Evlilik Yaşı Kaç Olmalı?


İdeal evlilik yaşı kaç olmalı, kadınlar kaç yaşında evlenmeli, kadın ile erkek arasında kaç yaş fark olmalı, kadınlar kendilerinden küçük erkeklerle evlenmeli mi, erkek ile kadın arasında çok fazla yaş farkı olursa sorun olur mu, en fazla kaç yaş fark olmalı? Evlilik için tarafların yaşının elbet de bir önemi var. Yaşın

Evlilikte ideal yaş nedir, evlilik yaşı önemli midir?

Evlilikteki yaş durumu kişilerin eğitim seviyesinden, kültürüne, yaşadıkları çevreden iş durumuna göre pek çok farka bağlıdır. Bir kesimde ideal bulunan yaş, başka bir kesime göre çok uçuk kaçabilir. Onedenle biz elimizden geldiğince genel geçer kurallara göre bir şeyler demeye çalışacağız.

Ataerkil toplumda erkeğin yaşça büyük olması beklenir. Erkek daha büyük olmalıdır düşüncesi tamamen bu duruma bağlıdır. Eğer ataerkil bir aile yapısında yetişmişseniz size de böyle gelebilir. Ama bu genel bir dünya kuralı ya da olması gereken şey değildir.

Evlilikte erkek ya da kadın en fazla kaç yaş büyük olabilir?

Erkek ne kadar büyük olabilir?

Erkeğin yaşça kadından büyük olması beklentisinin de bir ölçüsü var toplumun gözünde. Bu yaş farkının 3-5 yılla sınırlı kalması ideal olarak görülür. Ancak 10 yılın üzerine çıktığı durumlarda o ilişkiye farklı bir gözle bakılır. Yaşça epey büyük olan erkeğin kariyeri ya da maddi durumunun genç bir kadın için cezbedici olduğu, belki de kadın açısından bir çıkar ilişkisinin söz konusu olabileceği düşünülür dışarıdan bakınca. Ya da yaşlanmış bir erkeğin kendinden epey genç bir kadınla yaşadığı ilişki, erkeği, hani bir dönem çok konuşulan “azgın teke” noktasına bile getirebilir başkalarının gözünde.

Olgun kadın-genç erkek ilişkisi

Bunun bir de tersi var. Ya kadın erkekten yıllarca büyükse? Kızı yaşında bir kadınla birlikte olan erkek mi yoksa oğlu yaşında bir erkekle birlikte olan kadın mı daha çok tepki görür? Tabii ki ikinci şık… Oysa “aşkın yaşı olmaz” değil midir bizim en sahiplendiğimiz özlü sözlerden biri? Yaşça küçük olan, büyüğün olgunluğundan, hayat tecrübesinden yararlanmak isterken, büyük olan da diğerinin dinamizmine hayran olamaz mı? Tabii bir de kişilik meselesi var. Her yaş almış kişi, yaşından beklendiği gibi köşesine çekilmiş, ağır adımlarla ilerliyor olamaz. Ya da bir gencin yaşından beklenenin çok ötesinde olgunluk sergilediği durumlar yok mu sizin gözlediğiniz?

Yaşı bırakın, gelişime bakın

Evlilikte yaş farkı meselesine bakarken, bugüne kadar yerleşmiş kalıpların biraz dışına çıkmayı denemeliyiz. Hayatta her şey bizim düşündüğümüzden farklı olabilir. Bir de tabii asla “asla” dememek gerekir. Düşünün, “Asla kendimden küçük biriyle olamam” ya da “Asla benden 20 yaş büyük biriyle evlenemem” dedikten sonra bir gün aşk kapınızı çalarsa?

Yaş ile özdeşleştirilen özellikleri bir kenara bırakıp kişilere odaklanmak, kişilik özelliklerini tanımaya çalışmak en doğrusu. Yaş farkından ziyade uyuma, gelişim seviyesinin aynı olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Birbirine yakın yaşlarda olan insanların hayata bakışlarında derin uçurumlar varsa, sağlıklı bir evlilik yürütmek mümkün olmaz.

hiçbir önemi yok diyenlere duyuralım; evlilikte kadının da erkeğin de yaşlarının önemi vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir