İş Tekliflerini Değerlendirirken Nelere Dikkat Edilir?


Küresel kriz dünyanın birçok ülkesinde işsizlik oranlarının artmasına neden olmuştur. Ancak diğer bir sorun da çalışan kişilerin çoğunluğunun işlerinde mutlu olmamasıdır. Kişiler aldıkları iş tekliflerini değerlendirirken bazı noktalara dikkat etmeli, yalnızca çalışmanın değil mutlu bir şekilde çalışmanın önemli olduğunu unutmamaları gerekir.

  • İş Tanımı 

Teklif edilen iş tanımının ne olduğu ve bu tanımın teklifi alan kişinin kişiliğine ve kariyer planlarına uygun olması oldukça önemli bir faktördür. İş tanımı doğal olarak kişinin çalışmaya başladıktan sonra hangi görev ve sorumlulukları üstleneceğini belirler. Dolayısıyla herhangi bir iş teklifini değerlendirirken iş tanımının kişinin ihtiyaç ve beklentilerine ne kadar uyum sağladığı göz önünde bulundurulmalıdır.

  • Maaş 

Herkesin kariyer planında maaş beklentisi yaklaşık olarak bellidir. Kişi iş teklifini değerlendirirken kendisine teklif edilen maaşın yaşam standartlarına ve beklentilerine uygun olup olmadığını analiz etmek durumundadır. Ayrıca teklif edilen işe benzer işlerde çalışan kişilerin ortalama ne kadar maaş aldıklarını bilmek de yol gösterici olabilir.

  • Terfi İmkanı 

İş yaşamında başarılı olmak ve yapılan işten hem maddi hem de manevi anlamda tatmin duyabilmek için terfi imkanı çok önemlidir. Araştırmalar, terfi imkanı olmayan işlerde çalışan kişilerin birkaç yıl sonra işlerinden kendi rızalarıyla ayrıldıklarını ortaya koymuştur. Bunun en büyük nedeni çalışanların “işin monotonlaştığını” düşünmesidir. Daha iyi ya da daha başarılı olduğunda bunun karşılığında hiçbir ödül almayacağını düşünen kişinin iş hayatı monotonlaşır ve sıkıcı olmaya başlar. Elbette bu durum kişiden kişiye değişebilir, ancak genel anlamda terfi imkanı bulunan işleri tercih etmek daha mutlu ve daha uzun sürecek bir iş deneyimi kazanılmasına yardımcı olur.

  • İş Konusunda Beklentiler 

Herkesin hayallerinde mutlu ve başarılı olabileceğini düşündüğü bir iş vardır. Ancak çoğu zaman ideal olarak belirlenen iş yapılamayabilir. Bu durumda kişinin ideali olan işe en yatkın ve en benzeyen iş seçildiğinde daha huzurlu bir çalışma ortamı oluşur. İş teklifi alan kişiler yalnızca maaş ya da statü gibi özelliklerine değil, bu işin gerçekten istedikleri işe benzeyip benzemediğine de dikkat etmelidir.

  • Çalışma Saatleri 

Çalışma saatleri bir çalışanın iş yeriyle ve işiyle ilgili düşüncelerini belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Bu nedenle kişi iş teklifi aldığı yerin çalışma saatlerini öğrenmeli, kendi hayatına uygun olup olmadığını analiz etmelidir. Ayrıca şirketlerin çalışma saatleri bazen resmi olarak belirtildiği gibi uygulanmayabilir. Böyle bir durumda iş yerinde pratikte uygulanan çalışma saatlerini öğrenmek için uygun bir dille çalışanlarla konuşmak ya da açıkça iş görüşmesi yapılan kişiye bu durumu sormak yerinde bir karar olacaktır.

  • İş Yerinin Konumu 

İş yerinin eve uzaklığı çalışan kişilerin hayat standartlarını direkt olarak etkiler. 10 saatlik bir mesai sonrasında eve gitmek için 2 saatini trafikte geçiren bir çalışanın yorulması ve ertesi gün için verimini kaybetmesi muhtemeldir. Dolayısıyla en ideali iş yerinin eve yakın olmasıdır. İş teklifi alan kişiler iş yerinin evlerine uzaklığına dikkat etmeli, izin günleri hariç her gün sabah ve akşam aynı yolu iki kez gitmek zorunda olduklarını unutmamalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.