Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Mental Kişisel Gelişim


Kişinin kendisini her yönden yetiştirmesine ve hayatında söz sahibi olmak için farklı yönleriyle kendini geliştirmesine kişisel gelişim denir. Kişisel gelişim kendini ve hayatını sürekli daha iyiye ilerletebilmek için gereklidir. Kişi kendini 3 aşamada geliştirir, fiziksel kişisel gelişim, duygusal olarak gelişim ve mental kişisel gelişim.

Mental Kişisel Gelişim Nedir

Kişisel gelişimin bir aşaması da mental kişisel gelişimdir. Bu aşamada kişinin yeteneklerini keşfetmek ve aktifleştirmek için çalışmalar yapılır. Bu yönde mental gelişim için kişinin zihnini kullanarak yapacağı işlere yer verilerek havsalasını genişletmek istenilir. İşlerini özenle yapmalıdır ve bununla birlikte keşifler yapması gerekir. Yeni şeyler öğrenip denemek, yeni yetenekler edinmek de fayda verir.

Mental Kişisel Gelişim Süreçleri

Zihnimizi daha kaliteli çalıştıracak ve daha aktif hale getirecek mental kişisel gelişim için ilk yapmamız gereken şey, teknolojik iletişim araçlarını kapatmaktır. Beynimizi uyuşturan ve önce saatlerimizi sonra hayatımızı elimizden alan telefon, televizyon gibi araçlardan kurtulmak, kendiniz için ve geleceğiniz için yapabileceğiniz en önemli adım olacaktır.

Daha sonrasında odanızın duvarını boyamak, dikiş yapmak, spor aktivitelerine başlamak, fotoğraf çekmek, bisiklet sürmek gibi bir hobi edinmeniz gerekir. Belki de yeni yetenekler deneyip hem kendinizi geliştirmeniz hem de değişik deneyimler yaşamanız hoşunuza gidebilir.

Boş zamanlarınızı televizyon izleyerek geçirmektense kitap okuyarak, bulmaca çözerek veya bunun gibi zihninizi geliştirecek aktiviteler ile geçirmeniz mental kişisel gelişimsüreci açısından oldukça etkileyecektir.

Bir şeyler yazmak kişiye her zaman iyi gelir. Günlük, blog veya hatıralarını yazmak kişiyi çok geliştirir. Bazen yaşadığı olumsuzlukları yazıp atabilir veya güzel hatıralarını yazıp saklayabilir. Bir kitap, bir hikaye yada birine mektup yazmak iyi gelecektir. Yazmanın gücü her zaman önemlidir.

Başka insanları gözlemleyip kaleme almak gibi bir çalışma yapılabilir. Mesela bir toplu taşıma aracına bindiği zaman insanları çaktırmadan inceleyebilir ve bunu not alabilir. Daha sonra da bu notlardan yola çıkarak hikayeler oluşturabilir ve bu hikayeleri kaleme alabilir.

Mental kişisel gelişim için yine yazmak üzerine bir çalışma daha yapılabilir. Kişi gün içinde küçük notlar almalıdır. Daha sonra bu notlarını uygular. Bu çalışmalar kişiyi geliştirmek ile birlikte hayatını daha kaliteli ve yaşanılası hale getirir. Farklı şeyler deneyip yaşamak sıradanlıktan uzaklaştırır ve kişiyi motive eder.

Farklı yerleri görmek, belki doğa yürüyüşlerine çıkmak, şehrinde daha önce gitmediğin mahallelerden geçmek, yeni yerler keşfetmek zihninizi canlandıracaktır.

Arkadaşlarınızla herhangi bir konuda münazara yapmak, farklı düşüncelerle karşılaşıp değerlendirmek de zihnini geliştirdiği gibi kişiye farklı bakış açıları sunar ve geniş düşünmesini sağlar.

Velhasıl yapmadığınız şeyleri yapmak, zihninizi kullanacağınız aktiviteler yapmak ve bu önerilerim ile mental kişisel gelişiminizi tamamlayabilir, hayatınızı büyük ölçüde değiştirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir