Başarı

Kişisel Gelişiminizi Hızlandıracak 30 Şaşırtıcı Bilgi


Yine bir senenin ortalarına yaklaştığımız bu dönemde, yeni yıla girerken hepimizin aklında bazı planlar vardı. Peki, kaçımız sene başında kurduğumuz planları tam anlamıyla gerçekleştirebildik? İçinde bulunduğumuz yılı yarıladığımız şu sıralarda, zaman bazılarımız için başarılı, bazılarımız için ortalama geçerken, bazılarımız da yeni bir yılı sabırsızlıkla beklemeye başladı bile. 

Aslına bakarsanız geçmişe takılı kalmak çok akıllıca değildir, önemli olan hedeflerinizden sapmamaktır. Yapmayı planladığınız şeylere ne kadar zaman harcadığınız veya onun için ne kadar uğraştığınız daha önemlidir. Bu yıl başarısız olmuş olabilirsiniz fakat önünüzde kocaman bir sene daha var. Biz de episkoterapi.net ekibi olarak sizlere kişisel gelişiminizi hızlandıracak 30 şaşırtıcı ipucu hazırladık.

İşte, kişisel gelişiminizi hızlandıracak 30 şaşırtıcı ipucu:

1. Sevdiğiniz şeyleri yapın

Kendi yolunuzdan gidin. Kalabalığı peşinden gitmeyi bırakırsanız, başarıyı bulacaksınız.

2. Başarısızlık hikâyelerini öğrenin

Yalnızca başarı öykülerine okumaya ve bu öykülerden bir şeyler öğrenmeye odaklıyız. Aslında başarısızlık öykülerinden öğrenebileceğiniz çok daha fazla şey, edinebileceğiniz çok daha fazla tecrübe vardır. Başarısızlık öykülerini okuyun ve bu öykülerden ders çıkarın.

3. Hırslı olun, aynı zamanda plan yapın

Hırs ve planlama olmadan yola çıkmayın. Büyük düşünün ancak planlarınızı adım adım yapın. Basamak atlamadan, her basamağa emin adımlar atarak ilerleyin.

4. Tutkularınızın peşinden gidin

Hayallerinizi ve tutkularınızı sonuna kadar takip edin. Başarı en derinde olsa bile, peşinden gittiğiniz zaman onu bulacaksınızdır.

5. Yaratıcı olun

Yaratıcılık her zaman kendiliğinden gelmez. Yenilikçi, farklı ve daha iyi olmak için bilinçli bir çaba gösterin.

6. Kişisel gelişim kitapları okuyun

Kişisel gelişim kitapları yüksek hedeflere ulaşmanızda size fazlasıyla yardım eder. Robin Sharma’nın Ferrari’sini Satan Bilge, Eckhart Tolle’ın Şimdinin Gücü ve Malcolm Gladwell’in Çizginin Dışındakiler gibi kitaplar zihninizi geliştirerek, hayata ve hayatın içinde yaşadığımız anlara farklı açılardan bakmamıza yardımcı oluyor.

7. Gerçekçi olun

Her şey gerçekçi olmakla ilgilidir. Hem asla mümkün olmayan hedeflerin peşinden koşmamak ve boşa zaman harcamamak için hem de yaptığımız hataları dışarıdan bir gözle görebilmek için gerçekçi olmak çok önemlidir.

8. Maddeci olmayın

Materyalistik, yani maddecilik her şeyin maddeden meydana geldiğini savunan felsefi bir kuramdır. Materyalizm açgözlülük uyandırır ve bu da başarısızlığın en temel nedenlerinden biridir.

9. İyi bir dinleyici olun

Daha iyi ilişkiler geliştirmeniz ve çevrenizdekilerle daha iyi bir iletişim halinde olmanız için iyi bir dinleyici olmak altın kurallardan biridir.

10. Elinizden gelenin en iyisini yapın

Yaptığınız her şeyi %100’ünüzü vererek yapın, ancak nerede durmanız gerektiğini ve nerede tekrar harekete geçmeniz gerektiğini bilin.

11. Güçlü alışkanlıklar edinin

Olumlu alışkanlıklar sihirli bir şekilde kişisel gelişim ve kişisel başarı oranını arttırır.

12. İnsanları etkilemeye çalışmayın

Kimseyi etkilemek için uğraşmayın. Güvenilir insanların başkalarını etkilemeye ihtiyacı yoktur.

13. Doğal bir lider olun

İkili ilişkilerdeki vücut dilinizi ve iletişim becerilerinizi geliştirin.

14. İş politikasını iyi anlayın

İş politikası doğrultusunda diğer kişilerle nasıl iletişime geçileceğini bilmek, kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkmanızı sağlayacaktır.

15. Biraz gizemli olun

Her şeyinizi ifade etmekten kaçının. Biraz gizemli olmakta fayda var.

16. Eğlenecek hobiler edinin

Hobileriniz yalnızca yaşam kalitenizi yükseltmekle kalmaz kariyerinize de katkı sağlar.

17. Başkalarına öğretin

Bir başkasına bilgi aktarmak, becerilerinizi kullanmanızı geliştirir ve aynı zamanda sizin de yeni şeyler öğrenmenizi sağlar.

18. Yaratıcı insanlarla vakit geçirin

Çevrenizde örnek aldığınız, onun gibi olmak istediğiniz yaratıcı insanlar bulundurursanız, sizin gelişmenize yardımcı olurlar

19. Kendinizi sevin

Önceliklerinize sağlığınızı, duygularınızı ve ailenizi koyun.

20. Disiplinli olun

Kişisel gelişimin sürekli hale gelmesindeki en önemli nokta disiplinli ve tutarlı olmaktır.

21. Yaşam kalitenizi sürekli olarak iyileştirmeye çalışın

Yaşamınızda aşamalı olarak değişiklikler yapmak kişisel gelişiminiz açısından olumlu sonuçlar doğurur.

22. Size gerekli olan becerileri edinmeye çalışın

Kariyerinizde bir sonraki basamağa sıçrayabilmek için size gerekli olan becerileri öğretebilecek kurslara, eğitim oturumlarına katılın ve kendinizi bu yönde geliştirmek için çaba sarf edin.

23. Meraklı olun

Kişisel gelişiminizi hızlandıracak en önemli unsurlardan biri meraklı olmaktır. Meraklı insanlar, daha fazla soru sorduğu ve daha fazla bilgi edindiği için daha başarılı olurlar. Merakınızı dizginlemeyin, soru sorun.

24. Dış görünümünüze dikkat edin

Sağlıklı bir beslenme programı ve düzenli olarak spor yapmak zihinsel olarak zinde olmanızı sağlar. Ayrıca iyi bir dış görünüm karşı tarafa verebileceğiniz ilk intiba açısından önemlidir.

25. Ertelemeyin

Şimdi yapılması gereken bir şey varsa şimdi yapın, sonraya ertelemeyin ve kesinlikle bu erteleme durumunu alışkanlık haline getirmeyin.

26. Erken kalkın

Sabahın erken saatleri vücudunuzun ve zihninizin en verimli işlediği saatlerdir, bu durumdan faydalanın.

27. Gönüllü olarak işler yapın

Gönüllü olarak sosyal sorumluluk projelerine ve işlere katılın. Gönüllü olarak iş yapmak tecrübenizi ve tanınırlığınızı arttıracaktır.

28. İnsanlara yardım edin

Birine bir yardım eli uzatmak ve yardımı sonuna kadar yerine getirebilmek oldukça önemlidir. Hem yaptığınız iyiliklerin bir gün sizi bulması gibi güzel bir huyu vardır.

29. Bir kariyer planı yapın

Kişisel gelişiminizi hızlandıracak bir plana sahip olmak, kariyer hedeflerinize ulaşmak için nelere ihtiyacınız olduğunu ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini size gösterecektir.

30. Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulun

Kötü alışkanlıklarınız varsa, onlara para ve zaman harcamaktan vazgeçin. Kötü alışkanlıklarınız için harcadığınız zaman ve parayı hedefleriniz doğrultusunda kullanın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir