Gül Rengi Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


İnsan psikolojisinin renklerin güçlü özelliklerinden etkilenmesi son derece doğal iken, bundan dolayı pek çok farklı renk çeşidi gerek dekorasyon anlamında gerek ise kıyafet tasarımları anlamında değerlendirilir. Gül renginin etkisi de bu doğrultuda farklı yönleri ile öne çıkar.

Gül renginin çağrıştırdığı duygular daha çok sakinlik ve huzur duyma üzerinedir. Çünkü gül rengi, kırmızı rengin keskinliği ve pembe rengin yumuşaklığı arasında kalmış bir tondur. Zarafet, albeni ve ilgi uyandırır. Bunun için de daha çok kadınların ayakkabılarda, elbiselerinde ve diğer kıyafet çeşitlerinde bu rengi tercih ettikleri görülür. Gül renginin yarattığı olumlu hava, ortamdaki kişilerin de dikkatini çekeceği için eğlence mekanlarında, resmi ortamlarda ya da günlük hayatta bu rengin hakim olduğu kıyafetler giyilebilir.

Dekorasyon için huzur temalı bir renk vurgusu ile öne çıkan gül rengi, daha çok dinlenme alanları ve bekleme salonlarında tercih edilir. Bu şekilde misafirlerin ya da ortamda bulunan kişilerin daha sakin ve daha huzurlu hissetmesi, belli bir dinginliğin sağlanması hedeflenir. Benzer nedenlerden dolayı sakin ofis dekorasyonlarında gül rengi belli oranlarda kullanılır.

Genel olarak olumlu, sakin, huzurlu ve dinlendirici bir etkiye sahip olan gül rengi hem dekorasyonda hem de şık ve naif tasarımlarda kullanılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir