Etkili İletişim Teknikleri ve Becerileri Nasıl Geliştirebiliriz?


Eğer 10 kişiye “iletişim nedir” diye sorarsanız 10 farklı cevap almanız oldukça muhtemeldir. Bazıları için iletişim, roman, e-posta veya kısa mesaj yoluyla sağlanan, yazıyla ifade edilen şeylerle sınırlıdır. Diğerleri için ise, sözlü olarak aktarılabilecek bilgiler olarak sınıflandırılabilir. İlk bakışta tanımı belirsiz olan bu terimi açıklığa kavuşturmaya yardımcı olabilmek için, her seviyedeki iletişim yeteneğinizin etkinliğini en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olmak üzere tasarlanmış etkili iletişim teknikleri ve stratejileri vardır. Peki, nedir bu etkili iletişim teknikleri ve stratejileri? Bu sorunun yanıtını en ince ayrıntılarına kadar bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

İletişim nedir?

Tüm bu sorulara yanıt vermeden önce ilk olarak temel tanımdan başlamamız gereklidir. Merriam-Webster sözlüğü iletişimi, bilgileri ifade etmek, değiştirmek veya fikirlerinizi, düşüncelerinizi, duygularınızı ifade etmek için sözcükleri, sesleri, işaretleri veya davranışları kullanarak bunları başkasına ifade etme eylemi veya işlemi olarak tanımlar. Bu çok geniş bir tanımlamadır ancak bu tanımlama iletişim kavramını oluşturan bütün unsurları kapsar. Başka bir kişiye bilgi aktardığınız her seferde, bu ister iş arkadaşınız olsun, ister ailenizden biri olsun iletişim tekniklerini kullanmak çok önemlidir. Bizler de bu içeriğimizde, iletişim becerilerinizi geliştirmeye yönelik bazı mükemmel teknikleri listeledik.

İletişim becerileri, tanımı gereği, iletişim kavramının biraz daha rafine edilmiş uygulamalarıdır. İletişim teknikleri ve becerileri üzerine yazılmış en iyi kitaplara bakarak becerilerinizi ilerletebilirsiniz. Bu beceriler, var olan bilgiyi verimli ve etkili bir şekilde aktarma yeteneğidir. İyi bir konuşmacı, sözlü, sözsüz ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmak zorundadır. Peki, bunlar için ne gerekiyor?

Sözlü iletişim: Sözlü iletişim, bilginizi sözlü olarak kullanarak karşı tarafa aktarabilmektir. Telefondaki tarifleri net ve kolay izleyebiliyorsanız, o zaman iyi bir sözlü iletişimcisiniz demektir.

Sözsüz iletişim: Sözsüz iletişim vücut dili ve surat ifadelerini içerir. Aktörler bu iletişim tarzının ustalarıdır; Çünkü duyguları canlandırmak ya da tüm anlatmak istenileni basitçe vücut dillerini ve yüz ifadelerini kullanarak sunmak için eğitilmişlerdir.

Yazılı iletişim: Yazılı iletişim, basitçe yazılı kelimeyi kullanarak bilgi ya da talimatın aktarımıdır. Bu tür bir bilgi alışverişi çoğunlukla, özellikle yüz yüze görüşmelerden rahatsız olanlar ve yüz yüze görüşmelerde çok da iyi olmayan insanlar için en kolay iletişim yöntemidir.

Etkili bir ekip lideri veya şirket sahibi olmak için, her üç iletişim biçiminde de akıcı olmalısınız. Eğer ki vücut dilinizi yeterince iyi ve etkili bir şekilde kullanamıyorsanız, insanları ikna etmek, motive etmek ve bir işe odaklamak oldukça zordur. Vücut dilini etkili ve verimli bir şekilde kullanmanın aksine, neredeyse hiç kullanamıyorsanız, bu durum sizin içine kapanık bir birey olduğunu gösterir ve bu şekilde gerekli bilgi aktarımını yapmanız mümkün değildir. Bu yüzden, kendinizi her açıdan geliştirmeniz oldukça önemlidir.

En iyi etkili iletişim teknikleri ve stratejileri

İletişim becerileri, geliştikçe öğrenmesi daha da zorlaşan bir şeydir. Çünkü çok az sayıda insan hem sözlü iletişim, hem yazılı iletişim hem de vücut dilinden tam anlamıyla faydalanarak iletişim kurabiliyor. İnsanların akıllı telefonlara ve diğer mobil cihazlara olan bağlılıkları iletişim becerilerini fazlasıyla kısıtlıyor.

İletişim becerilerini geliştirebilecek, etkili iletişim için ilk adımları atmanızı sağlayacak bu teknikleri ve stratejileri sizler için bir araya getirdik.

Sessiz tedavi:

Şaşırtıcı bir şekilde, sessiz kalmak, özellikle birinin sizinle daha fazla bilgi paylaşmasını istiyorsanız, iletişim için en etkili stratejilerden biri olabilir. Bu konuda şöyle bir örnek verebiliriz:

A kişisi: Kızımın bir bebeği oldu!

B kişisi: Aaa, bu harika! Kız mı erkek mi? ( Hemen cevap veriyor)

Burada bebeğin cinsiyeti ile ilgili bilgiler, özgürce sunulmaktan ziyade sorduğunuz soruya yanıt olarak verilmiş cevaplardır. Şimdi aynı örneğe bir de başka bir açıdan bakalım:

A kişisi: Kızımın bir bebeği oldu!

B kişisi: (Sessiz kalır)

A kişisi: Adını “X” koydular. Çok güzel, renkli gözlü bir kız çocuğu ve benim ilk torunum!

Bu gibi örnekleri rahatça çoğaltabiliriz ki zaten bu örnekler günlük hayatta da karşımıza çıkan örneklerdir. Burada konuşma, sizin teşvikinize gerek kalmadan, doğal olarak kendi başına devam ediyor.

Sorular sorun

Öğrenmeye ne kadar hevesli olursanız olun, öğrenmek istediklerinizi birkaç soru sormadan öğrenemeyeceksiniz. Şimdi nasıl soru sormamız gerektiğine bir göz atalım.

Kapalı uçlu sorular diye tabir ettiğimiz sorular basit bir “evet” veya “hayır” cevabı almak için dizayn edilmişlerdir. Temel bilgileri hızlı bir şekilde elde etmek için veya uzun ve detaylı açıklamalar olmadan ham bilgiyi elde etmek istiyorsanız bu mükemmel bir yol olabilir.

Açık uçlu sorular size daha kapsamlı ve detaylı bir cevap verecektir. “Size yardımcı olabilir miyim?” Sorusu yerine (“Evet veya hayır ile yanıtlanabilir olduğu için kapalı oturumda olan bir soru”) “Bugün sizi mağazamıza ne getiriyor?” Sorusunu soruyorum.

Dinleyin

Mesajınız ile ilgili yorumları ve cevapları dinlemediğinizde kurduğunuz iletişim etkisiz ve yararsız bir iletişim olacaktır. Dinlemek, yalnızca sesleri duymak için kulaklarınızı kullanmanız değildir. Size söylenen şeyleri tutarlı ve bilgili bir yanıt oluşturacak şekilde anlamanız gerekir. Aktif dinleme konusunda bir seminer veya eğitime katılırsanız bu başlığı en etkili kullanmayı başarabilirsiniz. Alternatif olarak etkili dinleme için çeşitli araştırmalar yapabilir ve güvenilir kişilerin tavsiyelerini uygulayabilirsiniz.

Geri bildirimin önemi

Geri bildirim, hem dinleyici açısından hemde konuşmacı açısından iletişimin en önemli yapı taşlarından biridir. Bilgilerinizi veya iletişim esnasında karşı tarafa aktardığınız herhangi bir olguyu eleştiriye ve geri bildirime açık bir şekilde sunabilmelisiniz. Dinleyiciler bilgilerinizin doğruluğu veya herhangi bir olaydan ötürü size rahatça geri bildirim verebilmelidirler. Herhangi bir şey belirsiz kaldıysa, doğrudan soruları da oluşturmaları gerekir. İletişimleriniz de geri bildirim almaya çalışın ve gerekirse karşınızdakine belli etmeden eleştiri alma ve verme pratikleri yapın. Bazen bu durum çok kolay olabileceği gibi kimileriyle kurduğunuz iletişimler sırasında size dünyanın en zor şeyi gibi gelebilir.

Gözlem

Fazla söz kullanmaktan hoşlanmayan biri iseniz veya sözsüz bir iletişim kurmak gibi bir amacınız varsa gözlem etkili bir iletişim tekniğidir. Kendinizi geniş bir insan kalabalığının içine atın,bunların bildiğiniz insanlar olması gerekmez ve birçok durumda yabancı olduğunuz insanları kullanmak daha iyi olabilir. Tek şart, bu kişilerin nitelikli iletişimciler olması gerekiyor.

Grubunuzu seçtikten sonra, bu iletişim pratiğinin amacının gözlemlemek olduğunu unutmayın. Bu yetenekli insanlarla iletişim kurmak için gözlerinizi ve kulaklarınızı kullanın. Yeterli bilgi topladıktan sonra, gözleminiz aracılığıyla öğrendiğiniz taktiklerden bazılarını uygulamaya çalışmalısınız.

Kitap Okuyun

Kitap okumayan insanlar, her türlü iletişim biçiminde kendini belli ediyor. (Özellikle de yazılı iletişim biçiminde.) Bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda yetiştirilen gençler, genellikle iş yerinde uygun olmayan kısa ve tekdüze konuşma yoluyla düşüncelerini iletme eğilimindeler; bu durum yeni nesil için büyük bir tehlike arz etmektedir.

Mutlaka okuduğunuz şey bir kitap olmak zorunda değildir. Bir dergi veya gazete veya en son ve en büyük hobi için “nasıl yapılır” kitabını alın. Okuduğunuz şeyler önemli değildir; Önemli olan kısmı okumanızdır.

Sadece okumak bile tek başına sizi bilgilendirir, aynı zamanda yazılı iletişim becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur. Sözlü becerileriniz için de yararlı olabilir, çünkü iş arkadaşlarınız veya arkadaşlarınızla görüşecek yeni ve heyecan verici şeyler olacaktır, onlarla iletişim kurmak zorundasınız.

Stres Yönetimi

İletişim kurmak bazen çok stresli olabilir. Bu stres olayını destekleyen bir çok faktör vardır. Örneğin iletişim kurduğunuz kişi ile standartlarınız aynı değilse bu durum sizi stres altına sokabilir. Eğer stresinizi kontrol altında tutmayı başaramazsanız bazı sorunlar ortaya çıkar ve bu sorunlar tutarlı bilgi sunma yeteneğinizi etkiler ve etkili iletişim kurmanızın önüne geçecek büyük bir engel oluşturabilir.

Stresli bir olay ile karşı karşıya kaldığınızda kendinizi belli bir zaman için olaydan soyutlamaya çalışın. Bu, stres veya kaygıya neden olan herhangi bir durum olabilir, örneğin bir patron ya da iş arkadaşıyla yapılan tartışmalar ya da fikir ayrılıkları. Bir süreliğine uzaklaşın ve kendinizi soyutlamak için zaman ayırın. Bunu yaptıktan sonra, duruma daha net bir başlangıç ​​yapabilirsiniz ve kuracağınız iletişim kolaylaşacaktır.

Empati kurun

Empati veya duygusal farkındalık, bilgilerin açık bir şekilde aktarılması için de gereklidir. Kendi duygularınızın iletişiminizde ne zaman sorun yarattığını kolayca anlayabilirsiniz. Empati kurmak, size başkalarının duygularının bir soruna neden olma ihtimalinin tarafınızdan fark edebilmenizi sağlar.

Empati, duygusal bir farkındalığın bir parçasıdır.Sıklıkla, etkili iletişim kurmayı planladığınız bir kişinin duygusal durumunu ayırt edebilirsiniz. Mutlu bir insan iletişim esnasında başlarını yukarı kaldırıp omuzlarına geri dönecektir. İletişim esnasında olumlu düşünceleri varsa, göz teması kuracak ve gülümseyecek veya sunulan bir gülümseme ile kolayca tepki vereceklerdir. Öte yandan üzgün bir insan, sık sık omuzları kamburlaştırır ve başını eğer. Genellikle siz gülümsediğiniz de bir karşılık vermezler verseler bile gözlerinize bakarak bunu yapmazlar.

Bu karmaşık duygusal ipuçlarını okumayı öğrenmek sizi daha etkili bir iletişim kurucusu yapabilir.
Coşku

Biriyle iletişim halindeyken onu olumlu bir şekilde yanıtlamanın en kolay yollarından biri, size söylediklerine hevesli görünmektir. Konuşma esnasında mutlu değilseniz ve olumsuz düşünceler sahibiyseniz, gözlerinizi yuvarlayın, aksi takdirde sabırsız görünürsünüz ya da sıkılmış görünüyorsanız, iletişim esansında kimse sizinle konuşmak istemeyecektir.

Bu olay aslında göz temasını sürdürmek ve vücut dilinizi özenli ve ilgi çekici göstermek için değiştirmek kadar basit olabilir. Empatik pozitif yanıtlar, bu coşku duygusunu büyütmemize yardımcı olabilir. Sonuç olarak, konuşmacılarınız sizinle konuşmaktan daha fazla mutlu olacak ve görüşmeyi genel olarak olumlu bir görünüm ile sona erdirecektir.

Gülümseyin

İyi bir gülümseme etkili iletişim kurmanın ilk basamağını çıkmanıza yardım edebilir. Bu gülümseme iletişimde en iyi aracınız hatta silahınız konumunda olabilir. Doğru bir gülümseme sizinle iletişim kurmak istemeyen veya sizin söyleyeceklerinizi dikkate almamayı planlayan birisini sizi dinlemeye ve dediklerinizi önemli görmeye istekli hale getirebilir. Sinirli ve endişeli bireyler ile iletişim halindeyken onları iyi bir gülümseme ile rahatlatmak doğru bir tercih olabilir.

Gerçek bir gülümseme, sıcaklık ve emniyet duygularını teşvik ediyorsa, tehlikeli bir gülümseme endişe ve korku yaratabilir. Nerede neye ihtiyacınız olduğundan ve kiminle iletişim kurduğunuzdan emin olmak ve gülümsemenize ona göre rol vermek sizin elinizde.

Dürüstlük

Etkili iletişim büyük oranda güven üzerine kuruludur. Konuştuğunuz kişiye güvenmek zorundasınız. Bu kişiye mutlaka güvenin. Dürüstlük, yaptığınız her şeyde çok önemli olmalıdır. Etkili iletişim önündeki en büyük engellerden birine dürüst olmamayı veya güvenilir olmamayı koyabiliriz. Dürüst olmanın etkili bir iletişimin en önemli basamağı olduğunu vurguladık. En doğru politika iletişim esnasında dürüst olmayı başarabilmektir. Yalan söylemeyi düşünüyorsanız, sebep ne olursa olsun, bir adım geri çekilin ve kendinizi anlık durumdan uzaklaştırın. Neden iş arkadaşınıza veya patronunuza yalan söylemek istediğinizi hissedin ve doğru hareket tarzını belirleyebilmelisiniz.

Öğrenmeyi asla bırakmayın

Bu genellikle insanların iletişim kurmayı öğrenirken yaptıkları en büyük hatadır. Etkili bir iletişim kurduktan sonra, öğrenmeleri için hiçbir şey kalmadığını düşünüyorlar. Albert Einstein en iyisini şöyle ifade etti: “Öğrenmeyi bıraktıktan sonra ölmeye başlarsın.” 

İnsanlar her şeyi yapmak için yeni ve etkili yollar keşfederken, iletişim alanında her geçen gün yeni buluşlar gerçekleşiyor. Öğrenmeye devam etmeyi reddederseniz geride kalacaksınız ve kendinizi yeni tekniklerle yarışanların gerisinde göreceksiniz.

Bu dünyada etkili iletişim yeteneğini değiştirebilecek hiçbir beceri yoktur. Tüm bu teknikleri ve stratejileri öğrenmek biraz zaman alacaktır, ancak bunlara hakim olduktan sonra yapamayacağınız hiçbir şey yoktur. Bu yazımızda sizlere etkili iletişim teknikleri ve becerilerini anlattık. Bu becerilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi vurguladık.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhabalar,

    Etkili bir iletişim kurmanın yollarından birinin de doğru kelime seçimi olduğunu düşünüyorum. Karşımızdaki kişiyle iletişim kurarken kelimelerimizi ne kadar özenle seçersek kurduğumuz iletişim de o oranda başarılı olur. Hem günlük hayatta hem de çalışma hayatında etkili iletişim kurmak ilişkilerimizin ve işlerimizin yolunda gitmesine yardımcı olur.

    Bu nedenle kelimelerimizi doğru seçmeliyiz ve iletişim kurduğumuz insanları itmemeliyiz. Bazen şu kelimeleri kullanmak iletişimin gidişatını büyük oranda etkiliyor; aynen, şey, yani gibi. Örnekleri çoğaltmak mümkün. İzninizle ben de etkili iletişim kurmanın önünde engel oluşturabilecek kelimelerden oluşan yazımı okumanız için sizinle paylaşmayı isterim: http ://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kullanmamaniz-gereken-6-kelime/

    Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle,
    sağlıkla kalın.

  2. İletişimde soru soruma ve düşünceyi tam anlamıyla karşıya aktaracak kelimelerden uzaklaşılmamalı.

pornocu porno hikayeler sex hikayesi hd porno izle paply.org