Pozitif

İş Yerinde Pozitif Olmak İçin Neler Yapılabilir?


İş hayatı stresli bir hayat. Bazen öyle şeyler olur ki insanın “nereden geldim buraya?”,”kurmaz olaydım şu firmayı?” benzeri isyan kokan cümleler söyleyesi gelir. İşte böyle bizi bezdiren ve isyan ettiren durumların en önemli panzehiri pozitif olmak. Birçok kişi için pozitif olmak sadece laf kalabalıklığından ibaret olsa da pozitif bir düşünce tarzı sorunlardan daha kolay kurtulmayı sağlayabilir. Pozitif olmak kolay değil; ama yapılabilecek bazı küçük ve basit şeyler pozitif olmayı kolaylaştırabilir. Mesela:

Sorunu Değil, Çözümü Düşünmek

Bir sorunla karşılaştığımızda çoğumuz o sorunla ilgili şikayetlerimizi başkalarıyla paylaşmaya başlarız ve devamlı o sorunu düşünürüz. Bu şekilde bir davranış sorunu olduğundan daha büyükmüş gibi düşünmemize neden olur.

Sorunlarla karşılaştığımızda aslında yapmamız gereken sorunu düşünmek yerine tam aksi yönde hareket edip çözümü düşünmek. Örneğin, “Yandık, bittik, hiç müşterimiz yok “diyerek ağıtlar yakmak yerine “Müşterimiz olması için ne yapmalıyız?” sorusunu sormak müşterisizlik probleminin çözümünde bize yardımcı olabilecek cevaplar bulmamızı sağlayabilir.

Gülümsemek

gülümseme

Dünya üstünde gülebilen insan sayısı ne yazık ki her geçen gün azalıyor. İnsanlar kendilerini işlerine verdikçe gülmeyi unutuyorlar. İşler ne kadar kötü giderse gitsin gülümseyebilmek pozitif enerji yaymak demektir. Çalışanlarımızın hatalarına bağırarak karşılık vermek yerine onlara gülümseyip onları anlamaya çalışmak onları rahatlatabilir ki rahatlayan ve hatasını anlayan kişilerin aynı hatayı tekrarlama oranı daha düşüktür.

Nerede olursak olalım Gani Müjde‘nin yıllar önce söylediği cümleyi aklımızdan çıkarmayalım: “Kahkahaya vergi yok. Gülmesini bilmeyen dükkan açmasın”

Çalışanlarla İyi İlişkiler Kurmak

İşyerimizde çalışan kişilerle devamlı olarak patron-çalışan ilişkisi kurup durmadan bunun vurgusunu yapmak onların bize olan sevgisini, yaptıkları işe olan bağlıklık ve isteklerini olumsuz etkiler.

İnsanlar kendilerine insan olarak değer veren insanlara beraber çalışmayı isterler. Bazen yapılacak çok küçük şeyler çalışanlarla ilişkilerimize çok önemli katkıda bulunur. Mesela, “Çocuğunun hasta olduğunu duydum. Geçmiş olsun. Yardımcı olabileceğim bir şey var mı?” gibi bir soru veya  “Bugün senin doğum günün. Benden sana izin. Git bu güzel günü ailenle veya sevdiklerinle beraber geçir.” gibi sadece onlara özel birkaç cümle çalışanlarla bağların güçlendirilmesine katkı sağlar.

Biz onlara onların yanında olduğumuzu ve onları önemsediğimizi gösterdikçe, onlar da bize ve işlerine karşı daha pozitif düşüncelere sahip olacaklardır.

Çalışma Masasını Düzgün Tutmak

Günde belki de en az 7-8 saatimizi ofisimizde masamızın etrafında geçiriyoruz. Bir başka deyişle gün boyunca en uzun süre baktığımız şeylerden biri masamız. Masamızın üstü ne kadar dağınık olursa düşüncelerimiz de o kadar dağınık olur. Bu da bizi negatifliğe götürür. Olumlu düşüncelere sahip olmaya masamızı toplayarak başlayabiliriz.

Bu Yazı Da Hoşunuza Gidebilir  Çinliler İle Ne Konuşulur, Ne Konuşulmaz?

Öğrenmeye Devam Etmek

İnsan bir şeyler öğrendikçe mutlu olur. Mutlu oldukça daha fazla şey öğrenmeye çalışır.

Devamlı olarak bir şeyler öğrenmeye çalışan insanları bu öğrenme hissi o kadar çok meşgul eder ki, başka şeyle düşünmeye vakitleri kalmaz.

Ama devamlı olarak oturup zamanını sadece oyun oynamak ve çay içmekle geçiren kişiler, ister istemez kafalarında belki de olması hiç muhtemel olmayan senaryolar yazmaya başlarlar. Sonra da bu senaryolara inanıp sanki hayatları çok kötü gidiyormuşçasına hareket ederler.

Kendini Ödüllendirmek

Ödüllendirilmeyi herkes sever; ama çoğu kişi nedense ödülü hep başkasının vermesini bekler. Aslında zaman zaman yaptığımız güzel şeylerin ardından kendimize birtakım ödüller vermemiz de lazım. Bu ödül “yakındaki bir kafeden yalnız başına kahve içmek.” gibi çok basit bir ödül de olabilir. Güzel şeyler sonrasında kendimize vereceğimiz bu tarz küçük ödüller dahi daha sonrası için bizi motive edebilir. Çünkü güzel şeylerin olacağını düşünerek yaşamak güzel şelerin olması için temel atmaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir