Tükenmişlik
Tükenmişlik

Kendi Yaşam Koçunuz Olmak İçin Yapabileceğiniz 4 Şey


Herkesin bir desteğe ihtiyacı vardır. Hayatın keşmekeşi içerisinde, stres ve koşuşturmaca dolu günler geçiriyoruz. Hepimiz zaman zaman tükendiğimizi, artık gücümüzün kalmadığını ve motivasyon olarak en dibi gördüğümüzü düşünüyoruz. Bu tip zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz şey, bizi motive eden ve yola çıkarken koyduğumuz hedeflere tekrar odaklanmamızı sağlayacak, psikolojik olarak bize destek olan birileri oluyor. Birçok kişi kısa veya uzun vadede hedeflerine ulaşabilmek için profesyonel yaşam koçlarından destek almayı tercih ediyor. Peki, hiç kendi kendinizin yaşam koçu olabileceğinizi düşündünüz mü?

İşte, kendi yaşam koçunuz olmak için yapabileceğiniz 4 şey:

1. Geliştirmeniz gereken yönlerinizi belirleyin

Bu konuda ilk atmanız gereken adım, kendinizde eksik olan şeylerin farkına varıp, bu eksik yönlerinizi geliştirme odaklı hareket etmeniz olmalıdır. Kendinize dürüst olun ve bir yerden başlayın. Belki daha fazla egzersiz yaparak daha sağlıklı bir hayat sürmeye başlayabilir ya da kişisel gelişim kitapları ve genel kültür okuyarak kendinizi bu alanda geliştirmek isteyebilirsiniz. Unutmamanız gereken bir nokta da kendinizdeki eksik yönlerin her birine teker teker odaklanıp, acele etmeden bu eksik yönlerinizi geliştirmelisiniz.

2. Değişiminize odaklanın

Hayatınızda herhangi bir değişim yapmak için güçlü yönlerinize odaklanmanız gerekirken, zayıf yönlerinizi ve kendinize zorluk çıkarabileceğiniz durumları da bilmek aynı derecede önemlidir. Kendinize karşı dürüst olabilmek, bir eylem planı oluştururken en gerekli şeydir. Hepimiz zorluklar yaşıyoruz, ancak doğru zihin yapısı ve stratejilerle, güçlü bir şekilde ayağa kalkmak tamamıyla sizin elinizdedir. Buradaki rolünüz, kendinize karşı dürüst olmak ve “yapabilirim” odaklı zihin yapısından ayrılmamaya özen göstermektir.

3. Zihninizi geliştirin

Eğitimli ve geliştirilmiş bir zihin en büyük silahınız ve en sağlam kalkanınızdır. Geliştirilmiş zihin günlük yaşamda karşılaşacağınız sorunlar ve bu sorunların çözümü noktasında uygulayabileceğiniz pratik çözümler ve farklı taktikler geliştirmenize yardımcı olur. Zor durumların üstesinden gelmeniz eğitimli ve geliştirilmiş bir zihinle daha da kolaylaşır. Zorluklarla nasıl başa çıkılacağı, olumlu bir zihin yapısının nasıl benimseneceği ve hedeflerinize ulaşmak için kısa vadeli planların nasıl organize edileceği hakkında yol boyunca size yardımcı olacak tek şey zihninizdir. Kendi yaşam koçunuz olma yolunda yapmanız gereken en önemli şey, elinizden geldiğince çok şey öğrenmek için zaman ayırmak olacaktır.

4. Başkalarından öğrenin

Sizin şu an yapmayı planladığınız değişiklikleri sizden önce gerçekleştiren insanlar var. Bu insanların tecrübelerinden faydalanmak sizin için oldukça faydalı olacaktır. Araştırın ve kendisinin yaşam koçu olarak, kendisini geliştiren insanların hikâyelerini okuyun, röportajlarını dinleyin.

Ünlü yaşam koçu Tony Robbins başarılı olmanın yolunun, hayatta başarılı olan insanları model almaktan geçtiğini söyler. Bu gelişimi göstermiş ve hedeflerine ulaşan kişiler kendi hikâyelerini paylaşmaya oldukça açıktır. Hatta onların çoktan geçtiği bu yola yeni çıkanlara kılavuzluk etmesi için ipuçları ve bazı taktikler verirler. O insanların yaptığı hataları duyarak tecrübe edinebilir, onların bu yolda yaptığı hatalara düşmeyebilirsiniz.

Kendi yaşam koçunuz olmaya karar verdiğinizde, iç dünyanıza biraz daha yakınlaşırsınız ve içinizde bir yerlerde sahip olduğunuzun hiç farkında olmadığınız bir gücü görürsünüz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir