Kötü Alışkanlıklar Nasıl Bırakılır?


Kişinin kontrolü dahilinde olsun olmasın, birçok insan küçük ya da büyük kötü alışkanlıklara sahiptir. Tırnak yemek, parmakları sürekli kütletmekten, alkol ve sigara bağımlılığına kadar çok geniş bir yelpazede olabilecek alışkanlıklar, insanlarla ilişkilerimizi, gündelik hayatımızı olumsuz olarak etkilemekte ve genellikle bırakması, kurtulunması oldukça güçlerdir.

Peki kötü alışkanlıklardan kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir?

  • Hareketlerinizin sonuçlarını üstlenin. Hareketlerinizin yöneticisi sizsiniz, bir başkası değil. İlk başta oldukça zor bir aşama olabilir ancak zamanla hatalarınızdan ders çıkarmayı öğreneceksiniz. Zayıflıklarınızdan, hatalarınızdan güçlenecek ve empati yapmayı öğreneceksiniz.
  • Kötü alışkanlıkların iyi kötü listesini yapın. Mantığa uygun şekilde listeyi görün. Örneğin sigara içmek, kıza vadede stres azaltıcı, sosyal bir araç, ve sakinlik, enerji kaynağı iken uzun vadede sizi bağımlı hale getirmektedir, pahalıdır ve yaşam ömrünüzü kısaltabilir.
  • Aynı anda tüm kötü alışkanlıklardan vazgeçin. Kötü alışkanlıklar, zincirleme olaylar bütünlerinden oluşur. Örneğin alkole alışan kişi, kolaylıkla sigaraya da başlayabilir. Bu şekilde kendinizi kolayca motive ve teşvik edebilirsiniz.
  • Hatalar sizi korkutmasın. Kendinizi tutamayıp yapacağınız küçük kaçamaklar sizi hedefinizden şaşırtmasın, aksine tekrar yapmamak için göz önünde bulunduracağınız olaylar olsun.
  • Ardından alışkanlığı ne zaman yaptığınıza dair program hazırlayın. Sizi teşvik eden faktörleri not alın. Örneğin bir arkadaşınız içtiğinde siz de sigara içebilirsiniz. Bu yolla arkadaşınızla konuşun, bırakmayı kurtulmayı düşündüğünüzü anlatın. Emin olun anlayışla karşılayacaktır.
  • Sağlıksız kötü alışkanlığınızı sağlıklı bir alışkanlık ile yer değiştirin. Tırnaklarınızı yiyorsanız, sürekli sakız çiğnemeye çalışın. Abur cubur yiyorsanız havuç, muz vb meyve sebzeleri tüketin. Parmaklarınızı kütletiyorsanız stres topu kullanın. Sigara içiyorsanız elektronik sigara ya da nikotin sakızları çiğneyin.
  • Arkadaşlarınız ile iddiaya girin. Bir süre zarfı belirleyin ve o zamana kadar eğer kötü alışkanlığı yapmaz iseniz bir yemeğe çıkın, kaybeden olmayın!
  • Genel olarak yapmamanız gereken kötü alışkanlıklar aşırı alkol ve sigara tüketimi, parmak emme, tırnak yeme, aşırı televizyon izleme, parmak kütletme gibi süreçlerdir. Pozitif düşünün, kendinize inanın ve başarın. Kendinize karşı nazik ve sabırlı olun, unutmayın ki kötü alışkanlıkları bırakmak bazen profesyonel yardım da gerektirebilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir