Meditasyon

Erken Yaşlanmayı Önlemede Meditasyon Etkisi


Beden, zihin ve ruh sağlığımız açısından birçok faydası bulunduğu kanıtlanan meditasyon, hayatımızı her anlamda etkileyen ve iyileştirici güce sahip olan bir eylem. Öyle ki pek çok zihinsel problemi ve ruhsal çöküntüleri çözmesinin yanı sıra, bedensel olarak da iyileştirici ve yenileyici bir özelliği var. Başta kadınlar olmak üzere, insanoğlunun en derin korkularından biri olan yaşlanmaya da çözüm bulan meditasyon, her ne kadar filmlerdeki gibi gençleştiren sihirli bir iksir etkisi yaratmasa da insanların zihin, ruh ve bedeninin bir bütün içerisinde genç kalmasına olanak sağlıyor ve kaliteli bir yaşlılık dönemi vaad ediyor. Peki, meditasyon yaparak gerçekten geç yaşlanmak ve genç hissetmek mümkün mü?

Siz de bu soruların cevabını merak ediyor ve zamanında yaşlanıp, genç bir ruha sahip olmayı diliyorsanız gelin, meditasyonun bu konuda size sağlayacağı faydalara bir göz atalım…

Yaşlanmaya sebep olan stres meditasyon sayesinde azalır

Meditasyon, uzmanlara göre yaşlılık için tam bir kalkan görevi görüyor ve meditasyon yapan bir insanın yalnızca bedeni değil, zihni ve ruhu da daha genç ve özgür oluyor. Ayrıca stresin baş düşmanı ve ruhen tam bir iyileştici konumunda olan meditasyon sayesinde nstres oranı azalıyor. Stres de yaşlanmanın en büyük sebeplerinden biri olduğu için, stresin azalması yaşlanmanın da gecikmesini sağlıyor.

Meditasyon sayesinde doğru nefes tekniklerini kullanırsınız

Meditasyon, tek kelime ile açıklanacak olursa temelde, kişinin öz bilincine ulaşması anlamına gelir. Yani, meditasyon sayesinde gerçek siz ile tanışır ve ruhunuzun derinliklerine inme fırsatı yakalarsınız. Bunun dışında meditasyon yaparken, doğru bir şekilde alıp verdiğiniz nefesler sayesinde yaşam kaliteniz yükselir. Çünkü iyi biliyoruz ki birçoğumuz alışkanlık ve farkında olmadığımız stres yüzünden gün içerisinde nefesimizi tutuyor ve doğru bir şekilde nefes alamıyoruz. Bütün bunlar da farkında olmadan daha erken çökmemize sebep oluyor. işte, meditasyon yaptığınızda da doğru nefes alıp verme sayesinde vücudunuzda da birçok şey olumlu anlamda değişiyor.

Dingin bir ruh, daha olumlu olmanızı bu da geç yaşlanmanızı sağlayacak

Meditasyonun insana doğal olarak verdiği sakinlik sayesinde, gün içerisinde saldırgan ve stresli davranışlarınızdan gittikçe uzaklaşacaksınız ve bu da kendinizi daha kolay yönetmenizi, daha dingin biri olmanızı sağlayacak. Bu şekilde stresin sebep olduğu yaşlanmayı biraz daha geciktirmiş olacaksınız.

Meditasyon yapmak, her ne kadar bedenin ve ruhun yaşlanmasını geciktirse de vücutta ve yüzde mevcut olan yaşlılık çizgisi gibi belirtileri yok edecek sihirli bir eylem olarak görülmemeli. Siz de hem sağlıklı hem de mutlu bir yaşam için meditasyon yapabilir, bedeninizin ve ruhunuzun genç kalmasını sağlayarak yaşlanmayı geciktirebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir