Gün İçindeki Kısa Boşluklarda Yapabileceğiniz 5 Değerli Şey


Okula veya işe giderken, bankada sıra beklerken veya evde yemeğin pişmesi için beklerken zaman akıp geçiyor. Peki, biz bu gün içindeki küçük ama değerli olan zaman dilimlerinde faydalı şeyler yapıyor muyuz? Biz de bu yazımızda sizlere birkaç öneri sunmayı amaçladık.

İşte, gün içindeki kısa boşluklarda yapabileceğiniz 5 şey:

1- Bir arkadaşınızı veya bir yakınınızı arayın

Otobüsünüzün geleceği saatten daha erken mi çıkıp beklemeye başladınız? Yoksa otobüsünüz geç mi kaldı? Peki, bugün yakın arkadaşınızı veya anneannenizi aradınız mı? İşte tam da şuan telefonu elinize alıp onları aramanız için mükemmel bir zaman.

2- Bazı fotoğraflar çekin

Bir buluşma için arkadaşınızı mı bekliyorsunuz? Kendisi biraz gecikmiş olabilir. Bu süre zarfında çevrenizdeki nesnelerin, sokakların veya mağazaların fotoğraflarını çekin. ”Fotoğraf çekecek kadar güzel bir şey yok” demeyin. Etrafınızdaki her şey yeterince dikkatli olursanız yaratıcı bir şekilde yorumlanabilir.

3- Gözleriniz için biraz egzersiz yapın

Sahip olduğumuz akıllı telefonlar günlük hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor ve bununla beraber sürekli olarak baktığımız telefon ekranları ve diğer dijital ekranlar gözlerimizi fazlasıyla yoruyor. Gözlerinizi dinlendirmek için basit göz egzersizleri yapmayı deneyin. Örneğin;  yukarıdan aşağıya, sağdan sola, gözlerinizle geometrik şekiller çizin. Uzakta olan yeterli büyüklükteki bir yazıyı okumaya çalışın. Bunlar göz kaslarını güçlendirir, gözlerinizin daha zor yorulmasına neden olur.

4- Egzersiz yapın!

Bu kadar sınırlı zaman dilimleri içerisinde egzersiz mi yapılır?” dediğinizi duyar gibiyim. Hiç Tabata egzersizlerini duydunuz mu? Tabata egzersizleri 20 saniyelik egzersiz aralıklarından ve 10 saniyelik istirahatlerden oluşan toplamda 4 dakikalık bir mini-egzersiz programıdır. Şınavlar, squad hareketleri ve diz çekme hareketleri gibi hemen hemen her yerde rahatlıkla yapabileceğiniz ve gününüzün egzersiz yapmadan geçmesine engel olacak güzel bir programdır.

5- Kendinizle sessizce konuşun

Gün içinde yüzlerce insanla konuşuyoruz, onların fikirlerini öğrenip, fikir alıyoruz ve anlamsız bir ton diyalog kuruyoruz. Kendi düşüncelerimize ve hislerimize odaklanmayı unutuyoruz. Yarın yeni bir gün ve kendine 5 dakika ayıracağın bir zaman dilimi seç. Kendinle sohbet et, seni rahatsız eden bir şey olup olmadığını kendine sor veya üzerine düşündüğün bir konunun ne kadar yararlı olup olmadığı hakkında kendinle tartış. İnan ki bu ruh haline iyi gelecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir