Karizmatik Olmanın Yolları


Her insan, sosyal yaşantısında karizmatik görünmek ve karşısındaki insanları etkileyebilmek ister. Çoğu zaman yapılan ufak hatalarla karizmatik görünmek yerine itici olabilirsiniz. Peki, karizmatik olmanın yolları nelerdir ve nelere dikkat etmek gerekir ?

Yapılan araştırmalara göre, karizmatiklik birçok yeteneğin bir araya gelmesinden ortaya çıkıyor. Yeteneklerinizi geliştirerek karizmatik olabilirsiniz. İşte karizmatik olmanın sırları :

Özgüven

İnsanların en çok dikkat ettiği noktalardan biridir “özgüven” konusu. Özgüvenli olmanız, karşınızdakine güç ve güven vermektedir. Özgüvenli görünebilmeniz için, size yöneltilen sorulara akıcı bir şekilde cevap verebilmeniz gerekir. Bir soru karşısında sergilediğiniz tedirgin tavır karşınızdaki insanı rahatsız edecek ve şüpheye düşürecektir. Söylediğiniz şeylerin arkasında durmanız da bu konuda oldukça önemlidir. Ayrıca özgüven sahibi birey daima dik durabilmelidir.

Etkili ve Güzel Konuşma Yeteneği

Konuşmalarınızdaki incelik ve kibarlık karşınızdakileri oldukça etkiler. Doğru bir şekilde konuşabilmeniz için öncelikle ses tonunuzu kontrol edebilmelisiniz.  Ses tonunuzun uygunluğu sayesinde konuştuklarınızdan emin görünebilirsiniz. Kuşkulu sözlerden de uzak durmalısınız. Cümlelerinizde “tam emin değilim, bilmiyorum, olabilir” gibi sözcüklere fazla yer vermemelisiniz. Şüpheli konuşmalarınız karşınızdaki insanları rahatsız edecektir. İş başvurularınızda da bu konuya özen göstermeniz faydalı olacaktır.

Duyguları Doğru İfade Edebilme

Duygularınızı nasıl tanımlayacağınızı bilmeniz gerekir. Duygularınızın farkına vardıktan ve duygularınızdan emin olduktan sonra onları ifade etmeniz oldukça önemlidir. Duygularınızı ifade ederken abartıdan da uzak durmalısınız. Duygularınızın, ne bir eksiğini ne de bir fazlasını ifade etmelisiniz. Ne kadar sahici olursanız duygularınız o kadar iyi anlaşılacaktır.

Vizyon Sahibi Olmak

Hedefleri olan insanlar her zaman saygı duyulan kişiler olmuştur. İdealist tavırlarınız ve hedefleriniz ile ilgili konuşmalarınız karşınızdaki insanda iyi bir izlenim yaratacaktır. Birtakım ilkelerinizin ve değerlerinizin olması duruşunuzu sağlamlaştıracaktır. İlkeli bir yapıya sahip oluşunuz karşınızdaki insanda merak uyandıracak ve ilgi çekecektir. Vizyon sahibi olmanız, karizmanızın yanı sıra saygınlığınızı da arttıracaktır.

Başkalarını Dinlemek ve Anlamak

Karşınızdaki insan konuşurken dikkatli bir şekilde dinlemelisiniz ve başka şeylere yönelmemelisiniz. Dikkatinizin dağınık olması karşınızdaki insandan sıkıldığınızı gösterir ve saygısızlık olarak değerlendirilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir