Hipnoz
Hipnoz

Hipnoz Nedir?


Hipnoz Yunanca da uyumak anlamına gelmektedir. Hipnoz olmuş kişi bilinçsiz bir şekilde tam uyku durumu olarak da ifade edilmez. Bilinçli olarak yaşanan hipnoz sırasında bireyler terapistin söyleyeceği her şeyi, aksi belirtilmediği zaman dışarıdan gelecek olan diğer çeşitli sesleri duymaktadır, kendisine ait düşüncelerin farkında olup ve hipnozdan çıktıktan sonra her şeyi hatırlar.

Hipnoz, en çok bilinen haliyle uyku ile uyanıklık arasında bir durumdur. Başka bir terimle trans halidir. Diğer bir ifade ile kendinden geçme olarak bilinir. Hipnoz etkisinde olan bir kişi çevredeki uyarılara kendini kapatır. Sadece hipnozu yapan kişinin komutlarına uyar. Hipnozu yapan kişiyi dikkatle dinler, dediklerini yapar.

Telkin ve tedavi yöntemi olup insanlarda olumlu etkileri vardır. İyileşme de oldukça etkilidir. Yeterli tedavisi uygulandığı zaman bilinçdışında kalıcı değişmeler ve iyileşmeler görülür. Hipnoz sırasında bilinç tamamen yok olmaz. Hipnoz ile uyutulan bir kişi normal bir kişi için son derece zor olan davranışları yapabilir. Günümüzde genelde tıbbın ve ilaçların kullanımının yeterli olmadığı durumlarda kullanılan bir yöntem olarak bilinmektedir. Örneğin; insanların vücudunun kimyasal tedaviye elverişli olmadığı zamanlarda uygulanır.

Hipnoz Kimlere Faydalı Olur?

Hipnoz alternatif tıpta kendisine sağlam bir yer edinmiştir. Hangi mesleğe sahip olursa olsun hipnoz öğrenilebilen bir şeydir. Çok sayıda meslek etkinliğini artırmak amacıyla kullanabilir ve bunlardan bir kısmını örnek olarak verecek olursak bunlar; zayıflama, fobiler, öğrenme isteksizliği, sigarayı bırakma, özgüven eksikliği, istemsiz alışkanlıklar, cinsel problemler, dil öğrenme, altını ıslatma, uykusuzluk vb.

Hipnoz’un Yapılışı

Hipnoz yapılacak olan kişi ilk önce bir sandalyeye oturtulur. Hipnozu yapacak kişi bir obje, bakış ve ya telkin yoluyla karşısındaki kişiyi hipnotize etmeye başlar. Yavaş yavaş hipnotize olmaya başlayan kişi kendisinde ağırlık hissetmeye başlar. Giderek bir gevşeme ve ya sersemlik durumu yaşanır. Gözler kapalı olduğu halde gözlerde bir titreme gözükebilir. Zihinsel anlamda faaliyetlerde zayıflama, bacak ve kollarda uyuşukluk yaşanır. Zamanla etraf yavaş bir şekilde silinikleşir ve tamamen dış dünyayla olan ilişki kesilmeye başlar.

Hipnoz olan, hipnoz yapan kişisinin sesine şartlanır. Hipnoz olan kişi yaşanan bu durumda çevresinde bulunan gürültüleri hiçbir şekilde duymaz. Bu durumda asıl önemli olan şey kişinin hipnoz yapana olan inancıdır, bu kesinlikle olmalıdır. Zeki ve bununla birlikte hayal gücü fazlasıyla geniş olan kişiler kolay bir şekilde hipnoz olabilmektedirler. Askerler, aydınlar, disipline alışkın olan kişiler ve sporcular kolaylıkla hipnoz olabilirler.

Hipnoz’u Kimler Yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti yasalarında bunun tanımı yapılmamıştır. Gene de bu konunun suiistimale oldukça açık yönlerini göz önünde bulundurarak doktorlar, psikiyatrılar ve bu hususta eğitim almış olan mesleklerden herkes yapabilir. Hipnoz bu anlamda sanki birine kontrolü veriyormuş gibi, denetimimizi kaybettiriyormuş gibi gelse de aslına bakılırsa bu ilişkilerde karşılıklı olarak güvenle her gün olabilen bir durum konumundadır. Gün içerisinde farkına varılmadan da kişi birisini hipnoz edebilir ya da birilerini hipnotik etkisi altına girerek çıkabilir.

Hipnoz Hangi Durumlarda Yapılır

Hipnoz
Hipnoz

Hipnoz yaparken  kullanılan tekniklerin tümüne hipnotizma adı verilir. Ayrıca hipnoz bir kişinin isteği dışında uygulanan bir yöntem değildir. Hipnoz kişinin isteği ile olan bir durumdur. Hipnozun uygulandığı diğer durumlar;

Zayıflama;  Zayıflamak isteyen ve bir türlü zayıflayamayan bir kişi hipnoz sonucunda bilinçaltını uyararak yemek yeme alışkanlığı azalır. Böylece zayıflamaya başlar.

Fobiler; Hipnozun bire bir iyi geldiği durumlardan biridir. İnsanların fobilerinden kurtulmasına yardımcı olur. Örneğin; Kapalı alan, karanlık ortam, uçağa binememe vb.

Sigarayı Bırakma; Sigarayı bırakmak için bütün yolları denemiş olan bir kişi, bir de hipnoz yöntemini deneyebilir. Olumlu sonuçlar alanlar oldukça çoktur.

Özgüven Eksikliği; Toplum önünde kendini eksik hisseden, konuşmaya çekinen kişiler hipnoz yöntemi ile bu problemi yenebilir.

İstemsiz Alışkanlıklar; Tikleri (saç koparma, tırnak yeme vb.) olan insanlar bu istemsiz alışkanlıklarından hipnoz yöntemi ile kurtulabilir.

Uykusuzluk, sinirlilik; Sürekli uyku problemi yaşayanlar veya sürekli sinir olan insanlar bu yöntem ile bu olumsuzluklardan kurtulabilir.

Dil Öğrenme; Uzun süredir başka bir dil öğrenmek biri hipnoz yöntemi ile bilinçaltında bir etki bırakarak, öğrenmek istediğimiz dili daha kolay bir şekilde öğrenebiliriz.

Altını Islatma; Genelde çocuklukta karşılaştığımız bir durum olsa da, ileriki yaştaki insanlarda da görülebilir. Hipnoz yöntemi ile bu büyük problemden kurtulmak oldukça kolay olmaktadır.

Araştırmalara göre aşkta hipnoz durumu olarak kabul edilmiştir. Ya da televizyon izlerken, kitap okurken etrafımızda konuşulanları duymamamız da bütün dikkatimizi yaptığımız işe verip hipnoz olma durumu olarak kabul edilmektedir. Diğer bir durumda gece yatmadan önce saat 07.00 da kalkması gerektiğini düşünen birinin uyandığı zaman saatin tam 07.00 olması da bir hipnoz durumudur. Bazen kişilerin yapması gereken birçok işinin olması, bu işleri bitirdikten sonra ben bu işleri nasıl yetiştirdim diye düşünmesi de hipnoz durumu olarak algılanmaktadır. Kısacası günlük yaşantımızda da yaptığımız çoğu şey hipnoz telkin yöntemidir.

Bir genel kültür bilgisi olmasının yanı sıra zorlandığınız durumlarda sizde hipnoz yöntemini uygulamayı deneyebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir