Kızgın İnsan Nasıl Sakinleştirilir?


Bazen, kızgın kişiyi nasıl sakinleştirebileceğinizi bilmek zor olabiliyor ve kızgınlığa karşı verilen karşılıklar genellikle kızgınlığı körüklüyor. İnsanların, kızgın birini sakinleştirebilmek için kullanabilecekleri ve negatif sonuçları en aza indirebilecekleri stratejiler var.

Kızgın, Gergin ve Depresyondaysanız; Ne Yapmalısınız?

Sakin Bir Ses Tonu Kullanın

Birçok insan için, bağıran ya da yüksek sesle konuşan bir kişinin yaklaşmasına karşı verilen doğal tepki, yaklaşan kişiden daha da yüksek sesle konuşmaktır. Yüksek sesle konuşmanın, sakin bir ses tonuyla konuşmaya nazaran, karşıdakinin dikkatini daha çok çekeceğine dair bir yanlış anlaşılma durumu var. Oysa bu davranış, problemi kalıcı hale getirir ve sonuçta kızgın kişi daha da yüksek sesle konuşur ya da bağırır. Bağırma yarışını engellemek için, normal ses tonunuzu koruyun.

Tehditkar Olmayan Bir Şekilde Durun

Bir kişinin doğrudan önünde ya da kişisel alanında durmak, öfkeli bir kişinin tehdit edildiğini hissetmesine ve öfke patlamasına sebep olabilir. Tehditkar olmayan duruş, kişinin hafif yanında gerçekleşen, kişinin çıkış alanını engellemeyen duruştur.

Neyin Yanlış Olduğu Hakkında Konuşmayın

Bir kişi kızdığı zaman bir çatışmayı çözüme ulaştırmak neredeyse imkansızdır. Öfkeli duygular, mantıklı düşünmeyi ve akıl yürütmeyi engelleyebilir. Kızgın olan kişiye mantıksız ya da akıl dışı olduğunu söylemekten kaçının. Kişi sakineştiğinde, onu kızdıran şeyin ne olduğu ve sorunun çözümü hakkında sizinle konuşabilir.

Dinleyin

dinlemek

Bir kişi genellikle kimsenin kendisini dinlemediğini hissettiği için kızar. “Kızgın olduğunu söylediğini duyuyorum” ya da “Kimsenin ilgilenmediğini düşünüyorsun” gibi yansıtıcı ifadeler kullanın. Söylediği bir şey yanlışsa, kişiyle tartışmaya girmekten kaçının. Kişi sakinleştiği zaman bu tür yanlışları sorgulamak isteyebilirsiniz; ancak kişi kızgınken bunu yapmak, kişiyi sadece daha fazla kızdıracaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir