Güçlü Biri Olmanın Yolları


Güçlü olmak:) Zor olay. Her şeye karşı güçlü olmak lazım. Seni kıranlara, seni aptal sananlara, senden bir şeyler bekleyenlere, senin güçlü olmanı görmeye ihtiyaç duyanlara. Gerçi önce, sen sana karşı güçlü olmalısın. Aşama aşama güçlü olmayı konuşalım mı?

önce nelerde güçsüzüz, zaafların nedir, onu bir bilelim. Nasıl can kırıkları saplanmış ruhuna? Hesabı temiz yapmak lazım. Bana dürüst olacaksın. Kim senin vicdan azabın? Kim senin aşk acın? Kim seni çok üzdü? Kimin karşısına çıkıp doyasıya ağlamak istersin? Sahi en son ne zaman ağladın? Sana film önereyim mi? Çünkü ağlaman lazım mümkünse. İçinden bir şeylerin akıp, çıkması lazım. Hachiko: Bir Köpeğin Hikâyesi diye bir film var, izlemelisin.

Peki içinde kalanlar? Neleri yapamadık seninle şimdiye kadar biz? Ne istedin olmadı? Engelleyen para mı, yetenek mi, zaman mı. ailen mi? Ne? Bunca yıl yapılmayacak kadar imkânsız mı? Korkuların, çekincelerin neler? Onun bunun ne diyeceğini dert ediniyorsan, hepsini boş ver. Bırak kendi dünyalarında sürünsünler. Sana sen lazımsın

Bağımlılıkların, zaafların? İşte bunlardan haber ver. Bunlar seninle asıl sorunumuz. İnsanlar? Sigara? Başarını engelleyen uyku! Tembellik? Aşk? O? Biri mi var bağımlı olduğun? O olmadan her şey yarım mı? Emin ol, mutlaka olmalı dediğin her ne ise, onsuz öleceksin. ;O zaman demir al lütfen. Artık seninle bunlara prangalı duramayız.

Bunları yaparken sakın ola ki insanların sana yorumlarını referans alma. Varmak istediğin yere tombik, bodur, aptal olarak ulaşacak isen, onu dert etme! Kimsenin fikri sana yük olmasın.

Motivasyon kaçağı nerede? Nerede yakıt kaybediyoruz? Yükselmemizi engelleyen ne? Kim bizi üzüyor? Kim bize “Sen yapamazsın!” diyor?

Kim var? Kime ihtiyacın var? Kime gerçekten ihtiyacın var? Fazla yükleri at. Aile dışında ne köprün varsa at gitsin. Yık duvarları. Yıllardır seni korusun diye yükselttiğin, ışık geçirmeyen duvarları yık.

Bizim dönecek bir kalemiz olmayacak. Biz artık sadece yürüyeceğiz. Gittiğimiz yer, ertesi yıl anı olacak. Anlıyor musun? Kıçını kaldır! Yolumuz uzun! Sana hayal satmıyorum. Çok zor şartlar göreceksin hayatta. Ben 40 yaşıma gül bahçesinden geçerek gelmedim. 50 yaşında durmak için de yürümüyorum canım kardeşim. Sen de geleceksin. Beni bir gün nerede düşersem, orada bulacaksın. Sonra da kafanı kaldırıp benim de gidemediğim yerlere gideceksin.

Anı kişilerden kurtul. Hayalet kişilerden kurtul. Evet biliyorum, bir iki gün vardı ki çok güzeldi. O vardı. İçin umut doluydu. Ama onlar puf!… Şimdi yenilerini yapacağız seninle. Kalıcı olacak yeni anıların.

Tek olmayı, kendine yetmeyi öğreneceksin. Kendinle barış. Kendini geliştirmeyi bırakma. Çünkü bir gün çift olmayı öğreneceksin. Sonra da üç, ne bileyim belki dört. Tüm yaşamın bir gün biri sana dönüp, “İyi yaşadın be, ha?” dediğinde gülümseyebilmen için. Madem geldin bu dünyaya, önce bu dünyayı bil.

Seçici ol, gösterişli değil. Sen seç. Hayatına dahil ettiğin kişileri seç. Zamanını planlı bir şekilde ziyan et. En nefret ettiğim şeylerden biridir, başkasının kontrolünde işleyen zaman. Kendi işimi bile bu yüzden kurdum. Eski patronum evine gitmekten nefret eden, sevgi yoksunu birisiydi. O yüzden her akşam 19.00 yaklaştı mı, toplantı başlatırdı. Kendi sıkıcı hayatına gitmemek için, hayattan nefretine bizi ortak ederdi. O günden beri kimse ile 20 dakikadan daha uzun toplantım olmadı.

“Hayır”ı kullan. Yalnızlıktan korkma. Sırf bunun için bölüm var bak kitapta. “Hayırın Gücü” bölümü, oku lütfen.

Diğerlerinin sana gelmesini sağla. İlginin, sevginin, saygının… Elinde satacak bir sen olsun! Genel kültürün olsun. Mizah yeteneğin olsun. Eğlenceli ol. Gül, somurtma. Hep dertlerinden bahsetme.

Olmadığın kişi olma! Onu olmak, onu yaşamak için zaman ve güç hatta para kaybedersin. Başkalarının görmek istediği kişi olmak da yasak!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir