Sosyalleşme
Sosyalleşme

Mutlu İlişkinin Sırları


Mutlu ilişki

Sevgi tüm dillerdeki en etkili ve düşündürücü kelimedir. Hepimiz ”mutlu ilişki” nin peşinden koşarız. Dünyayı sevginin döndürdüğüne inanırız. Uzmanlara göre Antalya seks partner sevildiğini  hissetme ihtiyacı diğer duygusal ihtiyaçlarımızın önündedir. Sevgi hayatımızın her alanına yayılmış bir şekildedir. Kendimizi,yaşamımızı sevgi üzerinden tanımlarız.Kişilere,hayvanlara,yemeklere,mekanlara,akla gelebilecek her şeye bir sevgi yükleriz. O şeylere karşı hissettiğimiz duyguyu sevgiyle adlandırırız. Davranışlarımızı da sevgi adı altında tanımlarız. ”Çok seviyorum,onun için böyle yaptım.” deriz.

Bizim sevgi adı altında yaptığımız şeyler karşımızdakine zarar verebilir. Ortaya koymak istediğimiz gerçek ne kadar saf bir duygu olan sevgi olsa da dozunda ve uygun koşullarda sunulmadığı sürece sonucu hüsran olur. Nasıl ki deli balın bir kaşığını yemek insanı iyileştirebilirken bir kavanozunu yemek ölüme götürebiliyorsa;sevginin de dozunda verileni ruhu iyileştirebilir ve istenilen koşulda sunulmayınca da incitebilir.

Peki nasıl sevgimizi doğru ifade edip karşımızdakine istenilen miktarda hissettirebiliriz?

Hepimizin kalbinde bir sevgi kutusu olduğunu düşünürsek,insanın huzurlu ve mutlu olması o kutunun sevgiyle dolu olup olmamasına bağlı oluyor. Ancak istediği dilde sevgi verilince doluyor bu kutu. Örneğin eşi stresliyken,stresli olmasına sebep olan konuyu dinlemek yerine onun için çocukları okuldan sizin almanız sevgi kutusunu doldurup onu huzura götürmez. Çünkü ihtiyacı olan anlaşılmaktır. Normal mersin masoz bayan koşullarda çocukları okuldan sizin almanız onu çok rahatlatabilir ancak öncelikli ihtiyacı başka bir noktadayken bu pek işe yaramaz. Üstelik siz ”Onun için yoğunluğumdan vakit ayırıp bugün sıra ondayken çocukları ben aldım ama o hala surat asıyor. Bu ilişki için daha ne yapabilirim ki!” diye düşünürsünüz. Bu düşünceniz ve düşüncenizden dolayı oluşan tavrınız ne size iyi gelir ne de karşınızdakine.

Bir araştırmaya göre ; stresli durumlarda eşinin desteğini alamayan kişi evlilikten soğuyor ve boşanmayı düşünmeye başlıyor.Evde her sıkıntısını anlatabilen aile fertlerinin ruh halleri ve ilişkileri daha sağlıklı oluyor.Ayrıca ilişkisinde daha mutlu olan çiftler Bodrum orospu tel gün içinde kendini daha az yorgun hissediyor. Ancak eşinden yeterli desteği göremeyen kişilerin  zamanla içine kapanıp problemlerini gizlediği görülüyor.

Mutlu ilişkiye ve iç huzurumuza sahip olmak istiyorsak barındırmamız gereken üç temel özellik var.

  • Empati kurabilmek,karşılaştırma yapmadan anlamaya çalışarak dinlemek
  • ”Tamam” diyebilmek. Ancak sitemli ya da kinayeli bir üslupla değil.Alttan almayı amaçlayarak söylemek.
  • Çözüm odaklı olmak,çözüm üretmeye çalışmak.

Yani eşiniz bir derdinden bahsederken onun abarttığını söylemek yerine dinleyip çözüm yolu bulmaya çalışmak sorunları çoğunlukla giderecek ve aranızdaki bağı kuvvetlendirecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.