Gök Mavisi Psikolojiyi Nasıl Etkiler?


Renklerin insan psikolojisi üzerinde doğrudan bir ilişkisi söz konusudur. Özellikle belli başlı tonların kıyafetlerde ya da dekorasyonda kullanılmaları, kişilerin ferah ve huzurlu hissetmelerini sağlar.

Gök mavisi rengi, oldukça açık ve tatlı bir mavi tonu olduğu için kişilerde doğrudan olumlu bir etki yaratır. Bu rengin daha çok bebekler için tasarlanan uyku tulumları ya da battaniyelerde kullanılması da tesadüf değildir. Çünkü gök mavisi, hoş dokusu ile yumuşak, savunmasız ve huzurlu bir çağrışıma neden olur. Bu duygular da çocuksu ve masum bir havayı meydana getirir.

Benzer şekilde, yetişkinler için tasarlanan kıyafetlerde de gök mavisi rengini görmek mümkündür. Bu rengi tercih eden kadınların ve erkeklerin daha kibar ve şık bir duruş sergiledikleri fikri zihinlerde uyanır. Pozitif, naif ve ilgi çekici bir etki bu şekilde karşı tarafa yansıtılmış olur.

Yaratıcılığı tetiklemek, sakinliği artırmak ve üretimin devamlılığını sağlamak için dekorasyonda da kullanılan gök mavisi, rehabilitasyon merkezlerinde de benzer nedenler ile tercih edilir. Göklere bakıldığında hissedilen huzur ve dinginlik, bu rengin ev ve iş yerlerinde kullanılması ile de elde edilmeye çalışılır. Bundan dolayı da çeşitli fabrikalar, ofisler ya da dinlenme merkezleri içinde gök mavisi renginin kullanıldığı görülebilir. Söz konusu rengin genel itibariyle hissettirdikleri olumlu duygulardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir