Ergenlik
Ergenlik

Ergenlik Döneminde Aile Ergene Nasıl Davranmalıdır


Ergenlik bazı çocuklarda gürültülü geçmektedir. Depresif geçen duygularına ifade edemeyen çocuklar daha da zorlanabiliyorlar. Ailesinin yanında duran uslu çocuklar içe ata ata daha sonra depresif olabiliyor.

Ergen anne ve babayı düşman olarak görebilir. Onlar düşman onlar beni anlamıyor diye düşünebilir. Çocuklarla arkadaş olmak ile kast edilen onu anlamaya çalışmak.

Ergenlere sabırlı davranmak gerekir

Bir ergeni anlamak için ona çokça sabır gerekir. Bir civciv gibi düşünün onu sıkarsanız ölür, gevşek sıkarsanız kaçabilir onun sınırlandırmaya ihtiyacı vardır.

Aile şiddete baktığımızda sadece fiziksel şiddet değil, psikolojik şiddette vardır. Bu konu düşünülen araştırılan konu. Anneyi babayı model ama ergenlik yaşlarında başlar. Anne veya babanın durumu nasılsa o çocuğa da o durum yansır. Çocukta şiddet görebilir, psikolojide kurbanın saldırgana dönülmesi diye bir olay var. Uzun vadede şiddet gören çocuk ileride kendi çocuğuna şiddet uygular.

Çocuklara boş alan bırakılmalı ve özgür bırakılmalı

Çocuklara boş alan bırakılmalı ve daha özgür hareketli bir hayat sağlanmalı. Biraz da çocukların isteklerine göre gidilmeli ve çok kısıtlamaya girilmemelidir. Çocuklar bu dönemde kontrollü serbest bırakılmalıdır. Bu dönemde spor yapması teşvik edilmeli ve çocuk hangi sporu seviyorsa ona yönlendirilmeli.

Ailelerin farkındalığının artması çok önemli ve bu konuda bilinçli olması çocuğun ergenlik dönemini atlatmasına yardımcı olmaktadır.

Ailelere pratik bilgiler

Ergenlik
Ergenlik
  • Çocuğunuzu bekleyen sorunlar konusunda bilgi sahibi olun.
  • Çocuğunuzun yargılayan yapısına karşı sabırlı ve itinalı davranın.
  • Okuluyla ilişki kurun. Öğretmenlerinden bilgi alın.
  • Doğru iletişim kurma yöntemlerini uygulayın.
  • Katı, sert bir tutum izlemeyin. Sabırlı, sevgi dolu ve hoşgörülü olun.
  • Çocuğunuzun durumunda normalden sapan, süregelen ve yerleşen davranışları fark edin.
  • Sen böylesin, şöylesin demeden, fikrini alın.
  • Çocuğunuzu kesinlikle kimseyle kıyaslamayın.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir