaştırabilir.

Eğer siz de kişiliğinide narsisistik kişilik bozukluğuyla ortak özellikler fark ederseniz ya da üzüntüye boğulmuş hissediyorsanız, güvenilir bir doktora veya ruh sağlığıdanışmanına gitmeyi düşünebilirsiniz. Doğru tedaviyi almak hayatınızı daha keyifli ve yaşanır hale getirmenize yardımcı olabilir. Narsist ne demek ve narsisizm nedirsorusunun yanıtını derinlemesine verdiğimiz içeriğimize, narsistik kişilik bozukluğunun nedenleri ile devam ediyoruz.

Nedenleri

Narsistik kişilik bozukluğuna tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Kişiliğin gelişmesi ve diğer akıl sağlığı bozukluklarında olduğu gibi, narsistik kişilik bozukluğunun nedeni muhtemelen komplikedir. Narsistik kişilik bozukluğu ile bağlantılı olabilecek birkaç durum söz konusudur. Bu durumlar şunlardır:

Çevre – Çocuğun deneyimlediği yeterince uyumsuz olan aşırı hayranlık ya da aşırı eleştiri ile ebeveyn-çocuk ilişkilerinde yaşanan uyumsuzluklar.

Genetik – Kalıtsal özellikler

Nörobiyoloji – Beyin, davranış ve düşünme arasındaki bağlantı

Risk Faktörleri

Narsistik kişilik bozukluğu kadınlara göre daha fazla erkekleri etkiler ve genellikle gençler veya erken yetişkinlikte başlar. Bazı çocukların, çocukluk döneminde narsisizm özelliklerini göstermesine rağmen, bu onların yaşlarının tipik bir özelliği de olabilir ve narsistik kişilik bozukluğu geliştirmeye devam edecekleri anlamına gelmez. Çocukluk dönemlerinde “kendinden başka kimseyi düşünmemek” sıkça rastlanılan bir durumdur. Narsistik kişilik bozukluğu nedir diye soran biri bu risk faktörlerinin de farkında olmalıdır. Çünkü bu rahatsızlık ile başa çıkmanın en iyi yolu, farkındalıktır.

Narsistik kişilik bozukluğunun nedeni bilinmemekle birlikte, bazı araştırmacılar biyolojik olarak savunmasız çocuklarda, aşırı koruyucu veya ihmalkâr ebeveynlik biçimlerinin etkili olabileceğini düşünmektedir. Genetik ve nörobiyoloji de narsistik kişilik bozukluğunun gelişiminde rol oynayabilir. Narsisizmin özelliklerini bilmek, tedavi olmak isteyen kişilerde, tedavi şansını arttıran bir durumdur. Bu sayede bu kişilik bozukluğu ile daha rahat baş edilir ve başa çıkmak günden güne daha kolay bir hal alır. Narsist kişi, düzenli ve düzgün bir tedavi döneminin ardından, kendinden başkalarının da fikirlerini önemsemeye, onları hor görmemeye başlar, dış dünyaya daha fazla adapte olur.

Komplikasyonlar

Narsisistik kişilik bozukluğunu ve bununla birlikte oluşabilecek diğer durumların komplikasyonları şunları içerebilir:

1- Kız arkadaşıyla, iş arkadaşıyla ya da sosyal ortamlardaki arkadaşlarıyla yaşanan ilişki zorlukları

2- İş veya okuldaki problemler

3- Depresyon, panik atakta olma durumu, dikkat eksikliğiborderline kişilik bozukluğu, hiperaktivite bozukluğu, kişisel gelişim reddi ve kaygı

4- Fiziksel sağlık sorunları (Kaygıya bağlı olarak yaşanan sık baş ağrıları)

5- Uyuşturucu ya da alkol kullanımı artması

6- İntihar düşünceleri veya intihara meyilli davranışlar sergilenmesi

Alınabilecek Önlemler

Narsist ne demek sorusuna yanıt verdikten sonra sıra geldi, bu kişilik bozukluğunu nasıl önleyebileceğimize. Aslında narsistik kişilik bozukluğunun nedeni bilinmediğinden, bu durumu önlemek için bilinen bir yol yoktur. Ancak, bazı yöntemler yardımcı olabilir:

1- Çocukluk çağında fark edilen zihinsel sağlık problemleri için mümkün olan en kısa sürede tedavi alın ve bunları göz önünde bulundurun.

2- İletişim kurmak veya çatışmalar ya da duygusal sıkıntılarla baş etmek için sağlıklı yöntemler öğrenmek için aile terapisine katılın. Size özel terapileri çevrim içi (Online terapi) olarak bulmanız mümkündür.

3- Ebeveynlik kurslarına katılmak ve gerekirse terapistlerden veya sosyal hizmet uzmanlarından bu durum için yardım istemek son derece önemlidir. Sosyal medyadan bu kursları bulabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Narsisizm nasıl teşhis edilir?

Narsistik kişilik bozukluğunun bazı özellikleri diğer kişilik bozukluklarınınkine oldukça benzerdir. Ayrıca, narsistik kişilik bozukluğun tek başına bir belirtisi olmayabilir. Aynı anda birden fazla kişilik bozukluğu teşhisi konulabilir. Bu narsistik kişilik bozukluğunun teşhisini daha zor hale getirebilir.

Bunlardan bazıları bipolar bozukluk, ifa etmeme gibi davranışsal bozukluklar olabileceği gibi bazıları da çok alakasız görünen yeme bozuklukları ve duygusal zekâ kısmında yaşanan eksiklikler gibi belirtiler ile karşımıza çıkabilir. Narsisizm, kadın ve erkeklerin ikisinde de görülebilir, ancak erkeklerin narsisizm yaşaması kadınlardan daha yüksek ihtimaldir. Narsist kişiler, narsist olduğunun farkına varamaz ya da durumu kabul etmez bir tavır içersindedirler. Narsist kişiler çoklu kişilik bozukluğu gibi problemler ile de karşı karşıya kalabilirler.

Narsistik kişilik bozukluğunun teşhisi tipik olarak aşağıdakilere dayanmaktadır:

1- Semptomlarınıza neden olan fiziksel bir problem olmadığından emin olmak için fiziksel bir muayene yapılır

2- Kapsamlı bir psikolojik değerlendirme anketi yapılır

3- Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından yayınlanan Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel Elkitabındaki Kriterler gözlemlenir

Tedavisi

Narsist ne demek sorusu ile başladığımız içeriğimiz, narsistik kişilik bozukluğunun tedavisi kısmına geldik. Narsistik kişilik bozukluğu tedavisi, konuşma terapisidir (psikoterapi). Başka ruhsal sağlık durumlarınız varsa (Örneğin, obsesif kompulsif bozukluğunu [Takıntı hastalığı] da etkileyecek), tedavilerinizde ilaçlar bulunabilir.

Psikoterapi

Narsistik kişilik bozukluğu tedavisi, psikoterapi olarak da adlandırılan konuşma terapisi etrafında yoğunlaşır. Psikoterapi size şu alanlarda yardımcı olabilir:

1- Başkalarıyla daha iyi ilişki kurmayı öğretebilir, böylece ilişkilerin daha samimi, keyifli ve ödüllendirici olmasını sağlar.

2- Duygularınızın nedenlerini ve rekabet etmenizi sağlayan şeyleri görmenizi sağlar, başkalarına güvenmemenizin ve belki de kendinizi ve başkalarını hor görmenizin sebebini öğretir.

Değişim alanları, sorumluluk kabul etmenize ve aşağıdakileri öğrenmenize yardımcı olmaya yöneliktir:

1- İş arkadaşlarınızla gerçek kişisel ilişkileri ve işbirliğini kabul etmenizi ve sürdürmenize yardımcı olur.

2- Eleştirileri veya başarısızlıkları tolere edebilmeniz için gerçek yetkinliğinizi ve potansiyelinizi kabul etmenizi sağlar.

3- Duygularınızı anlama ve düzenleme yeteneğinizi arttırır.

4- Benlik saygısı ile ilgili sorunların etkisini anlamanızı ve buna tahammül etmenizi sağlar.

5- Ulaşılamaz hedeflere ve ideal koşullara olan arzunuzu serbest bırakmanızı ve neyin elde edilebileceğini ve nelerin başarabileceğinizi kabul etmenize yardımcı olur.

Terapi, stres veya kriz zamanlarında idare etmenize yardımcı olacak kısa vadeli bir yöntem olabilir veya hedeflerinizi gerçekleştirmenize ve sürdürmenize yardımcı olmak için sürekli olarak alınabilir. Çoğunlukla, aile üyeleri veya tedavide önemli başka kişiler de dâhil etmek faydalı olabilir. Önemli olan durumu kabul etmek ve tedaviye yardımcı olmaktır.

Narsistik kişilik bozukluğu için kullanılan ilaçlar

Narsistik kişilik bozukluğunu tedavi etmek için özel olarak kullanılan ilaçlar bulunmamaktadır. Bununla birlikte, depresyon, anksiyete veya diğer rahatsızlık belirtileriniz varsa, antidepresanlar veya anti-anksiyete ilaçları gibi ilaçlar yararlı olabilir.

Ancak bu tarz ilaçları doktorunuza başvurmadan kullanmanız son derece sakıncalıdır. Bu tip ilaçları kullanım şartları ve doktorunuzun direktifleri doğrultusunda kullanmanız son derece önemlidir.

Yaşam tarzı değişiklikleri ve evde tedavi yöntemleri

Tedavi konusunda kendinizi savunmak zorunda hissedebilirsiniz ya da gereksiz olduğunu düşünebilirsiniz. Narsistik kişilik bozukluğunun doğası, terapinin zamanınıza ve dikkatinize değmeyeceğini ve bırakmaya eğilimli olabileceğinizi hissetmenize de neden olabilir. Ama tedavi için önemli olan bazı şeyler vardır:

Aklınızı yeni fikirlere açık tutun. Tedavinin getirelerine odaklanın.

Tedavi planınıza bağlı kalın. Planlanmış terapi seanslarına katılın ve belirtilen ilaçları alın. Unutmayın, bu zor bir iş olabilir ve zaman zaman başarısız olabilirsiniz.

Alkol veya uyuşturucu suiistimali veya diğer akıl ve ruh sağlığı sorunları için tedavi alın. Bağımlılıklarınız, depresyon, anksiyete ve stresiniz birbirlerinden beslenerek duygusal acı ve sağlıksız davranış döngüsüne yol açabilir.

Hedefinize odaklanın. Hedeflerinizi göz önünde bulundurarak motive olun ve kendinizi bozuk ilişkilerin onarılmasına odaklanın ve hayatınız daha fazla anlam katabilmek için çalışabileceğinizi kendinize hatırlatın.

Terapi randevusundan önce neler yapabilirsiniz?

Randevunuzdan önce yapabileceklerinizin bir listesini yapın:

1- Ne tür olaylar yaşadığınızı belirlemenize yardımcı olmak için, ne tür semptomlar yaşadığınızı ve ne kadar endişelendiğinizi veya üzgün hissettiğinizi belirtin.

2- Geçmişinizdeki travmatik olaylar ve şu andaki başlıca stres faktörleri de dâhil olmak üzere önemli kişisel bilgileri derleyin.

3- Kendinizde tanısını koyabildiğiniz diğer fiziksel veya zihinsel sağlık koşulları da dâhil olmak üzere tıbbi bilgilerinizi belirtin.

4- Aldığınız ilaçlar, vitaminler, otlar veya diğer takviyeler ve bunların dozajlarını listeleyin.

5- Randevunuzdan en iyi şekilde yararlanabilmek için ruh sağlığı sağlayıcınıza sormanız gereken soruları yazın.

Mümkünse ayrıntıları hatırlamanıza yardımcı olması için güvenilir bir aile üyesi veya arkadaşınızı yanınıza alın. Buna ek olarak, uzun zamandır sizi tanıyan biri, yararlı sorular sorabilir veya önemli bilgileri paylaşabilir.

Terapistinize sorabileceğiniz bazı basit sorular şunlardır:

1- Ne tür bir sorunum var?

2- Başka akıl sağlığı koşullarına sahip olabilir miyim?

3- Tedavinin amacı nedir?

4- Hangi tedaviler benim için etkili olacak?

5- Yaşam kalitemin tedaviyle iyileşebileceğini gerçekten düşünüyor musunuz?

6- Ne kadar sıklıkla terapi seanslarına ihtiyacım olacak ve ne kadar sürecek?

7- Bu durum için aile ya da grup terapisi yararlı olur mu?

8- Semptomuma yardımcı olabilecek ilaçlar var mı?

9- Diğer sağlık koşullarına da sahibim. Tüm bunları birlikte nasıl en iyi şekilde yönetebilirim?

10- Sahip olabileceğim broşürler veya başka basılı materyaller var mı? Hangi web sitelerini önerirsiniz? Edinmem gereken bilgiler site içerisinde mevcut mu?

Ayrıca, randevunuz sırasında başka soru sormaktan da asla çekinmeyin.

Terapistinizden ne gibi sorular beklemelisiniz?

Belirtilerinizi ve yaşamınızı nasıl etkilediklerini daha iyi anlamak için, terapistiniz size şu soruları sorabilir:

1- Belirtilerin neler?

2- Bu belirtiler ne zaman oluştu ve ne kadar süredir varlar?

3- Semptomlarınız okul, iş ve kişisel ilişkiler de dâhil olmak üzere hayatınızı nasıl etkilemekte?

4- Başkaları sizi eleştirirken veya reddederken nasıl hissediyorsunuz ve ne gibi davranışlarda bulunuyorsunuz?

5- Yakın kişisel ilişkileriniz var mı? Eğer yoksa, neden böyle olduğunu düşünüyorsunuz?

6- Başlıca elde ettiğiniz başarılar neler?

7- Gelecek için ana hedefleriniz neler?

8- Birinin yardımına ihtiyacı olduğunda nasıl hissediyorsun?

9- Birisi size korku veya üzüntü gibi zor duyguları yaşattığında nasıl hissediyorsunuz?

10- Ailenizle ilişkiniz dâhil olmak üzere çocukluğunuzu nasıl tanımlarsınız?

11- Yakın akrabalarınızdan herhangi biri kişilik bozukluğu gibi bir ruh sağlığıbozukluğu teşhisi kondu mu?

12- Başka herhangi bir akıl sağlığı sorunu için tedavi gördünüz mü? Eğer evet ise, hangi tedaviler en etkili sonucu verdi?

13- Alkol veya uyuşturucu kullanıyor musunuz? Ne sıklıkla?

14- Şu anda başka herhangi bir tıbbi durum için tedavi görüyor musunuz?

Narsist ne demek sorusunun yanıtına bu sorulara vereceğiniz yanıtlara ile de ulaşmanız mümkündür.

Narsisizm türleri nelerdir?

Narsist ne demek sorusuna ve diğer pek çok soruya yanıt verdikten sonra, unutmamız gereken bir önemli kısım daha vardır. O da narsisizmin iki seviyede gerçekleştiğidir. Bunlar şu şekildedir;

1- Birincil narsisizm

Birincil narsisizmde,  tüm bebeklerin hayata başladığı ve altı aydan yaklaşık altı yıla kadar olan başlangıçtaki ilk odak noktası ele alınır. Çocuğu, kendi benliğinin oluşumu sırasında psişik hasardan korumak için kullanılan bir savunma mekanizmasıdır. Çünkü bebekler için içgüdüsel olarak ve istem dışı kendileri dışında bir gerçeklikleri yoktur.

2- İkincil narsisizm

İkincil narsisizmde, daha büyük çocukların ve yetişkinlerin toplumsal hedeflere ulaşma ve toplumsal değerlere uyum konusunda kişisel bir tatmin arayışında olan “normal” biçimleri devreye girer.

Birçok insanda narsisizm yaygındır. Narsistlik normal empatiden yoksun olunduğu ve başkalarını acımasızca kendi amaçları için kullanıldığı zaman patolojik hale gelir. Bu kişilerin kendilerinden başka önemsedikleri bir şey yoktur.

Serebral narsisistler, kendi kendilerine olan hayranlıklarını entellektüel yeteneklerinden ve başarılarından alırlar.

Somatik narsistler vücut üzerinde odaklanarak güzellik, fizik ve cinsel fetihler ile tatmin olan narsist türüdür. Bunların tamamı ikincil narsisizmde görülür. Bu da narsist ne demek sorusunun bir başka yanıtıdır.

Narsist ne demek sorusuna verilebilecek yanıtlar ve genel tanım

Narsistik Kişilik Bozukluğu’nun ayırt edici özellikleri, kendini daha önemli görme, diğer insanlarla empati kurabilme eksikliği ve hayranlık duyulma ihtiyacıdır. Bu duruma sahip insanlar sıklıkla kibirli, ben-merkezli, manipülatif ve talepkar olarak tanımlanır ve içeriğimizde yer alan diğer özelliklere sahiptir. Onlar ayrıca kendi başarıları, güzelliği, parlaklığı gibi konulara daha fazla konsantre olabilirler ve özel muameleyi hak ettikleri konusunda ikna olmuş durumdadırlar. Kendine âşık ve narsist olduğunun gerçeği ile yüzleşemez haldedirler. Bu özellikler tipik olarak erken yetişkinlikte başlar ve işte ve ilişkilerde olduğu gibi birden çok bağlamda tutarlı bir şekilde anlaşılmaktadır.

Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar, üstün ya da özel olduklarına inanırlar ve çoğu zaman bir şekilde eşsiz ya da yetenekli olduklarına inandıkları diğer insanlarla ilişki kurmaya çalışırlar. Duygusal zekâ olarak geridedirler ve onlar için eleştiri kabul etmek dünyanın zor davranışıdır. İfa etmeme durumu sıklıkla görülür. Bu durum, genellikle yüzeyin altında oldukça kırılgan olan benlik saygısını arttırır.

Narsistik Kişilik Bozukluğu olan bireyler, başkalarının kendilerini çok düşündüklerini bilmek, aşırı hayranlık duyulmak ve özen görmek isterler. Narsistik kişilik bozukluğu olan bireyler, eleştiriye veya yenilgiye tahammül etmekte zorlanırlar ve eleştiri görme ya da reddedilme durumunda aşağılanmış hissederler. Bu kişilerde ayrıca, bipolar bozukluk, takıntı hastalığı, depresyon ve anksiyete (Buna bağlı baş ağrıları) gibi diğer ruhsal sorunlar da sıklıkla görülür.

Bir kişinin sizi nasıl dinlediğinden Narsist olup olmadığını anlayabilirsiniz

Başkalarının söylediği şeyde neyin ilginç olduğunu anlamak isteyen, bunun hakkında mantıklı olan kişiler, muhtemelen duygusal olarak sağlıklıdır. Başkalarının girişlerini küçük düşürmek ya da görmezden gelmek narsisist kalıplara bir işaretolabilir.

Sonuç olarak, sağlıklı kişiler, diğer sağlıklı insanların kendi endişelerini başkalarına karşı duyarlı bir şekilde dinleyebilmelidir.

Farklılıklar ortaya çıktığında, ikili dinleme yapan kişiler hem endişelerini hem de başkalarını göz önünde bulundurdukları için son derece olumludurlar. İki taraflı dinleme yeteneği, kazan-kazan çözümlerinin oluşturulmasını sağlar ve ilişkilerinde iyi niyetin sürekli sürdürülmesini sağlarlar.

Örneğin, yorgun iseniz, o duyguyu dinler ve yatağa yönelirsiniz. Aynı zamanda, bir sorun yaşayan ve acilen sizinle konuşmak isteyen bir arkadaşınızdan yeni bir çağrı aldıysanız, ikinizin en azından birkaç dakika konuşabilir ve daha uzun süre konuşabilmek için başka bir zamana görüşme planı yapmayı önerebilirsiniz. Bu bir kazan-kazan çözümü olabilir.

Aksine, narsisizme eğiliminiz varsa, hemen cevap verirsiniz ve “Hayır. Çok yorgunum, ” dersiniz. Narsistik dinleme, tek taraflı dinlemedir. ”İstediğim, düşündüğüm veya hissettiğim şey önemli olandır” düşüncesidir.

Narsist insanlar oldukça cömert olabilirler

Narsist ne demek sorusuna verilebilecek birkaç yanıt daha vardır. Narsistik kişilik bozukluğu olan insanlar aslında çok cömerttirler. Örneğin, bağışlara büyük miktarlarda para verebilirler. Cömertçe para vermek, para veren kişiyi iyi hissettirir ve “doğru” şeyi yaptığını düşündürür. Bu nedenle kendilerinin göstermiş olduğu merhamet ve fedakarlıklarından gurur duyabilirler.

Fakat aynı zamanda, narsisizm eğilimi olan bir kişinin istediği bir şey ile bu arzusunun başka birinin istediği şeyle çatıştığı bir durumda, son derece bencil davranışlar sergileyebilirler.

Çoğu zaman, narsistik bireyler, sevdikleri insanlara değil, yabancılara karşı şefkatli ve cömert olurlar. Bu durum kısmen, herkesi kendilerinden daha düşük olarak yargılamak için narsistik eğilimlerden kaynaklanabilir. Aile üyelerini kendilerinden aşağıda olarak kabul ederlerken, dışarıdan gelenleri veya yüksek statüye sahip olanları, örneğin güç ya da zenginlik sahibi olanları, saygıyla ve sevgiyle karşılarlar.

Narsisim hakkında son sözler

Daha mutlu bir yaşam ve daha tatminkâr ilişkiler için özellikle semtpmlarınız narsisistik eğilimler gösteriyorsa, bu eğilimleri daha iyi becerilere uydurmalısınız. Bazı insanlar narsisizme karşı diğerlerinden daha eğilimli olsalar da, narsisizm genellikle boy veya göz rengi gibi sabit bir olgu değildir. Aksine, çoğu zaman narsisizm bir beceri eksikliğidir. Dinleme ve paylaşımlı karar verme becerilerinizi yükseltmek büyük bir fark yaratabilir! Narsist ne demek ve narsistik kişilik bozukluğu nasıl tedavi edilir sorularının yanıtı bu şekildedir.

Eğer siz de narsisizm belirtilerini kendinizde görüyorsanız, ya da narsisizm dışındaki ruhsal sağlık problemlerinzi, örneğin, obsesif kompulsif bozukluğunuzu, yenmek istiyorsanız birçok psikoloji ile alakalı sitede yer alan makalelerden ve online terapimerkezlerinden sorunlarınıza yanıt bulabilirsiniz.

Bu bilgiler site için veya dışı herhangi bir yazılı ya da görsel kaynaktan elde edilebilir ve karşı karşıya kaldığınız sorunun çözümü için size yardımcı olabilir. Unutmayın, narsist kişiler durumlarını asla kabul etmez ve bu kişilerin kendilerinden başka önemsedikleri bir şey yoktur.  Kadınların ve erkeklerin çoğunda görülebilecek bir ruhsal sağlık sorunu olan bu durumu tek başına halletmek gerçekten zor olabilir. Atılacak en doğru adım ve yapılacak en mantıklı hareket, bir uzmandan yardım almak ve durumunuzu kabullenip bir doktor ya da terapiste görünmenizdir.

Narsist ne demek ve narsisizm nedir başlıklı içeriğimiz umarız sizler için faydalı olmuştur. İçeriğimiz sizin için faydalı olduysa, aşağıda bulunan yorum kısmından yorum ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Sağlıklı yaşamlar!


9 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Narsistik çocukluktan beridir düzenlenmeli gereken bir hastalık.

  2. narsist kişiler ile baş etmek istiyorsanız çok sağlam bir psikolojiniz olması gerek. Benim psikolojim ve sinirlerim çelik gibi değil diyorsanız uzak durunuz efendim.

  3. Narisit insan bir kaç yıl tedavi ile düzelmiyor maalesef sürekli tedavi altında olmalı.

  4. bazı şeyleri idrak edemedikleri ve sadece kendileri odaklandıkları için narsistler hayatı gözden geçirememektedirler.

indian escorts in dubai pornocu porno hikayeler sex hikayesi hd porno izle paply.org

entsorgung berlin