Anksiyete
Anksiyete

Kaygı Bozukluğu Nasıl Anlaşılır?


Anksiyete bozukluğu olarak da bilinen kaygı bozukluğu, psikoloji alanında incelenen ve dikkate alınması gereken bir konudur. Günlük yaşamın stresinden, yaşanan kötü olaylardan veya diğer olaylardan dolayı kişilerde kaygı bozukluğu görülebilir ve bu durum oldukça doğaldır.

Kaygı, günlük yaşantının içerisinde yer alan bir parçadır. Kaygıda önemli olan sorunlarla başa çıkabilmektir. Bu durumu büyük bir sorun haline getirmek yerine klinik veya psikolojik yöntemleri uygulamak gerekir. Kaygının bir bozukluk olarak görülmesi ‘yaygın anksiyete bozukluğu’ olarak tabir edilir. Sürekli olarak aşırı bir şekilde ve durumla ilgisi olmayan konularda endişe duyulması haline denir. Bu durum kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkiler. Olaylar, kişilerin denetimlerinden çıkar ve bu kişiler her durumu kötü sonuçlanacakmış gibi düşünür.

6 Ay Boyunca Devam Ediyor Mu?

Aşırı endişe ve kaygı bozukluğunun nedenleri arasında sağlık, aile, iş, para ve başarı gibi konular yer alır. Kaygı bozukluğunun 6 ay boyunca devam etmesi bunun artık bir rahatsızlık olarak değerlendirilmesine yol açar. Endişe bozukluğunun hayat boyunca görülme olasılığı yüzde 5 civarındadır. Yaşla birlikte bu rahatsızlığın görülme olasılığı da artar.

Korkak ve Güçsüz mü Hissediyorsunuz?

Bu rahatsızlığın anlaşılması için birçok belirti aynı anda ortaya çıkmalıdır. Kişiler genel olarak hiçbir durum yokken kendilerini korkak ve güçsüz hisseder. Sakinleşememe hali ve panik havası gün içerisinde kendisini çok sık gösterir. Bununla birlikte yorgunluk, baş ağrısı, kas ağrıları, yutmada zorluk, titreme, çabuk sinirlenme, bulantı, sersemlik, sıcak basması gibi fiziksel etkiler de görülür.

Çocukluk Döneminiz Nasıldı?

Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde kişilerin çocukluk ve gençlik dönemleri oldukça etkilidir. Hastalık etkisini bazı dönemlerde kaybetse de karşılaşılan en ufak zorlukta kendisini yeniden gösterir. Kalıtsal etkenler, beyindeki nörokimyasalların değişime uğraması, stres verici yaşam etkileri de kaygı bozukluğunun ortaya çıkmasına etkilidir.

Tedavisi Var Mı?

Kaygı bozukluklarında ilk olarak yapılması gereken durum bir psikiyatri uzmanından yardım almaktır. Bunun sonucunda endişelerin nedenleri incelenir. Çoğu hasta, tedavi sonucunda iyileşir. Antidepresan ve anksiyolotik ilaçlar tedavide kullanılır. İlaçlar etkilerini birkaç haftadan önce göstermez. Bu nedenle tedaviye uzun süre devam edilmelidir. Tam düzelmenin ardından da 1 yıl boyunca doktor kontrolünde tedaviye devam edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir