Panik Atak

Kusurlarınız Sizi Daha Sevimli Yapıyor


Hayatımız boyunca bir şeyleri başarmak için uğraşıp dururuz. Her denememizde başarılı olmamız doğal olarak mümkün değildir fakat bazı başarısız denemeler ve hatalar etrafımızdaki insanların sempatisini kazanmamıza ve bize saygı duymalarına yardımcı olabilir. Psikologlar, yaptığımız hataları kabul ettiğimiz ve farkında olduğumuz sürece, bu hataların bizi daha sevimli gösterdiğini söylüyorlar.

 

Pratfall etkisi

Her birimiz hayatlarımızın belli dönemlerinde hatalar yapıyoruz. Peki, kaçımız hatalarımızı kabul ediyoruz? Çoğumuz hatalarımızı kabul etmekten ve yanlış yaptığımızın farkında olduğumuzu söylemekten çekiniyoruz. Çünkü bu hataların bizi küçük düşüreceğini düşünüyoruz. Aslında durum bunun tam tersi. Hatalarımızı kabul etmek hatta gerektiğinde kendimizle dalga geçebilmek hem kendi iç huzurumuz açısından olumlu bir davranışken hem de çevremizdeki insanların gözünde de sempatimizi arttırıyor. Buna psikolojide pratfall etkisi deniyor.

Spot ışığı etkisi

Genelde en çok korktuğumuz şeylerin başında bir hata yapmak ve bu hata sonucunda rezil olmak gelir. Fakat bu size tamamen beyninizin bir oyunudur. Aslında yaptığınız hata veya küçük sakarlıklar çevrenizde sizin tahmin ettiğiniz boyutta bir etki yaratmıyor. Bütün gözler sizin üzerinizde değil ve kimse sizin hatalarınızla dalga geçmeyi beklemiyor. Bu yüzden rahatlayın, hatalar ve küçük sakarlıklar yapın ve kendinize biraz gülün.

Benimseyin ve kabul edin

Hatalarınıza odaklanmak bütünüyle hatadan ibaret bir davranıştır. Dünyada ya da kendi hayatlarınızda gerçekten bir fark yaratmak istiyorsanız kusurlarınızı kabul etmek zorundasınız. Hatasız olmaya çalışmak, mükemmeliyetçi olmak sizi dışarından soğuk ve mesafeli biri gibi gösterir ve bu durum yalnız kalmanıza sebebiyet verebilir. Kendinizi hatalarınızla kabul edin. Çünkü kusurları olan, bazen de beceriksiz olabilen varlıklarız ve bu durum oldukça insancıldır. Hatalarınızı kabul edin!

Başkalarını da hatalarıyla kabul edin

Kendimizi hatalarımızla ve küçük sakarlıklarımızla kabul etmemiz gerektiğini yukarıda anlatmaya çalıştık. Bunu başarabilen kişiler genelde diğer insanları da hatalarıyla kabul edebilirler. Aynı zihin yapısıyla, kendimizi hatalarımız için yargılamadığımız ve eleştirmediğimiz gibi diğer insanları da hataları için yargılamaktan ve eleştirmekten kaçınmalıyız. Çünkü onlarda bizim gibi sadece birer insan ve onlarda bizim gibi hata yapabilirler.

Dikkatinizi verebileceğiniz alternatif odak noktaları bulun

Kusurlarınıza odaklanmayı bırakarak, kendiniz dışındaki konulara daha fazla dikkat edebilirsiniz. Birçok topluluk, zaman ve enerjilerini başkalarına yardım etmek için adamış erkek ve kadınların emeği üzerine kurulur ve sürdürülür. Enerji ve çıkarlarınızı kendiniz dışındaki insanlara, sizden daha şanssız, yalnız ve hasta olan insanlara yönlendirirseniz, kendi hatalarınıza odaklanmak için daha az zamanınız olur. Başkalarının günlük yaşam kalitesini iyileştirmelerine yardımcı olarak hem kendinize hem de diğer insanlara faydalı olabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.