Firmaların Çalışanlarında Aradığı “Soft Skills” Denen İnce Beceriler


Bir iş başvurusunda bulunurken çoğumuz yabancıların “hard skills” dediği, yani ölçülebilir yetenekler olan özelliklere daha fazla önem veririz. Bunlar, konuştuğumuz yabancı dil sayısı, kullanmayı bildiğimiz bilgisayar programı sayısı ve seviyeleri, satış becerileri gibi yeteneklerdir. Bu beceriler tabii ki oldukça önemlidir, ancak “soft skills” denen ve genellikle duygusal zekâ seviyesiyle alakalı ince becerilere sahip olmak da aynı derecede önemlidir ve lider firmalar bu ince yeteneklere fazlasıyla önem verir.

Firmalar işe alacağı çalışanın baskı altında durumu nasıl yönettiğinekriz ortamında aldığı kararlara, ekip arkadaşlarıyla olan uyumuna ve iletişimine sandığınızdan daha fazla değer verir. “Hard skills” denen ölçülebilir yetenekleriniz ne kadar iyi olursa olsun, “soft skills” denen bu ince yeteneklere sahip değilseniz ne yazık ki maça geride başlıyorsunuz. Biz de epsikoterapi.net ekibi olarak sizlere alanlarında lider firmaların aradığı bazı ince yetenekleri ve bunları nasıl geliştirebileceğinizi yazdık. İşte, lider firmaların çalışanlarında aradığı “soft skills” denen ince beceriler:

Krizi ustaca yönetebilme becerisi

Krizi yönetmek, özellikle müşteri odaklı bir görevde çalışıyorsanız, gerçekten fazlasıyla önemli bir ince beceridir. İster öfkeli bir iş arkadaşı ile çalışın ister sorunlu bir müşteriyle uğraşın, yapmanız gereken doğru bir tanedir. Sakin olmalı, karşınızdaki kişinin söylediklerini dikkatlice dinlemeli ve onu anladığınızı ifade ederek, duruma uygun çözümler üretmelisiniz. Uzlaşmadan yana olun ve başkalarının gözünüzü korkutmasına izin vermeyin.

Sorun çözme becerisi

Sorunlar hayatımızın bir parçasıdır ve hepimiz bazı sorunlarla yaşamaya alışık durumdayızdır. Fakat bu sorunları çözebiliyor olmanız işverenler tarafından son derece değerlidir. Geçmişte yaşadığınız sorunları hatırlayın ve o sorunları çözmek için ne gibi yollar izlediniz düşünün. Eğer geçmişinizde hatalı bir yol izlediyseniz, bundan ders alın ve karşınıza çıkan yeni sorunlarda aynı hatalara düşmeyin. Küçük hatalara düşmemeniz gereklidir. Bir şeyin üzerinde fazlaca durmak ve bir sorunu halledemediğinizde öfkelenmek gibi size bir yararı olmayacak davranışlardan kaçının.

Çoklu iletişim becerisi

Her işin önemli bir parçası iletişim içerir, bu yüzden doğru iletişim tekniklerini bilmek oldukça önemlidir. Bu konu hakkında yeterince iyi değilseniz bile üzerinde çalışmanıza değer. Şirketteki rolünüz ne olursa olsun size yardımcı olabilecek bazı iletişim becerileri vardır:

Aktif dinleme: Sizinle konuşan kişiyle göz teması kurmaya, o kişiyle yüzleşmeye özen gösterin ve sizin ne kadar odaklı olup olmadığınızı görmek için sorulan soruların farkında olun.

Fikirleri açıkça ifade etmek: Birisine bir fikri açıklamadan önce, bunu nasıl yapacağınız hakkında bir plan yapın ve mümkün olabildiğince kısa ve öz anlatmaya çalışın. Bir açıklama yaparken gereksiz bilgiler vermekten ve konuyla ilgisi olmayan şeylerden bahsetmekten kaçının. Bu hem yüz yüze konuşma sırasında hem de mesaj veya mail yoluyla gerçekleşen konuşmalarda oldukça önemlidir.

Açık fikirli olun: İş hayatında tanıştığınız herkesi kabullenemeyeceksiniz ve bu oldukça normal bir durumdur. Fakat gereksiz çatışmaları ve yanlış anlaşılmaları önlemek açısından ön yargılı olmamalı, bütün fikirlere açık olmalısınız.

Güven: Kendinize güveniyor ve savunduğunuz şeye inanıyorsanız, diğer insanlara da bunu yansıtırsınız ve kendinize duyduğunuz güveni başkaları da size duyar. Kendinize olan güveniniz sarsılmamalı, iş hayatında buna çok ihtiyacınız vardır. Geçmişte başardığınız şeyleri ve üstesinden geldiğiniz zorlukları hatırlayarak kendinize olan güveninizi tazeleyin.

Kritik düşünme becerisi

Bilgiyi eleştirel olarak değerlendirebilme, “soft skills” denen ince becerilerin en başında gelir. Bir problemi hemen patronuna ileten bir çalışanla, karşılaştığı problemi önceden görebilen ve onu halletmek için çözüm arayan çalışan arasındaki fark bu beceri sayesinde ortaya çıkar.

Değişimlerin üstesinden gelme ve buna uyum sağlayabilme becerisi

Hayattaki her şey zamanla değişir ve hiçbir şey sonsuza dek aynı kalmaz. İş yerinizdeki değişikliklere ayak uydurun ve bir sonraki değişebilecek şeylere kendinizi önceden hazırlayın. Bunu yaptığınız zaman karşılaşacağınız zorluklarla diğer herkesten daha iyi mücadele edersiniz.

Niteliklere bu kadar takılmayın ve ince becerilerinizi geliştirmeyi asla ihmal etmeyin. Bu yetenekler kariyerinizin şekillenmesinde etkin rol oynar ve sizi şimdi olduğunuz yerden çok daha iyi yerlere götürebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir