Evlilik

Evlilik Terapistine Ne Zaman Başvurulur?


İki kişinin aile kurabilmek için kanuna uygun bir şekilde hayatlarını birleştirmesi olan evlilikte yaşanan sorunlar gün geçtikçe artış göstermektedir. Bu sorunların bazılarını kişiler kendi aralarında çözebilirken bazılarında ise profesyonel desteğe ihtiyaç duyarlar. Evlilik terapisi, çiftlerin sorunlarını ele alıp çözüm bulabilmeyi hedefleyen bir terapi modelidir. Bu terapilere genel olarak çiftler birlikte katılırken bazen tek başlarına katılıp ilişkileri baz alınarak terapi yapılabillir.

Evlilik terapisinde çiftlerin birbirini daha iyi anlaması amaçlanır. Terapistin yönlendirdiği çiftler arası konuşmaları içerir. Çiftlerin birbirlerine verdikleri tepkiler ele alınır. İstenilen amaç doğrultusunda birlikte çözümler geliştirilir. İlişkide yeniden uyumu yakalamayı sağlar. İlişkilerini ve hayatlarını etkileyecek önemli kararları doğru verebilmeyi sağlar.

Çiftlerin evlilik kararları alırken, çocuk sahibi olma düşünceleri varken, henüz büyümemiş küçük sorunları varken evlilik terapistlerine gitmeleri yararlıdır. Bu şekilde aralarındaki olası problemler ya hiç ortaya çıkmaz ya da çıkmış ise sorunları daha da büyümeden çözebilme durumuna sahip olunabilir.

Evlilikte terapisine karşı en büyük yanılgı, evlilikte kavga olduğunda gidildiğine dairdir. Çiftler arasında kavga, tartışma, uzlaşmazlık olmamasına karşı derin bir tatminsizlik olabilir. Mutlu olmayabilirler. Bunun yanında çocuk sahibi olma, çocuklarının ergenlik döneminde olması ve evden ayrılmaları durumu evli çiftlerde sorunlara sebep olabilir. Bu durumlarda evlilik terapistine başvurmak yararlıdır.

Çiftlerin aralarında yardım almadan çözemedikleri sorunlar çoğunlukla olumlu duyguların kaybı, cinsel istekte azalma, iletişimsizlik, önemsememe, şiddet gibi olaylardır. Bu olayların çoğunun sonucu boşanma kararı verilmesidir. Çiftler birbirlerine ve eğer varsa çocuklarına karşı olan sorumlulukları için bu kararlarını gözden geçirmek ve bir çıkış yolu bulabilmek için evlilik terapistlerine başvururlar. Terapi sonucunda kişiler barışma kararları alabilecekleri gibi boşanma kararlarını kesinleştirebilirler. Boşanma kararı alındığında çiflerin ve çocukların en az zararı görmesi için terapistle görüşmeler devam edebilir.

Çocuklarla ilgili anlaşmazlıklar, iş sorunlarının evliliğe yansıması, cinsel uyumsuzluk ve tatminsizlik, sözel ya da fiziksel şiddetin olması, boşanmanın söz konusu olması, kavga ve tartışmalar, uyumsuzluk, kıskançlık, aldatma esenyurt eskort gibi çiftler arasında oluşan sorunlar evlilik terapisine başvurulması gereken konulardır. Bu sorunlar çözülmedikleri takdirde ilişkiler çıkmaza girebilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir