Gülmenin Faydaları Nelerdir?


Gülmenin yararları kendisini ilk olarak psikoloji üzerinde gösterdiği gibi uzmanlar gülmenin faydaları üzerinde çalışmalar yaptıktan sonra gülmenin ayrıca metabolik faaliyetler açısından da çok faydalı olduğunu tespit etti. Günlük yaşamınızı inceleyecek olursanız gün içerisinde çeşitli nedenlerden dolayı güldüğünüzü ve daha sonrasında aşırı şekilde rahatladığınızı görebilirsiniz. Gülmek hatta kahkaha atmak insan için geliştirilmiş olan en iyi ilaçtır. Gülmenin faydalarından nasiplenmek istiyorsanız hayat akışı ne kadar olumsuz ilerlerse ilerlesin gülmeye çalışın. Bu sayede problemleri başınızdan defedebilirsiniz.

Geçmiş ve günümüz arasında kıyaslama yapıldığında yaşanılan stres açısından aslında hiçbir farkın olmadığı görülmektedir. Günümüzde yaşam koşulları her geçen gün iyileşse de geçim sıkıntısı buna paralel olarak etkilerini daha fazla gösterdiğinden dolayı stres insanlık tarihi boyunca en çok mücadele edilmek zorunda kalınan ruhsal problemlerden birisi olmuştur. Stres birçok hastalığın tetikleyicisi olduğundan dolayı uzun süre stres altında kalan kişilerde çeşitli sağlık sorunları baş gösterir. Uzmanlar bu yüzden insanları hayatı fazla önemsememesini ve gün içerisinde kahkaha atmasını önermektedir çünkü kahkaha atmak insanları bir süreliğine de olsa stresten uzaklaştırmakta ve hem ruhsal hem de fiziksel rahatlamanın olmasını sağlamaktadır.

Gülmek hayatta karşımıza çıkan olumsuzluklar ile mücadele etme kapasitemizin artmasını sağladığı gibi tıbbi açıdan da faydası olan bir eylemdir. Gülen bir kişi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda gülmenin kan dolaşımını hızını arttırdığı ve buna paralel olarak bağışıklık sistemini güçlendirdiği tespit edildi. Ayrıca güçlü bir şekilde kahkaha atmanın hipertansiyon, ülser, diyabet, arttir, felç ve çeşitli kalp hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Depresyon bu saymış olduğumuz hastalıkların ortaya çıkmasına etkilidir. Gülerek hatta kahkaha atarak depresyonun engellenmesi mümkün olduğundan dolayı depresyonu önlemeniz birçok hastalığın ortaya çıkmasını engelleyecektir.

Gülmek vücut için faydalı olan hormonların daha fazla salgılanmasını ve bu sayede iç organların kusursuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Metabolik sorunları olan kişilere gülmenin tavsiye ediliyor olmasının sebebi budur. Kahkaha atmak antihistaminlerin salgılanmasını ve bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemi güçlü olan kişiler hastalıklar ile daha etkin bir şekilde mücadele ettiklerinden dolayı gülen kişilerin çok nadir hastalıkları gözlemlenenler arasında yer almaktadır. Gülmek kan şekerinin dengede kalmasını sağlamaktadır. Bu yüzden şeker hastalarına sürekli olarak gülmeleri tavsiye edilmektedir.

Gülmenin faydaları üzerinde durulurken şüphesiz en çok psikolojiye olan etkisi üzerinde durulmalıdır. Kahkaha atmak insanın hayata daha pozitif bir şekilde bakmasını ve bu sayede özgüveninin artmasını sağlamaktadır. Özgüveni yüksek olan kişiler hayat içerisinde daha başarılı işlere imza atabilmektedir. Gülmek insanların empati duygusunu geliştirir. Ayrıca toplu halde kahkaha atılması insanlar arasında yer alan duygusal bağların kuvvetlenmesine yardımcı olmaktadır. Gülmek insana hayat enerjisi verir. Hayat enerjinizin her zaman en uç noktalarda olmasını istiyorsanız kesinlikle gülmeye özen gösterin. Gülmek hayatınızın daha anlamlı hale gelmesini sağlayacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.