Kardeş Kıskançlığı Çocuğun Psikolojisini Bozar Mı?


Bazı çocuklar yeni bir kardeşinin olacağını öğrendikten sonra mutlu olurken bazıları içinse bu çok sinir bozucu bir durum olabilir. Çoğunlukla 2 ile 6 yaş arasındaki çocuklarda kardeş kıskançlığı daha sık görülen bir durumdur. Annenin çocuğuna olan sevgisinin ve ilgisinin yeni doğan bir kardeş olduğu zaman azalacağı hatta yok olacağı düşüncesi çocukta kardeş kıskançlığının başlıca nedenidir.

Çocukların hayal dünyaları daha geniş olduğu için olayları abartma özellikleri sayesinde bu durumu çok büyütebilirler. Peki kardeş kıskançlığı nasıl geçer ya da çoğu aile için büyük bir sorun olabilen kardeş kıskançlığı için neler yapılabilir? Yazımızın ilerleyen satırlarında bu sorulara cevap bulacağız. Annenin hamile olduğu sırada çocuk hem annesindeki değişimler hem de çevredeki insanların da bebeğe olan ilgilerini kıskanmaya başlar ve bu da kardeş kıskançlığının ortaya çıkmasında büyük bir etmendir. Kardeş kıskançlığı nasıl geçer ve kardeş kıskançlığı için neler yapılabilir? Gelin hep birlikte bu konuda uzmanlar neler tavsiye ediyor bakalım.

Kardeş kıskançlığının belirtileri

– Ağlama, bağırma ya da sürekli bir şeyler isteyerek çocuk dikkat çekmeye çalışır.

– Böyle durumlarda çocuk ya kardeşini çok korur ya da ona karşı saldırgan bir duruş sergiler.

– Daha önceleri neşeli ve konuşkan olan çocuk kardeşinin olmasıyla birlikte içe kapanık, sessiz ve mutsuz olabilir.

– Anne ya da babaya sürekli beni seviyor musunuz diye soru sorabilir.

– Anne bebeği emzireceği zaman üzerine tırmanma ya da bebeksi hareketler sergileme durumları görülebilir.

– Saldırgan bir hal, yemek yememe ya da kendini ezik hissetme gibi durumlar çocukta psikolojinin çok bozulduğunu belirten bir durumdur.

   Kardeş kıskançlığı için neler yapılabilir ve kardeş kıskançlığı nasıl geçer?

– Burada en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Aile çocuklarını karşılarına alıp kardeşinin olacağını uygun bir üslupla anlatmalıdırlar.

– Çocuklarını ihmal etmediklerini ve onu da sevdiklerini hem hediyeler alarak hem de sözlü olarak dile getirmelidirler.

– Çocuğa yeni kardeşi olacağı için çeşitli sorumluluklar yüklemek yerine bebek alışverişinde onunda fikirlerini sorabilirsiniz.

– Çocukla konuşurken önce iyi davranışlarından başlayarak konuşun sonra düzelmesini istediğiniz davranışlarını uygun bir dille söyleyin.

– Anne veya baba biri bebekle ilgilenirken diğeri çocukla ilgilenmelidir.

– Kardeşler arasında asla kıyaslama yapmayın.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir