Farklı Düşünmek Kötü Bir Şey Değildir


Farklı düşünmek. Dünya’daki birçok kişinin hiçbir zaman denemediği ve de denemeyeceği bir şey. İnsanların çoğunun bu şekilde olmasının nedeni belki de “insan bilmediğinden korkar”kuralı.

Farklı düşünmek kötü bir şey mi? Bu soruya birçok kişi “düşündüğün konuya göre değişir.” gibi bir cevap verebilir. Aslına bakarsak düşünmekten korkmamamız gerekiyor. Madalyonun farklı bir yüzünün olduğu gerçek. . İnsanların bir çoğunun yaptığı sadece tek yüzüne bakıp o yüzüyle hayatlarına yön vermek. Dedikleri sadece “Benim hayatım bundan ibaret, neyse o.” Öbür yüzü görmeye çalışsalar kendileri ve çevrelerindeki insanlar için belki de yeni bir alternatif oluşturabilirler ve kendilerine daha uygun olanı daha sağlıklı bir şekilde seçebilirler.

İş hayatında da durum farklı değil. Çevrenizdeki insanlarla konuşun. Bu insanların çok büyük bir kısmının yaptıkları işlerden, yaşadıkları hayatlardan yeterince memnun olmadıklarını, hatta bunlardan şikayet ettiklerini göreceksiniz. Bunun nedeni bu kişilerin başka alternatiflerinin olmaması mı? Kesinlikle hayır. Bu şikayet ve memnuniyetsizlikler kişilerin farklılıklara, farklılaşmaya açık olmamasından veya farklılaşmadan herhangi bir sebeple korkmasından kaynaklanıyor. Bunlar da kişileri çözüme odaklanmak yerine soruna odaklanmaya itiyor. Sadece soruna odaklanan kişiler de konuşup şikayet etmeyi düşünüp değişmeye veya değiştirmeye yeğliyor.

Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek…

Farklı bir hayata ulaşmanın anahtarı ilk olarak kendimizi farklılaştırmakta. “Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek çılgınlıktır.” sözünü aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. İnsanların geri kalanı aynı şeyi düşünüyor, aynı şeye inanıyor olabilir. Ama bize farklı yönleri düşünebilmek, diğer yüzü görebilmek için yeterince irade verilmiş durumda.

Herkes daha iyi bir hayatı hak ediyor. Bu nedenle de farklılıklardan, farklı düşünenlerden,farklı düşünmekten korkmamamız gerekiyor. Bu tip farklılıklar bize belki de doğru yolu bulmakta yardımcı olur. Farklılıklarla eksiklerimizi gördüğümüzde önemli olan bu eksikleri nasıl kapatabileceğimizi düşünmemiz ve eksikilikleri kapatabilmek için gereken değişiklikleri yapmamız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir